Nejčastější prohřešky zaměstnavatelů proti zákoníku práce
Už se Vám někdy stalo, že ve firmě není práce a šéf Vám nařídí čerpat dovolenou? Máte pravidelně přesčasy? Šéf Vám nezaplatil slíbené peníze? Přinášíme přehled nejčastějších případů porušování zákoníku práce.
Pohovor: oční kontakt a podání ruky
Kromě obligátních pohovorových pravidel (dochvilnost, vhodné oblečení, povědomí o firmě) doporučujeme dodržet i následující tipy. Správná verbální a neverbální komunikace Vám totiž pomůže otevřít všechny dveře.
Nemocenské a náhrada mzdy
Jak se říká "Nemoci nechodí po horách, ale po lidech". Většinu nemocí je lepší vyležet a být v klidu, proto se podívejme, na jaké dávky zaměstnancům vzniká nárok.
Emailový bonton: deset nejdůležitějších tipů
Dovednost správně sestavit email se stala naprostou nutností, stejně jako potřeba dodržovat pravidla slušného chování kdekoliv ve společnosti. Přinášíme Vám praktické desatero, které Vám pomůže nebýt "emailovým slonem v porcelánu".
Po mateřské a rodičovské zpět do práce
Nejdříve to vypadá jako nekonečné tři roky prázdnin, ale bohužel (pro někoho bohudík) utečou jako voda. Člověk je o pár kilo těžší, přibude pár vrásek od nevyspání a už zase řešíme práci. Jak je to s původním pracovním místem?
Odcházím do důchodu - mám nárok na odstupné?
Odchod do důchodu bohužel není důvodem pro zaměstnavatele, aby vyplácel odstupné. Může se to zdát nefér, vždyť řada zaměstnanců pracuje pro jednu firmu i desítky let. Bohužel však podle zákoníku práce není dosažení důchodového věku výpovědním důvodem a nevzniká tak nárok na výplatu odstupného.
Syndrom vyhoření - prevence, příznaky a léčba
Jednoho dne se člověk probudí a ani nemůže únavou vylézt z postele. Může to být právě syndrom vyhoření. On se ohlašuje už dřív a většinou okolí dotyčného dlouhodobě upozorňuje, že k tomu spěje, ale to bývá zbytečné a marné. Dnešní doba bohužel vyvolává dojem, že je v pořádku trávit život jen prací a být neustále "busy". Stav vyhoření byl poprvé popsán americkým psychonalytikem Herbertem J. Freudenbergerem až v roce 1974, ale zcela jistě se však vyskytoval i před tímto datem.
Oběd Vás na celé odpoledne buď "odpálí" nebo povzbudí. Co si dát?
Svíčková s knedlíkem a člověk je KO. Proč? Jaké jídlo si tedy dát, abychom zvládli odpoledne v práci bez pekelné únavy? Základem je vhodná kombinace tuků a bílkovin. Čím méně sacharidů, tím lépe. Tuky dodají energii, ale přitom nezpůsobí únavu jako sacharidy.
Řekněte si o přidání
Máte pocit, že nejste adekvátně oceněni? Že kolegové berou víc? Udělete si průzkum, jaká je reálná výše příjmu na Vaší pozici. Pro začátek postačí projít si inzeráty a podívat se na podobné pozice, často v nich najdete i informaci o výši mzdy. A pak začněte jednat.
GDPR - pozor na fotky na Facebooku a ostatních sociálních sítích
GDPR neboli General Data Protection Regulation se v těchto dnech "skloňuje" ve všech pádech. Od 25.5.2018 je to všechno tady :). Není to tak, že by dříve nebyla povinnost chránit osobní údaje, ale nově jsou nyní definovány ještě přísnější podmínky pro zpracování a uchovávání těchto dat. V této souvislosti je dobré si uvědomit, že nové nařízení se dotýká i všech uživatelů sociálních sítí.
Požadavky na pozici nesplňuji, mám přesto na inzerát reagovat?
Málokdy se stane, že uchazeč vyhovuje na sto procent. Zvažte, jestli splňujete klíčové požadavky - pokud ano, určitě na inzerát odepište. Samozřejmě se nehlaste na pozice řidiče bez řidičáku!
Nízké sebevědomí kazí život - zbytečně!
Jeden názor při "hodnocení" člověka je mnohem důležitější než všechny ostatní - je to ten vlastní. A i ten musí být brán s rezervou, protože někdo je sobě nejpřísnějším kritikem, někdo naopak sám sobě obdivovatelem bez schopnosti sebekritiky. Jak docílit zlaté střední cesty? Mít se rád takový, jaký jsem? A pracovat na sobě?