Napište správně průvodní dopis
Průvodní dopis (cover letter) je, spolu se životopisem, běžnou náležitostí písemné žádosti o zaměstnání. Potenciální zaměstnavatel se během jeho čtení rozhodne, zda vůbec otevře Vaše CV. Na půl stránce textu ho tedy musíte přesvědčit, že se na danou pozici hodíte.
Rady pro psaní dopisu![V dopise buďte konkrétní.](/poradna/img/2008/05/13.jpg "V dopise buďte
Rady pro psaní dopisu
Dopis musíte napsat efektivně, jinak personalista Váš životopis ani neotevře. Následující rady Vám pomohou v připravení co nejkvalitnějšího textu, kterým potenciálního zaměstnavatele určitě oslovíte:
Informace o firmě
Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti. Zajímejte se především o to, čím se společnost zabývá a jaká je pracovní náplň konkrétní pozice. Znáte-li v dané firmě nějakého pracovníka, informujte se na jednání jejího vedení a na vztahy mezi zaměstnanci.
Nejpodstatnější fakta
Stručně a jasně v dopise vystihněte, kdo jste a odůvodněte, proč se právě Vy na danou pozici hodíte. Využijte získané informace o dané pozici a společnosti.
Jazyková stránka
V průvodním dopise na rozdíl od vlastního životopisu zaměstnavatel pozná Vaši schopnost stvořit souvislou smysluplnou větu. Na textu si dejte obzvláště záležet a mějte v pořádku pravopis. Používejte odbornou terminologii, hlásíte-li se na pozici ve specifickém oboru.
Forma a grafická stránka
Dopis musí být každopádně přehledný, k tomu Vám pomůže využití různých způsobů formátování na počítači.
Struktura dopisu
Unaveného personalistu ihned odradí nepřehledný text. Proto je vhodné čtenáři usnadnit orientaci v dopisu rozdělením jeho textu do těchto tematických odstavců:
Úvod
Stručně a výstižně se představte. Pokuste se ihned zaujmout, máte-li čím. Vhodné je například zdůraznit svou poslední pozici, která té inzerované odpovídá nebo s ní úzce souvisí.
Tělo
Vyzdvihněte konkrétní body svého životopisu splňující nejdůležitější zaměstnavatelova kritéria. Nepište o nich široce, jejich detailnější rozebrání je náležitostí životopisu samotného. Pozitivní dojem zanechá odkaz na někoho důvěryhodného, kdo byl s vaší prací nadmíru spokojen.
Závěr
Odkažte personalistu na přílohu e-mailu či dopisu, kde si prohlédne Váš životopis (popřípadě i ukázky Vaší práce či fotografii – záleží na požadavcích pro konkrétní pozici). Hodí se sem také vstřícná věta typu: Velmi rád si s Vámi o svých zkušenostech a kvalifikaci osobně pohovořím, pokud Vás má odpověď zaujala. Na úplném závěru zdůrazněte, co Vám na společnosti učarovalo, proč zrovna v ní chcete pracovat a podílet se s ostatními zaměstnanci na dosažení společného cíle.
Pod textem průvodního dopisu na sebe nezapomeňte uvést kontakt (mobil či jiný telefon, email, adresu), i přestože je součástí životopisu. Pokud posíláte odpověď na inzerát dopisem, určitě by měl být průvodní dopis vlastnoručně podepsán.
Na vzhledu i textu průvodního dopisu si dejte obzvláště záležet. Je to vůbec první informace, kterou o Vás potenciální zaměstnavatel získá. Proto se nechte inspirovat našimi radami a neodraďte ho hned v počátku výběrového řízení.