Šaty dělají člověka - u pohovoru to platí dvojnásob!
Oblečení je spolu s líčením, vůní, představením a příjemným vystupováním důležitou součástí prvního dojmu. Podívejme se spolu na to, z jaké části šatníku máte vybírat i po jakých doplňcích sáhnout, čeká-li Vás přijímací pohovor.
Důležitá je celková úprava![Volba oblečení je důležitá.](/poradna/img/2008/04/delaji-saty-pohovoru-plati-dvojnasob.jpg "Volba oblečení je
Důležitá je celková úprava
Personalisté se shodují, že je až s podivem, s kolika lidmi je pomalu hrdinský výkon vydržet při interview v jedné kanceláři. Okamžité větrání místnosti po odchodu kandidáta bývá nejčastěji způsobené u mužů absencí ranní sprchy, naopak u žen příliš vtíravou vůní.
Spolu s dodržením základních hygienických pravidel (včetně umytí vlasů) by pro Vás mělo být samozřejmostí přijít s upravenými nehty a čistými botami. U žen je vhodné jemné líčení, u obou pohlaví pak příjemná vůně.
Jaký druh oblečení zvolit?
Záleží samozřejmě na konkrétní profesi a filozofii firmy, kde se o práci ucházíte. Pokuste se proto dopředu zjistit, jaké oblečení nosí na pracovišti zaměstnanci a samotné vedení společnosti. Z této informace pak vycházejte při pátrání ve Vašem šatníku. Vždy však platí pravidlo, že kostýmkem či oblekem nemůžete nic zkazit, spíše naopak.
Příklady profesí striktně vyžadujících formální oblek či kostýmek – manažeři a jejich asistenti, pracovníci osobně komunikující s klienty či partnery (obchodní zástupci, klientský servis, recepční, ...), personalisté, …
Ucházíte se o práci v odvětví, které nepatří zrovna mezi ta výsadně „límečková“? Jednáte-li po telefonu s příjemným člověkem a máte-li k tomu příležitost, klidně se ho na vhodné oblečení k pohovoru zeptejte. Další možností je automaticky zvolit zlatou střední cestu – u mužů kalhoty a košili, u žen halenku a delší sukni, či kalhoty.
Ve kterých profesích nebývá formální oblečení nutností – techničtí a IT pracovníci, zaměstnanci hypermarketů, telefonní operátoři, žurnalisté,…
Zcela zvláštním pravidlům podléhají oblasti tvůrčí a umělecké (např. reklamní agentury). Zde si můžete dovolit v podstatě cokoli dle Vašeho vkusu. Jde především o to, prokázat svou kreativitu, nezapadnout mezi ostatní kandidáty, být vidět a tím pádem i zapamatován.
Boty musí být čisté a sladěné s oblečením
Už jsme zmínili, že boty musí být vždy čisté (případně vyleštěné). Je-li venku ošklivé počasí, vezměte s sebou pro jistotu do tašky malý hadřík a tím boty před samotným pohovorem očistěte.
V případě formálnějšího oblečení by ženy měly upřednostnit střevíčky na středním podpatku, tak zvané jehly mohou působit příliš koketně. Boty na rovné podrážce naopak okrádají jejich nositelku o elegantní ženskou chůzi.
Barva bot i jejich styl musí samozřejmě ladit ke zbytku modelu.
Zvolit kabelku, batůžek či kufřík?
Pozornost věnujte také výběru dalších doplňků, především tašky. Ženy by měly sáhnout v ideálním případě po středně velké kabelce, do které se vejdou všechny nezbytnosti. K muži v obleku pak neodmyslitelně patří kufřík vzbuzující dojem profesionality.
Co do kabelky, či kufříku „přibalit“?
-
Životopis v podobě, jak jste ho poslal personalistovi
-
Reference od dřívějších zaměstnavatelů, ukázky Vaší práce, Vaši fotografii (je-li požadováno)
-
Nezapomeňte na telefon, pro případ, že by se cestou cokoli přihodilo, nebo jste sídlo společnosti nemohli najít
-
Diář, poznámkový blok a propisku (dejte pozor na možný reklamní potisk!)
-
Deodorant, případně kosmetiku na poslední úpravy, hřeben
S výběrem oblečení a dalších doplňků na plánovaný přijímací pohovor si dejte zvláště záležet. První dojem totiž podle odborníků významně spoluvytváří Vaše celkové hodnocení v očích personalisty.