Co čekat od zaměstnaneckých benefitů?
Představte si, že se vám opakovaně podařilo zazářit a uspět na výběrovém řízení. Nyní se rozhodujete mezi dvěma slibnými zaměstnavateli, kteří vám nabízejí stejnou práci za totožných platových podmínek. Obě nabídky se vám zdají stejně lákavé. V rozhodování vám mohou pomoci informace o tom, jakou zaměstnavatelskou pověst firma má a jaký nabízí systém zaměstnaneckých výhod. Mohou zde totiž nastat významné rozdíly, které vám rozhodování usnadní.
Jak si poradit s cizím jazykem? Speak!
K učení jazyku nestačí jen učebnice, papír a tužka. Důležité je i také mluvit. S kým si ale povídat, když zrovna není v okolí nikdo, kdo umí váším cizím jazykem dobře? Právě proto vznikl projekt “SPEAK!”, který pořádá studentská nezisková organizace AIESEC a se kterým se máte možnost jazykově i kulturně posunout dál.
Co očekávat od firemní kultury?
S pojmem firemní kultura se setkáváme v médiích i v pracovním životě. Je to poměrně široký pojem, pod kterým si lze představit ledacos, počínaje chováním a oblékáním zaměstnanců až po image firmy a její vystupování na veřejnosti. Může také fungovat jako zaklínadlo, které zaměstnavatel použije, když chce nastavit závazná pravidla ve firmě. Co vše si můžeme pod slovním spojení firemní kultura představit?
Vzdělávání dospělých v době hospodářské recese může být ozdravné
Odpověď na otázku, proč s určitou pravidelností přicházejí hospodářské recese, může znít následovně: Je to nezbytné pro zdravý vývoj společnosti. Podle odborníků hospodářská recese nenavštíví téměř nikdy zdravé hospodářství. Krizové období dolehnou na ekonomiky, které trpí některými neduhy. Těžkosti spojené s recesí můžeme přirovnat léčbě nemoci, kdy systém zničí bakterie a nefunkční tkáně. V případě úspěchu pak zůstane zdravý organismus, se silnou imunitou, který bude fungovat a prosperovat po mnoho let. Jakou roli v této „léčbě“ hraje vzdělávání dospělých?
Tréma už vám nohy nepodrazí
Nastoupili jste do nového zaměstnání. V popisu pracovní pozice, kterou od tohoto okamžiku budete vykonávat, se snoubí všechny vaše sny a touhy po profesním uplatnění. Jenže v nové práci se od vás očekává, že budete pravidelně vystupovat s mluveným projevem na veřejnosti. Vaším úkolem je přednést svůj příspěvek na poradě vrcholového vedení, na konferenci či před naplněnou posluchárnou studentů. S technikami mluveného projevu se lehce seznámíte, ale jak si poradit s projevy trémy?
Je whistleblower člověk „na odstřel“?
Poslední dobou se v souvislosti s korupčními skandály ve veřejném sektoru skloňuje v různých pádech pojem whistleblower. Hovoří se také o zákonu, jenž by měl ochránit člověka, který ohlásí nepravosti na pracovišti, ať na úřadě nebo v jakékoliv jiné organizaci. Nemusí se jednat jen o trestnou činnost jako je korupce či podvodné obchodní jednání, porušení pravidel bezpečnosti práce a ochrany zdraví, ale také o diskriminaci či šikanu na pracovišti. Jedná se o závažné porušování Zákoníku práce, avšak ten, kdo toto jednání ohlásí, se sám může stát terčem pronásledování a represí ze strany zaměstnavatele.
Jak si poradit s životní krizí
Když se řekne slovo krize, většina lidí si představí nepříznivou či nějak vyhrocenou situaci. Krize jsou však přirozenou součástí životního cyklu. Když přicházejí, nesou s sebou v první vlně smutek, strach, obavy a jiné nepříjemné pocity. Nějaký čas přetrvávají a zkoušejí nás z toho, co jsme se dosud od života naučili. Obnažují a ukazují nám naše nitro, svítí i do nejtemnějších koutů naší duše. Pak zase popleněné území opouštějí a nám se postupně vrací síla, naděje a víra v lepší budoucnost. Existuje způsob, jak zdárně překonat tato obtížná období a neoslabit se příliš nepříznivými okolnostmi?
Umění přijmout zodpovědnost je známkou profesionality
Pročítáte inzeráty nabízející volné pracovní pozice. Mezi požadavky na uchazeče se vyskytuje poměrně často slovní spojení „ochota přijmout zodpovědnost“. Rozpětí poptávaných pracovních pozic s touto specifikací je poměrně široký, od manažerů přes řidiče až po prodavače. Co vede zaměstnavatele k tomu, že v inzerátech připomínají právě tuto kompetenci, která by podle všeho měla být v každé profesi samozřejmostí?
Jak se stát lepším šéfem
Špatný šéf funguje jako rozbuška. Potíž je, že nevíme, kdo nebo co ji odpálí, kdy nálož nahromaděných problémů vybouchne a jaké škody způsobí. Problematický šéf někdy může působit i jako žíravina. Plíživě rozleptává firmu zevnitř, devastuje zaměstnance, vztahy, stravuje a likviduje celé týmy. Zaměstnavatel pak řeší vysokou fluktuaci lidí či nutnost propouštění demotivovaných pracovníků. Nová výběrová řízení a zaučování nových zaměstnanců pak pohltí nezanedbatelné náklady. Škody na zmařených projektech a malé produktivitě práce lze jen stěží vyčíslit.
Jak si poradit s problematickými kolegy na pracovišti?
Problematičtí spolupracovníci neboli „černé ovce“ nám dovedou pořádně zatopit. Častokrát stojí neuspokojivé vztahy na pracovišti za výpovědí ze strany zaměstnance, která je spíše útěkem z „bojiště“. Po nástupu do nové práce možná přijde zjištění, že podobné problémové osobnosti se vyskytují i tam. Než přebíhat z deště pod okap, pojďme se podívat na to, s kým se můžeme setkat a jak se pokusit s ním vyjít.
Může být kariéra matek past?
Na fotografii se prostírá prosvětlená místnost, moderní interiér obývacího pokoje. Pod oknem stojící minimalistický psací stůl, za ním sedí upravená mladá žena v kostýmku, štíhlé prsty položené na klávesnici notebooku. Před stolem leží světlý koberec, na něm si spokojeně hraje přibližně roční batole v bílém neposkvrněném oblečku. Máma je v práci.
Pro ženy: Jak získat práci svých snů
Máte profesní ambice, které neskrýváte, a jste žena. Fakt, který ještě i v dnešní době nejde mnoha lidem takzvaně „pod nos“. Často a rádi spřádají teorie a příběhy o neženskosti „kariéristek“, o jejich bezohlednosti a podezřelých motivech. S nelibostí vás pozorují, jak žijete, mluvíte, řídíte a zajímáte se o svůj osobní růst a kariéru. Nezavděčíte se jim, ať už máte děti nebo ne, ať už žijete v bohémském doupěti či máte byt vycíděný jako klícku. A popravdě – není to ani účelem vašeho konání. Zodpovídáte totiž za váš život a za rozhodnutí, jak s ním naložit, především sama sobě.