Jak udělat pozitivní první dojem
První pohled, úsměv, podání ruky, první setkání – to vše tvoří první dojem. A ten je moc důležitý. Sice se dá časem změnit, ale pokud v první chvíli nezaujmete zákazníka nebo personalistu z firmy, kde chcete pracovat, těžko dostanete šanci svou chybu napravit. Klient odejde za konkurencí a z podniku už se neozvou. Co udělat pro to, abyste hned na poprvé upoutali na maximum?
Co jíst předtím, než jdete na interview
Na pohovor musíte být stoprocentně připraveni. Naprosté dokonalosti dosáhnout nelze. Jde ale o to přiblížit se tomuto stavu co nejblíže. Máte v pořádku písemné podklady, připravenou řeč, jste upraveni. Víc už podle vás udělat nelze. Omyl. Co jste jedli předtím, než jste vyrazili? Myslíte, že na tom nezáleží? Opak je pravdou.
Jak připravit výběrové řízení
Hledáte náhradu za odcházejícího zaměstnance? Nebo vytváříte zcela nové pracovní místo a potřebujete najít vhodného kandidáta? Našem článku se pokusíme osvětlit různé typy výběrového řízení. Poradíme Vám zde také, jak vytvořit patřičnou nabídku a nalákat tak vhodné zájemce.
Chcete odhalit kandidátovu osobnost? Ptejte se na vhodné otázky!
Součástí uchazečových kvalit, které u přijímacího pohovoru zjišťujete, jsou osobnostní rysy. Máme zde pro Vás několik tipů, jak odhalíte jeho přednosti i nedostatky.
Personalistika: Nejčastější chyby nováčků při vedení pohovoru
Jste začínající personalista. Příští týden vás čeká několik pohovorů s uchazeči. Bude to vůbec poprvé, kdy s někým děláte přijímací pohovor. Jste nervózní, ale přesto se těšíte. Čeho se ale chytit? Na jaké otázky se zeptat? Jak se správně vede pohovor? V našem článku vám představíme několik chyb, kterých se podle amerického odborníka na personalistiku, Benjamina Yoskovitze, mladí personalisté v pohovorech nejčastěji dopouštějí.
Napište správně průvodní dopis
Průvodní dopis (cover letter) je, spolu se životopisem, běžnou náležitostí písemné žádosti o zaměstnání. Potenciální zaměstnavatel se během jeho čtení rozhodne, zda vůbec otevře Vaše CV. Na půl stránce textu ho tedy musíte přesvědčit, že se na danou pozici hodíte.
Jak zaujmout životopisem
Na většinu volných pracovních pozic se hlásí více zájemců, než firma ve finále přijme. Personalisté se přitom právě na základě životopisu rozhodují, koho pozvou do dalšího kola, k přijímacímu pohovoru. Inspirujte se tedy naším článkem a vytvořte si kvalitní resumé, které Vám pomůže získat práci Vašich snů.
Přijímací pohovor v angličtině
Na požadavky zaměstnavatelů domluvit se anglicky jsme si již pomalu zvykli. Jak ale zjistit, zda potencionální zaměstnanec skutečně tento světový jazyk ovládá? Vyzkoušet ho. Přijímací pohovory vedené v angličtině a písemné testy se v současnosti stávají rozšířeným trendem.
Připravte se na otázky u pohovoru
Personalista se podle Vašeho životopisu rozhodl, že jste vhodným kandidátem pro pracovní pozici. Pozval Vás k ústnímu pohovoru, při kterém mu máte svou kvalifikaci prokázat.
Vypořádejte se elegantně s otevřenými i uzavřenými otázkami
Asi každý si ze školy pamatujeme rozdělení otázek na otevřené a uzavřené. Víme i, že na ty uzavřené lze odpovědět jednoslovným ano, ne, či nevím. Je však taková stručná odpověď vhodná u přijímacího pohovoru? Co samotní personalisté sledují kombinací těchto druhů dotazů a jak na ně správně reagovat?
Šaty dělají člověka - u pohovoru to platí dvojnásob!
Oblečení je spolu s líčením, vůní, představením a příjemným vystupováním důležitou součástí prvního dojmu. Podívejme se spolu na to, z jaké části šatníku máte vybírat i po jakých doplňcích sáhnout, čeká-li Vás přijímací pohovor.
Podtrhněte svou image správnou barvou oblečení
První dojem, kterým zapůsobíte na personalistu, může z velké části ovlivnit i barevnost Vašeho oblečení. Zajímá Vás po které barvě sáhnout ucházíte-li se o manažerskou pozici, práci v tvůrčí oblasti či veřejné sféře? Odpovědi na tyto a podobné otázky najdete v našem článku.