Pracovní pohovor: Jak zvládnout řeč těla
V pracovním prostředí je vhodné vystupovat sebevědomým a vyrovnaným dojmem. Proto zde uvádíme několik rad, jak udělat dobrý dojem i pouhou řečí těla v důležitých okamžicích, jako je pracovní pohovor a navazování kontaktů s lidmi. Tyto doporučení vychází z knihy Řeč těla na pracovišti od odborníků na tuto problematiku Allana a Barbary Peasových.
Pokud se zrovna ucházíte o pracovní pozici, měli byste si především uvědomit, že u pracovního pohovoru je klíčových prvních 15 vteřin. Záleží tedy především na tom, jaký první dojem uděláte na potenciálního zaměstnavatele. Je to z toho důvodu, že faktické informace z životopisu většinou při posuzování zapomene a zůstane mu jenom dojem, který v něm uchazeč zanechal.
Co tedy odborníci v tomto směru radí?
-
Příliš negestikulujte, působí to klidně a vyrovnaně
-
Nenoste přeplněnou kabelku či aktovku, abyste předešli dojmu neorganizovanosti
-
Poskytněte svému protějšku čas, aby si vás mohl nerušeně prohlédnout – pověste si kabát, vytáhněte si složku, přisuňte si židli...
-
Udržujte oční kontakt
-
Nesedejte si na nízkou pohovku, je-li to nezbytné, sedněte si vzpřímeně na její okraj
-
Hovořte krátce a jednoznačně
-
Při odchodu si věci v klidu a uspořádaně sbalte, pokud byly dveře zavřené, tak je za sebou zavřete
-
Žena by se při odchodu měla otočit na osobu, která pohovor vedla a usmát se, zanechá to lepší dojem než pohled na její pozadí
Navazování kontaktů
U navazování kontaktů je zvláštní důraz věnován podávání ruky. Peasovi uvádí, že toto gesto se používalo již v dávné minulosti, aby se ukázalo, že se lidé sešli za přátelských okolností a tudíž u sebe nemají žádnou zbraň. Nejlépe působí pokud je ruka podávána ve svislé poloze, což značí rovnost a vzájemný respekt, nikoli stopy po dominanci či submisivitě. Pro počáteční dobrý dojem je také důležité přizpůsobit stisk ruky partnerovi a vyhnout se extrémům jako je podání ruky na způsob leklé ryby či demonstrace síly v podobě drcení prstů. Na tento nešvar by si měli dávat pozor především muži, kteří jsou evolučně uzpůsobeni vyvinout rukou větší sílu než ženy. Ty by se naopak měly vyvarovat příliš měkkému stisku, který by značil jejich podřízenost. Stěžejní je u podání ruky vnímat kolegu nebo klienta, aby následně nedošlo k trapné situaci, kdy si nemůžete vzpomenout, jak se vám představil. Po zahájení rozhovoru působí na protějšek příjemněji, pokud k němu stojíte v úhlu 45°. Tento postoj signalizuje otevřenost a dává příležitost další osobě připojit se k hovoru. Pokud byste chtěli s partnerem hovořit soukromě či se snažíte zapůsobit, vyplatí se k němu postavit přímo. Tento postup se však nedoporučuje ženě při jednání s mužem, jelikož by toto chování mohlo být vnímáno jako vyzývavé. Zajímavostí je, že pokud chcete navázat kontakt se ženou, nedoporučuje se k ní přistupovat zezadu, což se naopak toleruje u muže, jelikož ti se spíše obávají čelního útoku. Vašemu partnerovi se budete zdát sympatičtější, pokud budete decentně napodobovat řeč jeho těla.
Bc. Kristýna Havlačková