Chcete odhalit kandidátovu osobnost? Ptejte se na vhodné otázky!
Součástí uchazečových kvalit, které u přijímacího pohovoru zjišťujete, jsou osobnostní rysy. Máme zde pro Vás několik tipů, jak odhalíte jeho přednosti i nedostatky.
Proč osobnostní otázky?![Předejděte odpovědím ano či ne. Ptejte se otevřenými otázkami.](/poradna/img/2008/05/211.jpg "Předejděte odpovědím ano či ne. Ptejte se otevřený
Proč osobnostní otázky?
Otázkám, kterými zkoumáte kandidátovy rysy, se většinou říká otázky osobnostní. Uchazeče se vlastně ptáte na vědomí jeho vlastní ceny, zjišťujete jeho schopnost se prodat. Z toho by měl vytušit, že má v danou chvíli vytvořit vhodnou nabídku, aby vyhověl Vaší poptávce.
Kam patří ve struktuře pohovoru?
Osobnostní otázka typu „Co mi o sobě řeknete, jak byste se popsal/a?“ je naprosto ideální pro začátek konverzace. Prozradí Vám, jak kandidát nahlíží na sebe samého.
Jiné otázky se však mohou klidně hodit i do průběhu rozhovoru, či na úplný závěr. Mějte tedy napsaná klíčová hesla (ne celé věty) a improvizujte s nimi podle vývoje situace.
Příklady osobnostních otázek
Je samozřejmě důležité vědět nejen, na co se ptát, ale také, jakou odpověď v nejlepším případě očekávat. Osobnostní otázky jsou značně subjektivní, proto zde neexistují striktně dané správné a špatné odpovědi. Sledujte tedy spíše, jak se uchazeč s otázkou vypořádá, kam směřují jeho myšlenkové pochody při hledání odpovědi apod.
Připravili jsme pro Vás několik ukázkových dotazů. Doporučujeme se jimi inspirovat při přípravě Vaší vlastní baterie otázek:
- Jaké jsou Vaše silné a slabé stránky?
Spíše než obecných prohlášení si všímejte konkrétních pozitivních a negativních příkladů, které uchazeč jmenuje. Pokud udané přednosti korespondují s požadavky na vybíraného kandidáta, je to dobré znamení. Slabých stránek by pak nemělo být příliš mnoho. Nenajde-li ale uchazeč slabinu vůbec žádnou, hovoří to pravděpodobně o nízké schopnosti sebekritiky.
- Proč Vás zaujala právě naše společnost?
Otázka je samozřejmě spíše vědomostní, ale mnoho vypoví i o samotném kandidátovi. Chcete především zjistit, jestli se dokázal na přijímací řízení dobře připravit a zda věděl, „do čeho jde“. Nespokojte se s odpovědí typu: „Váš podnik mi imponuje svou imagí, mezinárodními kontakty a možností kariérního postupu“. Klidně se ptejte dále, proč jsou vyjmenované záležitosti pro potenciálního kolegu důležité.
- Čím tuto práci můžete obohatit?
Otázka, která také zjišťuje povědomí kandidáta o dané pozici a její pracovní náplni. Na jednotlivé požadavky (které zjistil např. z inzerátu) by měl reagovat poukázáním na odpovídající prvky své kvalifikace. Dávejte si přitom pozor, jak o sobě mluví. Nepřehání to se skromností, nebo s vychloubáním?
- Jaká byla nejlepší a nejhorší věc na Vaší poslední práci (brigádě)?
Pozitiva i negativa, která uchazeč zmíní, vztáhněte na Vámi nabízenou práci. Například, byl-li kandidát nadšený z dřívější pracovní náplně úzce související s touto pozicí, je to dobré znamení.
Každá práce má ale také své nedostatky, proto Vám rozhodně nesmí stačit odpověď, že žádné nebyly. Negativa, která kandidát zmíní, Vám napoví, jestli bude na Vámi obsazované pozici spokojen a tím pádem, zda se bude snažit odvádět svou práci co nejlépe.
- Popište nějakou obtížnou situaci z předchozího zaměstnání a jak jste ji řešil/a?
Zkoumejte uchazečův popis dané situace a proč byla podle něj obtížná. Zaměřte se na různá řešení, která měl k dispozici, o nichž uvažoval, a které a proč nakonec zvolil. Nechte si vysvětlit i jak tento vhodný postup kandidát vybral, naplánoval a realizoval. Tato otázka Vám napoví mnoho o jeho organizační schopnosti, zároveň však i o schopnosti čelit stresujícím situacím.
- Jak si myslíte, že by Vás popsal současný nadřízený?
Tato otázka často v lidech vzbuzuje tendence odpovídat příliš obecně. Reakce typu „pracovitý, iniciativní“ by Vám rozhodně neměla stačit. Snažte se proto zjistit širší popis a ten si pak nechte doplňující otázkou (např. „Jaký důvod má nadřízený si to myslet?“) vysvětlit.
Osobnostní otázky při strukturování pohovoru rozhodně neopomínejte. Jsou pro Vás dobrým vodítkem, jak zjistíte alespoň základní osobnostní rysy každého kandidáta. Více pak v tomto směru přinesou otázky, úkoly či testy psychologické.