Jak zkrotit materialismus aneb Kolik peněz potřebujete, abyste byli šťastní
Lidé chodí do práce z mnoho důvodů. Ale jeden spojuje všechny – peníze. Všichni je potřebují a to stále víc. Důležité je ale nezapomenout, proč jste s vyděláváním peněz začali.
Když jste po škole přišli do práce, chtěli jste peníze, abyste mohli bydlet sami a být svobodní. Každý se chce osamostatnit, což v dnešní době znamená mít peníze. Nikdo se vás neptá, jestli to máte v hlavě srovnané, víte, kam směřujete a co chcete. Nezávislí jste, pokud je vám nad osmnáct a máte vlastní peníze.
Pak jste začali vydělávat na lepší vybavení bytu a krásnější dovolené, větší dárky a modernější auto. A čím víc jste v práci byli, aby peněz bylo více, tím víc jste si na to zvykali. A najednou už ani nevyděláváte na nic konkrétního, prostě v práci se sedět musí a peníze jsou potřeba.
Zamyslete se nad tím, co vám peníze opravdu přináší. Dává vám to pocit volnosti, když je vyděláváte? Nebo vás to naopak svazuje? Většina naší populace je svázána. Začala vydělávat pro nezávislost a skončila upoutána k sousloví „finanční jistota“.
Lidem už nestačí ten základ, co kdysi, chtějí stále víc. Pro svůj komfort a také svoji prestiž. Původní smysl byl zapomenut. Peníze vám mají poskytovat příjemnější život, ne ho komplikovat.
Buďte s rodinou.
I děti sice chtějí mnoho oblečení a elektronického vybavení, aby byly in, ale čas strávený s rodiči jim to rozhodně nevynahradí. Když budete stále v práci, jednou zjistíte, že děti vyrostly a že k nim nemáte přístup. Už si s vámi nepovídají a vy vlastně nevíte, jak se mají a jací jsou. Tu dobu, kdy jste si s nimi měli tvořit základ pro blízký vztah na celý život jste zkrátka propásli v kanceláři.
Nezapomeňte na sex.
Zvýšíte-li množství sexu se stálým partnerem/partnerkou z jedenkrát za měsíc na jedenkrát týdně, zvýšíte i míru své spokojenosti. A samozřejmě nejen té své. Sex je intimním způsobem nacházení cesty k sobě, tedy pokud vám nejde jen o fyzické uspokojení. Sex vám může pomoci přiblížit se k druhému člověku, kterého tak málo vídáte, protože každý sedíte v jiné firmě na jiném konci města. Milování také uvolňuje stres. V takových chvílích zjistíte, že podobný pocit peníze nezaručí.
Posílejte peníze na charitu.
Zní to jako otřepaná fráze. A hlavně kdo má vědět, které kampaně jsou pravdivé a peníze půjdou opravdu, kam mají. Jenže to je zase otřepaná výmluva. Lidé v jiných státech trpí, to je fakt. Jsou daleko od vás, asi je nikdy nepotkáte, ale to neznamená, že jsou jen výmyslem. Najděte si jednu či více věrohodných organizací, o kterých si ověříte fakta, a pravidelně posílejte příspěvky. Konfrontovat svůj způsob života s životem lidí z Afriky či Asie není vůbec na škodu. Třeba si uvědomíte, že to málo, co máte, je vlastně mnoho.
Čtěte knihy.
V knihách je moudrost. A taky mnoho zábavy. Knihy vás dokáží rozesmát nebo vystrašit. Dostanou vás do jiného světa. Choďte na procházky. Hrajte hry. Je mnoho činností, ke kterým nepotřebujete peníze (či mnoho peněz), a přitom si je můžete skvěle užít.
Co je smyslem života? Těžká otázka. Každý má cíl jiný. Nezapomínejte na ten svůj, nebo pokud ho zatím neznáte, nezapomeňte hledat. Nenechte se ukonejšit tvrdou prací, která vám znemožňuje přemýšlet o jiných věcech. Je to sice jednodušší cesta, ale ne uspokojivá. Ať vám peníze nezamlží váš vysněný cíl.