Pohovor: Jaká je firma?
Během pracovního pohovoru může uchazeč o firmě zjistit mnoho důležitých informací. Na některé se může přímo zeptat, mnoho je ale schopen zjistit prostým pozorováním. Na co se zaměřit, abyste zjistili maximum?
Jak vycházet se šéfem tyranem
Jde to vůbec? Jde vyjít s člověkem, který Vám dělá 5 dnů v týdnu ze života peklo? Který kritizuje každou maličkost? Vyřešit úplně to nejde, ale pro toho, kdo má pevné nervy a chce v práci zůstat, máme alespoň několik tipů. Stanovte si plán, jak se chránit.
SRÁŽKY ZE MZDY
Do dluhové pasti se dostává čím dál více Čechů. Půjčky jsou dostupné, často stačí předložit jen občanský průkaz. Do kolotoče půjček se bohužel dá spadnout poměrně snadno. Dalším krokem jsou exekuce a srážky ze mzdy. Víte, kolik může zaměstnavatel strhávat ze mzdy?
PROČ NEPŘESTAT CHODIT DO PRÁCE VE VÝPOVĚDNÍ DOBĚ
Dostali jste dobrou pracovní nabídku a nový zaměstnavatel požaduje okamžitý nástup do práce. Vy jste ale vázaní u současného zaměstnavatele a ten Vás nechce pustit. Typická situace.
ROSTLINY DO KANCELÁŘE, KTERÉ PŘEŽIJÍ VŠECHNO
Dnešní doba přeje všem možným teambuildingovým aktivitám, nástěnkám s TOP zaměstnanci, firemním večírkům a podobným akcím, které mají zlepšit pracovní prostředí. Víte, že obyčejné kytky v kanceláři to dokáží opravdu neuvěřitelně? Dokonce se zjistilo, že kytky v kanceláři dokáží zvýšit pracovní výkon - nevidíme tedy důvod nedat jim v práci zelenou :)
PRÁCE V DŮCHODU
V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří i po přiznání starobního (škaredé slovo) důchodu zůstávají ekonomicky aktivní. Pokud se Vás tato situace také týká, nabízíme přehled, jaké jsou podmínky a jak platit sociální a zdravotní pojištění.
JAK PŘESVĚDČIT ŠÉFA O PROPUŠTĚNÍ NA DOHODU?
Dostali jste lepší nabídku nebo se náhle změnila rodinná situace, budete se stěhovat, prostě potřebujete co nejdřív odejít ze současného zaměstnání. Není vždy možné Vás hned uvolnit, zaměstnanců je nyní opravdu málo a firmy jsou často v zoufalé situace. Přesto to alespoň zkuste.
POVĚZTE MI O SVÉ PRÁCI SNŮ
Personalista právě položil tuto otázku a vy v rozpacích přemýšlíte, jak na ni co nejlépe odpovědět. Je v pořádku, pokud se představa ideální práce přesně neshoduje s pozicí, o kterou se aktuálně ucházíte. Přistupte k reakci obecně a pokuste se zdůraznit několik bodů společných pro "práci snů" a pro tuto pozici. Pokud se např. jedná o místo obchodníka nebo prodejce, můžete začít hovořit o tom, že rádi pracujete s lidmi a že Vás baví poznávat nové :)
MOŽNOSTI PŘIVÝDĚLKU PRACÍ V DOMÁCNOSTI
Jednou z nejsnadnějších a nejrychlejších cest, jak rychle vydělat nějaké peníze navíc, je poohlídnout se po brigádě jako je doučování, hlídání dětí nebo úklid v domácnosti. Dnes je i hodně žádaná služba tzv. hodinový manžel - ten řeší drobné opravy v domácnostech typu přivrtat poličku, sestavit nábytek, vyměnit dřezovou baterii atd. Senioři se mohou stát náhradními prarodiči.
PRAKTICKÉ TIPY PRO ZAMĚSTNANCE 50+, ČÁST II.
Možná o tom nevíte - pomocnou ruku nabízí i stát prostřednictvím úřadu práce. Kromě známé podpory v nezaměstnanosti můžete využít další služby jako jsou rekvalifikační kurzy, podporu pro zahájení podnikání či příspěvek na zřízení tzv. společensky účelného pracovního místa.
PRAKTICKÉ TIPY PRO ZAMĚSTNANCE 50+, ČÁST I.
Padesátníci a šedesátníci hledající práci nemají snadnou situaci. Mnoho firem dává přednost mladším ročníkům. Je pak těžké udržet pozitivní myšlení. Časté obavy pramení z nízkého sebevědomí souvisejícího s věkem, objevuje se strach, že nevydrží vysoké pracovní tempo, pocit nedostatečného vzdělání nebo znalosti jazyků či práce na PC. Obavy však nejsou na místě. Někdy jsou starší zaměstnanci dokonce "překvalifikovaní"!
ÚŘAD PRÁCE - tipy a možnosti
Jak Vám může být úřad práce užitečný? Je to pomoc s hledáním zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, rekvalifikace a kurzy, finanční podpora do začátku podnikání či na zřízení pracovního místa.