Interview: Pozor na výraz tváře
Čtete naši poradnu? Tak to už víte, jaké otázky čekat a jak na ně co nejlépe odpovídat. Víte, kterou židli si u pohovoru vybrat. Víte také, jak se vhodně obléci, a dokonce víte, co si dát před pracovním pohovorem k snědku. Přes to všechno nejste ještě stále zcela připraveni. Nezapomeňte myslet na výraz vašeho obličeje. Ten totiž hraje až překvapivě důležitou roli. Čtení výrazu tváře se postupem času stalo skutečnou vědou. Existuje řada odborníků, kteří dokážou z vašeho výrazu leccos usoudit. Tato disciplína je hojně využívána všude, kde lidé potřebují zapůsobit na veřejnost (například v politice). Lidé implicitně považují tvář za něco neovladatelného a výrazy obličeje většinou chápou jako objektivní odraz dané situace. Reakce vašeho obličeje v mnohých situacích prozradí tolik informací, že jste to ani netušili. Je dobré mít tuto oblast vlastního vyjadřování zmapovanou a pod kontrolou, na druhou stranu, není nutné (ba naopak je to spíš negativní) učit se výrazy obličeje a zneužívat jich. Negativní příklad najdeme v politice. Jak říkají profesionální rétorikové, před několika lety tuto branži ovládalo jen velmi málo lidí a bylo velice účinné osvojit si podobné dovednosti.
Jak se u pohovoru tvářit
Nešetřete úsměvem. Lidé dokážou úsměv rozeznat už z velké dálky. Je to jedna z nevýraznějších mimik. Vyjadřuje mimo jiné pozitivní náladu, motivaci, nadšení. To chceme personalistovi předat. Na druhou stranu, nepřežeňte to. Pokud se například budete křečovitě usmívat u diskuse nad vašimi dosavadními zkušenostmi, bude si nejspíš váš potencionální zaměstnavatel myslet, že něco skrýváte, nebo že lžete. Zvážněte také v situaci, kdy mluvíte o platových podmínkách, náplni vaší budoucí práce, nebo o hodnotách a cílech firmy. V těchto případech chcete dát najevo, že je to pro vás důležité, že to myslíte
Buďte sladění
Nezapomeňte se pouze o výrazu obličeje. Před personalistu předstupujete jako celek. Od vašeho nového účesu, přes „nadupané sívíčko“ až k vašim osobním přáním a myšlenkám. Nezapomeňte, že výrazu tváře by měl odpovídat také zbytek vaší osobnosti. A to jednak v rovině fyzické (oblečení, řeč těla,…), tak v rovině osobnostní (nehrajte někoho, kým nejste).
Všeho s mírou
Je to hra a řekněme si to na rovinu, hraničí s manipulací. Lidé, kteří dobře ovládají expresy svého obličeje, snáze dosáhnou svého. Na druhou stranu, sebelépe zahraný úsměv je velmi lehce a velmi snadno odhalitelný. Většinou k tomu stačí krátký pohled do očí. Těkající zrak či oči zaryté do podlahy, to se těžko skrývá. Proto to s hranými výrazy raději nepřehánějte.
Nenechejte se vystresovat. Nemusíte studovat mimiku, nemusíte být odborník. Stačí myslet na to, že k vám patří i váš obličej a alespoň okrajově si uvědomit, jak se zrovna tváříte. Pakliže zapomenete všechny naše rady, řiďte se selským rozumem. Napoví vám, kdy se usmívat, a kdy naopak zvážnět.
Zajímají Vás nové nabídky práce? Zaregistrujte se a nechte si posílat nové nabídky práce emailem.