CO NEJVÍCE ŠKODÍ VAŠEMU ŽIVOTOPISU?
Nejde jen o to, že máte dobrou praxi i odpovídající vzdělání. Musíte se umět prodat. Životopis na stejnou pozici zašle mnoho uchazečů. Jak to udělat, abyste se ocitli mezi favority?
JDU NA POHOVOR!
Výborně, časová investice vložena do tvorby životopisu (případně motivačního dopisu) se vyplatila a personalista vás pozval k pohovoru. Ten trvá přibližně hodinu a slouží k bližšímu poznání kandidáta. S jakými dotazy u něj můžete počítat?
V LÉTĚ SE KROMĚ ODPOČINKU VYPLATÍ SLEDOVAT I TRH PRÁCE
Doba hlavních prázdnin svádí k lenošení. Hledání nové práce řada lidí přesunuje na září. Myslí si, že počátkem podzimu narazí na lukrativnější nabídky. To však není pravda. Během července a srpna firmy uveřejňují podobné množství inzerátů jako kdykoliv jindy. Rozdíl je v tom, že na ně odpovídá menší množství uchazečů. Ruku v ruce jde s touto skutečností i vyšší šance získat vyhlédnutou práci.
Adaptační proces: Jak efektivně začlenit nového zaměstnance
První krůčky na novém pracovišti hrají významnou roli pro vytvoření vztahu zaměstnance k zaměstnavateli a přístupu k práci i ke kolegům. Nástup, adaptace a s tím spojená péče o nového zaměstnance se nazývá onboarding. Je to plánovaný a řízený proces, který umožňuje novým zaměstnancům jejich rychlou orientaci na pracovišti, zapracování, začlenění do organizace a týmu spolupracovníků.
Časté omyly zaměstnavatelů při výběru zaměstnanců
Výběr kvalitního zaměstnance je věc nesnadná. Faktorů vstupujících do rozhodování ve výběrovém řízení je mnoho. I pro zkušené personalisty a manažery přinášejí setkání s pestrou škálou uchazečů mnohá překvapení. Před výběrovou komisí defilují nejrůznější typy uchazečů s rozmanitými projevy své osobnosti.
Etická pravidla v personalistice
Představte si, že hledáte práci a obdrželi jste pozvání na výběrové řízení do významné městské organizace. Vše zdánlivě probíhá podle regulí.
Projektivní techniky při výběru zaměstnanců
Nalezení vhodného zaměstnance může být obtížný a zdlouhavý proces. K rozpoznání jeho předpokladů pro výkon profese, psychického nastavení a typologie osobnosti mohou napomoci psychodiagnostické metody, jaké jsou například projektivní techniky. Jejich interpretace neboli výklad však patří do rukou zkušeného psychologa či vyškoleného personalisty.
Pracovní pohovor: Jak zvládnout řeč těla
V pracovním prostředí je vhodné vystupovat sebevědomým a vyrovnaným dojmem. Proto zde uvádíme několik rad, jak udělat dobrý dojem i pouhou řečí těla v důležitých okamžicích, jako je pracovní pohovor a navazování kontaktů s lidmi. Tyto doporučení vychází z knihy Řeč těla na pracovišti od odborníků na tuto problematiku Allana a Barbary Peasových.
Jak usnadnit práci personalistům při výběru zaměstnanců
Výběrové řízení není levná ani jednoduchá záležitost. Často se stává, že proběhnou dvě až tři kola náboru, ze kterého vzejde jeden vítěz a mnoho poražených. Mezi nimi se však nachází mnoho perspektivních zaměstnanců, prověřených výběrovým řízením. Přesto někteří personalisté či manažeři jejich životopisy skartují a dále se jimi nezabývají. Také interní lidské zdroje leží často ladem. Ke škodě personalistů, zaměstnavatele a samotných uchazečů.
Životopis: Jak na to a čeho se vyvarovat
Na jedno volné místo se dnes hlásí desítky až stovky kandidátů. K pohovoru se ale dostane jen malé procento z nich. Jak dosáhnout toho, abyste na pohovor byli pozváni právě vy? Vytvořte si úspěšný životopis!
Průvodní dopis: Nejdůležitější tipy
Průvodním dopisem se označuje sdělení či zpráva, která se spolu s životopisem zasílá jako odpověď na pracovní nabídku. Cílem této zprávy je v krátkosti personalistovi sdělit, o jaké místo má uchazeč zájem, kde se o výběrovém řízení dozvěděl a proč je vhodným kandidátem. Nevhodný průvodní dopis může způsobit, že personalista ani neotevře přiložené CV a rovnou uchazeče vyřadí z výběrového řízení.
Pohovor: Buďte empatičtí a usměvaví!
Chystáte se na přijímací pohovor? Chcete udělat dobrý dojem a zároveň působit profesionálně? Jak neudělat chybu u přijímací komise a naopak, co funguje?