Chyby, které lidé dělají při běžném a telefonním pohovoru
Určitě se vám už mnohokrát v životě stalo, že jste litovali něčeho, co jste řekli. Často se dá vrátit a napravit chybu, ale u pohovoru většinou příležitost k nápravě nedostanete. Vyvarujte se těch největších a zároveň nejčastějších omylů.
Životopis na papíře? Buďte originální
Je krize a tu pociťuje každý, kdo hledá práci. Je těžké se prosadit mezi množstvím uchazečů. Představte si to sami, personalistovi leží na stole třicet stejných životopisů. Podle čeho si vybere? Je na čase vymyslet novou strategii. Je na čase se prodat. Přinášíme vám jarní inspiraci na vaše nové originální CV.
Interview: Pozor na výraz tváře
Čtete naši poradnu? Tak to už víte, jaké otázky čekat a jak na ně co nejlépe odpovídat. Víte, kterou židli si u pohovoru vybrat. Víte také, jak se vhodně obléci, a dokonce víte, co si dát před pracovním pohovorem k snědku. Přes to všechno nejste ještě stále zcela připraveni. Nezapomeňte myslet na výraz vašeho obličeje. Ten totiž hraje až překvapivě důležitou roli.
Zrevidujete své CV: nové tipy
V naší poradně jsme se již mnohokrát zabývali psaním životopisů. V tomto článku se zaměříme na praktickou stránku věci. Podíváme se na nejčastější chyby a pokusíme se je společně odstranit. Chcete-li „vyšperkovat“ svoje CV, čtěte dál.
Ideální uchazeč: Udělejte mu tu nejlepší nabídku
Hledáte někoho nového do firmy. Udělali jste výběrové řízení a našli toho pravého. Člověka, o kterého skutečně stojíte. Splňuje maximum vašich požadavků a nemít ho jako zaměstnance by byla opravdu velká ztráta. A co kdyby navíc šel ke konkurenci? Katastrofa. Jenže dotyčný opravdu váhá. Dostal i jiné nabídky a teď přemýšlí, kterou zvolí. Udělejte mu takovou nabídku, aby okamžitě váhat přestal.
Na co se zeptat při pracovním pohovoru?
Byli jste pozváni k pracovnímu pohovoru? Svému potencionálnímu zaměstnavateli byste v jeho průběhu měli dokázat, že jste právě tím, koho na danou pozici hledá. Nezáleží přitom jen na vašich odpovědích na otázky. Měli byste se umět i správně zeptat.
Co o vás vypovídá váš rukopis - například u přijímacího pohovoru
Když jdete na vstupní interview, personalista po vás může chtít, abyste absolvovali různé testy. Například psychologické ohledně vašich schopností, dovedností, vašich vlastností, projektivní testy a tak dále. Jedním z možných, ne tak známých způsobů, jak zjistit, jací jste, je rozbor ručně psaného textu. Tomu se říká grafologický rozbor. Na rozdíl od jiných testů se při něm hůře předstírá a falšuje.
Pracovní pohovor? Na oblečení záleží!
Chystáte se na pracovní pohovor? O tom, jak budete úspěšní, nerozhoduje jen dosažené vzdělání a potřebná léta praxe. Velkou roli hraje také váš vzhled a to, jak celkově zapůsobíte na potencionálního zaměstnavatele. Jaké oblečení tedy zvolit? Odpověď na tuto otázku naleznete v našem článku.
Zvyšte svoje šance. Napište děkovný dopis
Ucházíte se o novou práci. Poslali jste všechny požadované formuláře, splňujete kritéria, už jste byli na pracovním pohovoru. Udělali jste, co jste mohli. Omyl. Ještě můžete udělat jednu věc, která zvýší vaše šance na přijetí. Než přijde na řadu pouhé čekávání na odpověď, je třeba využít poslední možnost a naposledy zabojovat o vysněné místo. Napsat děkovný dopis.
Pracovní pohovor: nejhorší je vaše mlčení
Při pracovním pohovoru byste měli na svého budoucího zaměstnavatele zapůsobit. Na jaké otázky se připravit, aby nenastalo trapné ticho? Nejhorší, co vás může u pracovního pohovoru potkat, je totiž vaše mlčení.
Nevhodné otázky, které můžete u pohovoru dostat
Na pohovor dorazíte dokonale připravení. Nic vás nemůže překvapit. Najednou vás ale personalista zaskočí nepříjemnou, nebo nevhodnou otázkou. Úplně vás to rozhodí. Máte odpovídat? Máte se ohradit? Upozornit ho, že je vám to nepříjemné? Připravili jsme pro vás seznam nevhodných otázek, se kterými se můžete setkat.