JDU NA POHOVOR!
Výborně, časová investice vložena do tvorby životopisu (případně motivačního dopisu) se vyplatila a personalista vás pozval k pohovoru. Ten trvá přibližně hodinu a slouží k bližšímu poznání kandidáta. S jakými dotazy u něj můžete počítat?
PROČ NAŠE FIRMA?
Odpověděli jste na více inzerátů a již se v nich ztrácíte? Nevadí, ale u pohovoru prokažte připravenost. Pro osvěžení požadavků se znovu vraťte ke konkrétní nabídce. Dobrou strategií rovněž bude vyhledání a poznamenání si základních bodů o společnosti. Informace o její historii, zaměření, zákaznickém potrfoliu nebo konkurenci snadno naleznete na webových stránkách.
PROČ HLEDÁTE NOVOU PRÁCI?
S tímto dotazem počítejte, dřív nebo později určitě padne. S konstatováním nespokojenosti v aktuálním zaměstnání moc nepochodíte, touha po hledání “něčeho” nového vyznívá neurčitě. Osoba sedící naproti vám bude chtít pravděpodobně slyšet konkrétní věci. Odrazíte-li se od shrnutí svých znalostí a dovedností, které chcete více uplatnit, neuděláte chybu. Budete-li navíc umět své přednosti správně prodat, vzbudíte tím personalistovu pozornost. Naopak nespecifickým mlžením jej otrávíte i odradíte. Velice opatrní buďte při hodnocení svého bývalého šéfa, kolegů i celé firmy. Personalista bude vědět, že stejným způsobem byste se záhy mohli vyjadřovat o něm a jeho firmě. Buďte tedy korektní!
ZA KOLIK?
Otázka, která dokáže mnohé uchazeče znervóznit, ale i rozhodit. Zcela zbytečně, dotazování se na plat k pohovoru zkrátka patří. Dle ustálených pravidel ji ovšem jako první otevírá zástupce firmy, nejčastěji ve druhé polovině setkání. Je fajn mít konkrétní částku předem rozmyšlenu a neuvádět ji v rozmezí od-do. Pomoci při jejím stanovení mohou lehce dostupné přehledy o průměrných platech různých profesí v jednotlivých regionech. I tato zdánlivá drobnost může nakonec rozhodnout o konečném úspěchu. Buďte v této otázce přiměřeně sebevědomí, nešermujte nesmyslnými ciframi a dokažte, že jste si vědomi své profesní ceny. Uvádějte hrubou mzdu!
NEMUSÍTE ZODPOVĚDĚT VŠE
Jakmile se vás personalista začne dotazovat na čistě osobní záležitosti související s rodinou, zdravím či náboženským vyznáním, zpozorněte. Nejenže tím prokazuje neslušnost a neprofesionalitu, ale rovněž se dopouští protiprávního jednání. Také otázky týkající se věku nebo sexuální orientace jsou diskriminační. V podobných případech můžete tazateli zdvořile odpovědět, že na tyto otázky nebudete reagovat, protože nesouvisejí s nabízenou prací.
NAPIŠTE NÁM O SVÝCH ZKUŠENOSTECH U POHOVORŮ!
Co Vás překvapilo, potěšilo nebo naopak naštvalo...