Co jíst předtím, než jdete na interview

2008-12-16 11:59:56, Irena Janíková, Přijímací řízení

Na pohovor musíte být stoprocentně připraveni. Naprosté dokonalosti dosáhnout nelze. Jde ale o to přiblížit se tomuto stavu co nejblíže. Máte v pořádku písemné podklady, připravenou řeč, jste upraveni. Víc už podle vás udělat nelze. Omyl. Co jste jedli předtím, než jste vyrazili? Myslíte, že na tom nezáleží? Opak je pravdou.

Pohovor může ovlivnit i to, co jíte.

I jídlo může ovlivnit váš výkon a názor druhé strany. Pokud zvolíte špatné jídlo, můžete snížit svou mozkovou aktivitu, a tak podat horší výkon, nebo zhoršit svůj vizuální obraz.

Základním a jasným pravidlem jsou vyčištěné zuby. Není třeba, aby personalistka či potenciální zaměstnavatel věděl, co jste jedli. Zelené kousky majoránky apod. nejsou zrovna ukázkou profesionality.

Ale nezapomeňte i na čich těch, kteří vás posuzují. Zuby máte možná čisté, ale co váš dech? I když milujete česnek nebo si chcete dát cibuli, protože jste zrovna nachlazení, tentokrát to vynechejte. Nespoléhejte se na osvědčené metody, jako například, že mléko pach cibule zažene. I zažité pravidlo má své výjimky a mohli byste litovat, pokud takový okamžik nastane právě v den D.

Také zvolte správnou porci jídla. Pokud se před pohovorem nestihnete najíst, nejenže váš posuzovatel bude moci využít další ze svých smyslů a to sluch, až se k jeho uším donese kručení vašeho břicha, ale také nebudete plně soustředěni na interview. Prázdný žaludek při náročném rozhovoru nedoporučují ani psychologové. Je třeba být plně při smyslech, nikoliv podrážděný s touhou komunikaci okamžitě ukončit a zhltnout první, na co přijdete.

Vaši pozornost snižuje i přespříliš naplněný žaludek. Tělo investuje energii na zpracování jídla a mozku se nedostává potřebné množství krve. V takovém případě budete snít o posteli a váš projev nikoho nepřesvědčí o tom, že o práci opravdu stojíte, jste do ni plně ponořeni a ochotni se do ní vrhnout se vší energií.

Někteří lidé se před stresovou situací posilňují sklenkou alkoholu. Ale znovu važte svou volbu. Nejenže vám alkohol také může být cítit z úst, ale i troška může rozostřit vaše smysly. Raději snězte či vypijte některé z doporučovaných surovin.

Po ránu

Důležité je správně nastartovat den, i když jdete na pohovor až odpoledne. Podle toho, co si dáte na snídani, budete pak mít rozličné chutě v průběhu dne. Dobrou volbou jsou vajíčka a celozrnné pečivo. Vajíčka jsou výborným zdrojem proteinu. Podle amerického výzkumu spotřebují lidé, kteří snídají vajíčka, ve zbytku dne o 264 méně kalorií než ti, kteří jí například bagety a smetanový sýr.

Tato nevhodná kombinace, která vám dodá 500 kalorií a 20 gramů tuku, zapříčiňuje pokles energie a nárůst hladu už dlouho před obědem. To stejné platí pro croissanty, koblihy, palačinky atd. Správná a vydatná snídaně tedy ovlivní váš následující jídelníček a také stav mysli.

Stres

Pokud chcete zabránit stresu, který je nejčastější příčinou špatně odvedeného pohovoru, nedopujte se léky. Je zdravější způsob – správné jídlo. Výzkumy prokázaly, že vitamíny, minerály a správné složení ovoce a zeleniny mají okamžitý i trvající vliv na vaši náladu, zdraví, kondici a dokonce váš sexuální život.

Proti stresu snězte nízkotučný jogurt smíchaný s oříšky. Jogurt je jedním z nejlepších zdrojů lysinu, oříšky vám dodávají arginin. Tyto dvě aminokyseliny ovlivňují hladinu stresu, díky jejich kombinaci snížíte míru stresu až o polovinu. Také pomáhají redukovat strach, obavu, a úzkost. Dejte si tuto svačinku cca 1,5-2 hodiny před pohovorem, abyste jídlo stihli strávit a aminokyseliny byly připraveny načas.

Naopak si odpusťte sodovku. Americká studie prokázala, že lidé, kteří pijí sodu denně, jsou třikrát více v depresi a stresováni, v porovnání s ostatními.

Energie a metabolismus

Při pohovoru je velmi důležitá i energie. Celé vaše tělo musí být v pohotovosti. Pro zvýšení množství energie snězte hrstku směsi oříšků a rozinek. Rozinky vás zásobují draslíkem, který vaše tělo používá k přeměně cukru na energii. Oříšky poskytují tělu hořčík, který podporuje metabolismus a zlepšuje nervovou a svalovou funkci. Při nízkém množství této látky produkuje vaše tělo více kyseliny mléčné, která způsobuje únavu a bolest svalů.

Dalším způsobem, jak zvýšit metabolismus, je pití zeleného čaje. Katechiny, silné oxidanty obsažené v tomto čaji, vyživují váš metabolismus, který tak spaluje více kalorií. Lidé, kteří pijí zelený čaj, mají menší body mass indexu (index tělesné hmotnosti) a menší obvod pasu než ostatní. Pozitivní vliv na metabolismus má i pití vody.

Rozhodně nepijte nápoje typu espresso. Kofein vás sice vzpruží, ale poté následuje silný nárůst cukru ve vaší krvi. Dostane se do žil a nekompromisně způsobí energetickou krizi. Do kávy si tedy dávejte maximálně jednu kostku cukru. Také nevynechávejte jídlo. Takové počínání způsobí, že váš organismus zpracovává kalorie pomaleji. Pokud budete jíst pravidelně, bude i vaše tělo v rovnováze.

Mozek

Rozhodně je třeba, aby vám mozek jel na plné obrátky. Ti, kteří vás prověřují, po vás mohou chtít kreativní nápady, nečekané návrhy či důvtipné odpovědi na všetečné otázky. Pro povzbuzení mozku si dejte borůvky. Ideálně divoké. Antioxidanty v borůvkách pomáhají ochránit mozek před ničením volnými radikály, pomohou vám snížit hrozbu Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby a zlepšují kognitivní vnímání.

Naopak odmítněte zmrzlinu. Jídla s cukrem podněcují vzrůst krevní glukózy, což vás činí roztržitými a nepozornými jako dítě v obchodě s hračkami. Jídla s vysokým obsahem tuku také mohou ucpat cévy a zpomalit tok živin a krve do mozku. Vaše mysl bude tedy zpomalená a žádný kloudný nápad z vašich úst nevypadne. Spíše budete vypadat jako leklá ryba.

Dát si to správné jídlo vám nezabere mnoho času. Jíst stejně musíte, tak proč si nevybrat to, co vám pomůže? Uděláte jen malou změnu, která však přinese velká pozitiva. Zkuste se naučit vhodně jíst nejen v den pohovoru ale i za jiných významných situací a ideálně každý den. Váš život tak bude více svěží a aktivnější.