Nevhodné otázky, které můžete u pohovoru dostat

2009-02-19 14:34:46, Michaela Pličková, Přijímací řízení

Na pohovor dorazíte dokonale připravení. Nic vás nemůže překvapit. Najednou vás ale personalista zaskočí nepříjemnou, nebo nevhodnou otázkou. Úplně vás to rozhodí. Máte odpovídat? Máte se ohradit? Upozornit ho, že je vám to nepříjemné? Připravili jsme pro vás seznam nevhodných otázek, se kterými se můžete setkat. Věděli jste, že na některé otázky nemusíte odpovídat?Diskriminace je ilegální, to by měli mít při pracovním pohovoru na paměti obě strany. Jak ale poznat, že personalista chodí po tenkém ledě, nebo že už se dokonce pohybuje za hranicí únosnosti? Zapomeňte na všechny poučky a řiďte se jednoduchou otázkou – jaké informace o mně potřebuje

Typy kontroverzních otázek

1. Otázky ohledně rasy, barvy pleti, nebo původu

Většina otázek této kategorie je naprosto nepřípustná (nejsou jakkoliv podstatné pro přijetí na pracovní pozici) a vy na ně nemusíte reagovat. Příklady takových otázek mohou být:

Lépe položené, které můžete dostat, na které byste měli odpovědět:

2. Otázky na věk

Nejste povinni říci zaměstnavateli při prvním pohovoru váš reálný věk. Na druhou stranu, v našich podmínkách toto téma není tak kontroverzní, jak je tomu například v USA. Pokud se ovšem cítíte v tomto nepříjemně, vězte, že zaměstnavatel potřebuje pouze vědět, zda je vám nad 18 let. Pokud práci dostanete, počítejte ale s tím, že svůj věk budete muset udat (do smlouvy, kvůli pojištění apod.).

3. Otázky ohledně vyznání

Pozor, víra je čistě soukromá záležitost a nikdo nemá právo se vás na ni ptát. Na druhou stranu, pokud vaše vyznání obsahuje také nutnost nosit specifické symboly (doplňky, oblečení apod.), může se vám stát, pokud budete zaměstnáni, že tyto věci budou v rozporu například s jednotným uniformním firemním oblečením. V takových případech je to na domluvě se zaměstnavatelem, případně na zaměstnaneckých směrnicích.

4. Otázky související s pohlavím

Nejedná-li se o internetový dotazník, pohlaví je patrné na první pohled. Přesto existuje celá řada otázek, na které nemusíte odpovídat; - Máte malé děti?

Přípustné otázky:

5. Další potencionálně nepřípustné okruhy otázek:

Když se zeptají...

Pakliže se dostanete do situace, kdy vám byla nějaká nevhodná otázka položena, vaše možnosti jsou následující:

Odpovědět

Můžete se rozhodnout na otázku odpovědět. V tomto případě ale počítejte s tím, že vaše „špatná“ odpověď může mít dopad na vaše případné ne/přijetí. Na druhou stranu, zodpovězením otázky můžete vyjádřit motivovanost, důvěru a odhodlání. Dejte si ovšem pozor na to, nejde-li pouze o test, co všechno si necháte líbit. Hodnoťte proto veškeré informace, které máte – jak se personalista tváří, jakým tónem otázku klade, z jakého důvodu se asi ptá apod.

Odmítnout odpovědět

I v tomto případě platí, že můžete hodně získat i ztratit. Proto, rozhodnete-li se nezodpovědět otázku, buďte milí a své rozhodnutí sdělte asertivně. Příkladem vaší odpovědi může být:

Pozměnit otázku

Tato cesta je vhodná, pokud dojdete k názoru, že váš potencionální zaměstnavatel skutečně potřebuje danou informaci. Příkladem může být situace, kdy se vás při pohovoru zeptají, zda jste občanem příslušné země. Na takovou otázku nemusíte odpovědět přímo, stačí, když řeknete například: - „Promiňte, Vaše otázka mi přijde příliš osobní. Mohu Vás ujistit, že mám pracovní povolení pro vykonávání povolání v České republice“ apod.