Pracovní pohovor? Na oblečení záleží!
Chystáte se na pracovní pohovor? O tom, jak budete úspěšní, nerozhoduje jen dosažené vzdělání a potřebná léta praxe. Velkou roli hraje také váš vzhled a to, jak celkově zapůsobíte na potencionálního zaměstnavatele. Jaké oblečení tedy zvolit? Odpověď na tuto otázku naleznete v našem článku.
Ať si to připustíme nebo ne, všichni z něj máme trošku strach. Pracovní pohovor je jednou z těch příležitostí, ve kterých se musíte předvést. A to pokud možno v tom nejlepším světle. Pro přijetí je vedle odpovídajícího profesního profilu určující také to, jak vás bude vaše okolí celkově vnímat. Podle průzkumů totiž lidé o takových věcech, jako je pracovní povýšení či zaměstnání, rozhodují většinou v prvních dvou až třech minutách osobního kontaktu. Nejde zde totiž jen o schopnosti kandidáta. Důležitá je také chuť sdílet s novým člověkem pracovní povinnosti.
Právě oblečení vám umožní vypadat tak, jak chcete, aby vás viděli ostatní. Váš vzhled by přitom neměl potlačit vaši osobnost, naopak by ji měl podtrhnout. Zvýraznit vaše silné stránky a skrýt ty slabé. Jaké oblečení tedy zvolit, abyste zvýšili vaše šance na přijetí? Abyste dobře zapůsobili už na první pohled, musíte vypadat celkově upraveně a zároveň svěže. V čem spočívá klíč k úspěchu?
Cítit se dobře- polovina úspěchu
Personalisté doporučují volit při prvním setkání s budoucím zaměstnavatelem oblečení konzervativnějšího rázu. Mělo by být čisté a vyžehlené, pokud možno z kvalitních materiálů. Nejdůležitější však je, abyste se v tom, co máte na sobě, sami cítili dobře. V takovém případě jste sebevědomí a to se zpětně odrazí ve vašem chování. I proto si zkuste předem zjistit co nejvíce informací o oblékání v dané firmě, abyste se vyvarovali zbytečných nedorozumění.
Co na sebe? Několik praktických tipů
Pro muže je nejjistější volbou tmavý oblek a boty s tmavými ponožkami. Výrazné barvy sice upoutají pozornost, v případě pohovoru je ale raději oželte. Vyvarujte se sportovní obuvi - na pohovor opravdu nepatří.
Pokud máte delší vlasy, sepněte si je. Samozřejmostí jsou také oholené či zastřižené vousy. Náušnice, piercing nebo tetování raději skryjte. I když jde jistě o formu vlastního vyjádření, v profesionálním světě to nemusí být akceptovatelné- zvláště ve firmách, kde se od uchazečů očekává serióznost. Na místa, kde se žádá kreativita, se naopak jistá extravagance hodí, mnohdy dokonce přímo doporučuje.
Vše ale záleží na pozici, o kterou se ucházíte. Na pohovor na místo do IT firmy můžete vyrazit ležérněji.
Ženy při pracovním pohovoru mohou sáhnout po kostýmu. To, jestli zvolíte kalhoty či sukni, záleží na vás. Pozor byste si však měla dát na velké výstřihy a rozparky - jistě zaujmete, ale dobrý dojem nejspíš neuděláte. Zvolte lodičky nebo páskové boty na středně vysokém podpatku. Barva obuvi by měla ladit s kabelkou. Make-up i šperky by měly být spíše decentní a to samé platí i o parfému. Zkrátka platí, že méně je v někdy více.
Síla barev
Nezaměnitelnou úlohu v celkovém efektu hrají také barvy. Ty, které byste měli zvolit k nošení, záleží na vaší osobnosti, barvě vlasů, očí i tomu, jak na vás daná barva působí. Zároveň však nezapomeňte na několik věcí:
Ve světlých a jasných barvách budete vypadat silnější, naopak tmavé a tlumené barvy zmenšují a zeštíhlují postavu. Zelená uklidňuje a dodává energii, červená je naopak agresivní. Bílá je považovaná za barvu nevinnosti, v modré pak budete působit spolehlivě. Černá je klasika, kterou nic nezkazíte. To, jakou barvu zvolíte, může odrazit vaši náladu.
Vzhled samozřejmě není vše. Je ale věcí, o které se vyplatí uvažovat a také do ní něco investovat. Zvlášť v případě, kdy může ovlivnit vaši budoucí kariéru. Oblečení o vás může mnohé napovědět. To ostatní ale zůstává stále na vás.