Vypořádejte se elegantně s otevřenými i uzavřenými otázkami
Asi každý si ze školy pamatujeme rozdělení otázek na otevřené a uzavřené. Víme i, že na ty uzavřené lze odpovědět jednoslovným ano, ne, či nevím. Je však taková stručná odpověď vhodná u přijímacího pohovoru? Co samotní personalisté sledují kombinací těchto druhů dotazů a jak na ně správně reagovat?
Otevřené otázky![Dopředu se připravte na to, jak budete odpovídat.](/poradna/img/2008/04/jak-elegantne-vyporadat-otevrenymi-uzavrenymi.jpg "Dopředu se připravte na to, jak budet
Otevřené otázky
Příklady:
-
Povězte mi, proč odcházíte z bývalého zaměstnání?
-
Proč si myslíte, že zvládnete skloubit péči o Vaše děti s prací?
-
Jaké máte zkušenosti s vedením projektu?
Podobnými otázkami se Vás personalista snaží rozpovídat. Dotazující se osoba na základě Vaší odpovědi hodnotí, zda jste schopni zplodit smysluplnou větu, dokážete hovořit k tématu, rozumíte dané problematice apod.
Do této kategorie spadají i otázky začínající slovy kdo, co, kde. Že se Vám na některé z nich zdá zbytečné odpovídat celou větou? Záleží samozřejmě na konkrétním znění takového dotazu, Vždy se však snažte vyvarovat jednoslovné reakci. Raději mluvte déle, než vůbec.
Jste-li člověk schopný komunikace „na úrovni“, zde máte možnost se projevit a upozornit na sebe. Každou otázku si nejdříve bleskově promyslete. Svou odpověď se pak pokuste zaměřit na oblast, ve které se vyznáte a potřebujete ji tedy zdůraznit. Šikovně se naopak můžete vyhnout tématu, které by Vám kladné body ubralo.
Uzavřené otázky
Příklady:
-
Ovládáte plynně anglický jazyk?
-
Pracovala jste již během studia?
-
Jste ochotný cestovat?
Na uzavřené otázky existují z pohledu jazykovědy tři možné odpovědi – ano, ne, nevím. V podobných dotazech tak nacházejí oblibu spíše lidé introvertní a přemýšliví. Pro uzavřené otázky je typické, že Vám nedávají příliš mnoho možností s reakcí manévrovat.
Strohé ano či ne ve vhodných případech podpořte alespoň stručnou doplňující větou. Například u výše zmíněných příkladů uzavřených otázek by se dodatek hodil zejména k prvním dvěma.
Příklady:
-
Ne, v tuto chvíli hovořím plynně německy a rusky. Na zlepšení své základní úrovně angličtiny však intenzivně pracuji.
-
Ano, získala jsem dvouletou praxi na pozici asistentky obchodního oddělení.
Jste-li výřečný typ člověka, cestičku si jistě najdete. Ke slovíčku nevím byste pak při interview bez následného vysvětlení sklouznout raději vůbec neměli.
U pohovoru musíte prokázat, že máte bohatou slovní zásobu, jste nápadití a schopní profesionálního vystupování. Především u odpovědí na otevřené otázky tedy používejte rozvinuté věty a související odbornou terminologii. V případě uzavřeného dotazu vždy zvažte, zda se Vám nenabízí možnost odpovědět alespoň několika slovy.