Na co se zeptat při pracovním pohovoru?
Byli jste pozváni k pracovnímu pohovoru? Svému potencionálnímu zaměstnavateli byste v jeho průběhu měli dokázat, že jste právě tím, koho na danou pozici hledá. Nezáleží přitom jen na vašich odpovědích na otázky. Měli byste se umět i správně zeptat. Otázky, které vy sami během pohovoru položíte, ale i ty, které nakonec zůstanou nevyřčeny, o vás mnohé prozradí. V případě, že nebudete mít žádné dotazy, můžete zapůsobit jako uchazeč, který není příliš motivován a o dané místo příliš nestojí. Nejspíš však neuspějete ani v případě, že budete klást otázky
Příprava především
Pokud se chystáte na pohovor, rozhodně nepodceňujte přípravu. Zkuste si o firmě i pozici, na kterou se hlásíte, zjistit co nejvíc. V dnešní době máte k dispozici mnoho informačních zdrojů, ať už se zaměříte na internetové stránky firmy, tisk či televizi. Pomoci vám mohou také reference od známých či bývalých zaměstnanců firmy. Pokud u pohovoru ukážete, že se o společnost zajímáte a v dané oblasti se orientujete, dokážete
Na co a proč se ptát?
Při pohovoru by měl být dán prostor také vašim otázkám. Nebojte se zeptat na to, co vás opravdu zajímá a co nebylo zmíněno během rozhovoru. Otázky si připravte předem a zajímejte se jak o společnost, tak také o pozici, o niž se ucházíte. Jsou totiž oblasti, ve kterých byste se měli před případným podpisem pracovní smlouvy bezpečně orientovat.
Pozice, o kterou se ucházíte
Pokud se tak již nestalo v průběhu rozhovoru, požádejte o popis pozice a úkolů, které jsou s ní spojené. Dáváte tím najevo svůj zájem o firmu a o vaše zařazení do pracovního týmu. Zároveň máte možnost získat informace o odpovědnosti a pravomocích, které budete v případě přijetí mít a po nástupu do práce se tak vyhnete nepříjemným překvapením spojeným. Zeptejte se také, zda je pozice, o kterou se ucházíte, nově vytvořená nebo jestli ve firmě existuje již delší dobu. Je- li místo obsazováno znovu, zajímavou informací může přinést odpověď na otázku, kdo pozici zastával dříve a proč se uvolnila. Můžete se tak dozvědět něco o problémech spojených s plněním pracovních úkolů, popřípadě o konfliktech mezi lidmi ve firmě.
Budoucí kolegové
Nebojte se také zeptat na to, jaký je tým kolegů, se kterými byste měli pracovat. S těmito lidmi možná budete trávit velkou část svého pracovního týdne a jsou to často právě kolegové, kteří mají zásadní vliv na celkovou pracovní atmosféru.
Kariérní růst
Jaké možnosti dalšího profesního rozvoje a vzdělání společnost nabízí? Také touto otázkou dáváte najevo, že nestavíte jen na tom, co již umíte, ale jste otevření dalšímu rozvoji svých dovedností. Dříve, než se na zvyšování kvalifikace zeptáte, měli byste upozornit na své přednosti a ukázat, že máte všechny znalosti a zkušenosti, které zaměstnavatel požaduje. Dejte však najevo, že byste tyto dovednosti v rámci firmy rádi zlepšovali. Jaké jsou na pozici, o niž se zajímáte, možnosti pracovního postupu? Kromě toho, že zjistíte něco o svých případných profesních vyhlídk
Co by zaznít nemělo
Ne vše, co vás zajímá, je vhodné při pracovním rozhovoru zmiňovat. V první fázi byste se totiž měli snažit získat především zájem vašeho potenciálního zaměstnavatele. Otázky týkající se délky dovolené, výše platu nebo firemních benefitů jsou jistě důležité, ale rozhodně byste je neměli klást hned v úvodu pohovoru. Ve chvíli, kdy se dostanete do nejužšího výběru, na ně totiž budete sami tázáni. Na pohovor byste však měli jít alespoň se základní představou o svém platovém ohodnocení. Předem se informujte, jaké jsou průměrné výdělky ve firmě, a od této částky pak odvíjejte svoji případnou odpověď. Pamatujte, že vždy působí lépe, pokud ukážete, nakolik si svoji práci ceníte. Buďte však realističtí!
Při pohovoru se snažte být pozitivně naladění a otevření. Chovejte se tak přirozeně, jak jen to je možné. Nezabývejte se možností odmítnutí, budete pak daleko klidnější. A nezapomeňte, že si nevybírá jen váš zaměstnavatel, ale také vy sami!