Vzdělávání dospělých v době hospodářské recese může být ozdravné
Odpověď na otázku, proč s určitou pravidelností přicházejí hospodářské recese, může znít následovně: Je to nezbytné pro zdravý vývoj společnosti. Podle odborníků hospodářská recese nenavštíví téměř nikdy zdravé hospodářství. Krizové období dolehnou na ekonomiky, které trpí některými neduhy. Těžkosti spojené s recesí můžeme přirovnat léčbě nemoci, kdy systém zničí bakterie a nefunkční tkáně. V případě úspěchu pak zůstane zdravý organismus, se silnou imunitou, který bude fungovat a prosperovat po mnoho let. Jakou roli v této „léčbě“ hraje vzdělávání dospělých?
Tréma už vám nohy nepodrazí
Nastoupili jste do nového zaměstnání. V popisu pracovní pozice, kterou od tohoto okamžiku budete vykonávat, se snoubí všechny vaše sny a touhy po profesním uplatnění. Jenže v nové práci se od vás očekává, že budete pravidelně vystupovat s mluveným projevem na veřejnosti. Vaším úkolem je přednést svůj příspěvek na poradě vrcholového vedení, na konferenci či před naplněnou posluchárnou studentů. S technikami mluveného projevu se lehce seznámíte, ale jak si poradit s projevy trémy?
Jak si poradit s životní krizí
Když se řekne slovo krize, většina lidí si představí nepříznivou či nějak vyhrocenou situaci. Krize jsou však přirozenou součástí životního cyklu. Když přicházejí, nesou s sebou v první vlně smutek, strach, obavy a jiné nepříjemné pocity. Nějaký čas přetrvávají a zkoušejí nás z toho, co jsme se dosud od života naučili. Obnažují a ukazují nám naše nitro, svítí i do nejtemnějších koutů naší duše. Pak zase popleněné území opouštějí a nám se postupně vrací síla, naděje a víra v lepší budoucnost. Existuje způsob, jak zdárně překonat tato obtížná období a neoslabit se příliš nepříznivými okolnostmi?
Umění přijmout zodpovědnost je známkou profesionality
Pročítáte inzeráty nabízející volné pracovní pozice. Mezi požadavky na uchazeče se vyskytuje poměrně často slovní spojení „ochota přijmout zodpovědnost“. Rozpětí poptávaných pracovních pozic s touto specifikací je poměrně široký, od manažerů přes řidiče až po prodavače. Co vede zaměstnavatele k tomu, že v inzerátech připomínají právě tuto kompetenci, která by podle všeho měla být v každé profesi samozřejmostí?
Pro ženy: Jak získat práci svých snů
Máte profesní ambice, které neskrýváte, a jste žena. Fakt, který ještě i v dnešní době nejde mnoha lidem takzvaně „pod nos“. Často a rádi spřádají teorie a příběhy o neženskosti „kariéristek“, o jejich bezohlednosti a podezřelých motivech. S nelibostí vás pozorují, jak žijete, mluvíte, řídíte a zajímáte se o svůj osobní růst a kariéru. Nezavděčíte se jim, ať už máte děti nebo ne, ať už žijete v bohémském doupěti či máte byt vycíděný jako klícku. A popravdě – není to ani účelem vašeho konání. Zodpovídáte totiž za váš život a za rozhodnutí, jak s ním naložit, především sama sobě.
Jsem bez práce a trvá to dlouho… Co dál?
Nezaměstnanost v České republice stoupá ruku v ruce s prohlubující se ekonomickou recesí. Důvody, proč jste přišli o práci, mohou být různé, výsledek je však podobný. Jste evidováni na Úřadu práce již více než rok a nemůžete nalézt zaměstnání. Jste zasaženi dlouhodobou nezaměstnaností a ochromeni v několika citlivých oblastech, váš osobní i profesní život je ohrožen. Je to složitá situace, kdy je každá rada drahá. Jak si můžete sami pomoci?
'Czenglish': Angličtina s českými chybami
'Welcome IN the Czech Republic' místo správného 'Welcome TO the Czech Republic'. Tuhle a spoustu dalších chyb opakujeme v angličtině stále znovu a znovu. Znáte časté czenglish chyby?
Základ úspěchu? Věřte v sebe sama!
Míváte občas pocit, že se vám úspěch vyhýbá obloukem? I když máte všechny předpoklady pro odvedení skvělé práce, bojíte se, že selžete? Potom jsou následující řádky učeny právě vám.
Jak zkrotit materialismus aneb Kolik peněz potřebujete, abyste byli šťastní
Lidé chodí do práce z mnoho důvodů. Ale jeden spojuje všechny – peníze. Všichni je potřebují a to stále víc. Důležité je ale nezapomenout, proč jste s vyděláváním peněz začali.
Emaily: Jak získat odpověď, kterou potřebujete
Jistě to znáte. Denně vám přijdou až desítky emailů a vy máte co dělat, abyste na všechny odpověděli. Na některé emaily se odpovídá snáze, jindy vám odpověď trvá déle. Čím je to způsobeno? Především strukturou emailu. Naučte se psát emaily a klást otázky tak, abyste dostali odpověď, kterou potřebujete, a to v co nejkratší době.
Veřejný projev: Jak se vypořádat s trémou?
Máte před sebou veřejné vystoupení. Prezentujete nový produkt, nebo předkládáte na poradě výsledky reklamní kampaně. Jste nervózní. Chvějí se vám ruce a máte sucho v ústech. Máte trému. Jak s ní bojovat se dozvíte v našem článku.
Sedm kroků, jak se učit ze svých chyb
I v práci lidé dělají chyby. Je zbytečné marnit čas vyčítáním sama sobě, že něco nevyšlo. Poučte se pro příště. Naučte se své chyby vnímat pozitivně. Lidé s kladným přístupem jsou schopni problémy efektivně řešit, překážky berou jako příležitost k procvičení svých mozkových svalů. Problémy jsou zkrátka jen příčky žebříku k úspěchu. Stačí každou z nich překonat takovým způsobem, abyste se k ní už nikdy nevrátili.