Živnostenský list od A do Z
Máte skvělý nápad, jak by se daly vydělat peníze? Už vás nebaví poslouchat nadřízené a chcete být vlastním pánem? Nejvyšší čas založit vlastní podnikání. Většina činností ale vyžaduje živnostenské oprávnění.
Kdy může zaměstnavatel snížit mzdu bez souhlasu zaměstnance?
Poměrně časté jsou situace, kdy zaměstnanec obdrží nový mzdový výměr s částkou, která jej nepříjemně překvapí. Je možné se bránit? Vše záleží na smlouvě.
Zákoník práce 2011: Přehled změn
V období od 1.1.2011 do 31.12.2013 dochází k několika změnám v Zákoníku práce, které ovlivní především zaměstnavatele. Prodlužuje se jim totiž doba, kdy musí platit zaměstnancům náhradu mzdy v době pracovní neschopnosti či karantény.
Zákoník práce: Dohoda o pracovní činnosti
Dohodu o pracovní činnosti upravuje § 76 Zákoníku práce. Aby byla DPČ platná, musí být uzavřena písemně. Musí obsahovat sjednané práce, rozsah pracovní doby a dobu, na kterou se uzavírá.
Zákoník práce: Dohoda o provedení práce
Dohoda o provedení práce (DPP) se stala velmi oblíbeným a v praxi často využívaným typem pracovního vztahu. Dohody lze využít nejen pro sjednání letní brigády, ale i pravidelného přivýdělku.
Zákoník práce: Nárok na dovolenou
Podle Zákoníku práce vzniká zaměstnanci nárok na dovolenou v délce nejméně 4 týdny v jednom kalendářním roce. Dovolená pro zaměstnance ve státních organizacích je ještě o týden delší - tedy 5 týdnů a dovolená pedagogických pracovníků činí dokonce 8 týdnů.
Diskriminace žen na pracovišti. Opravdu jí odzvonilo?
Jedni tvrdí, že je diskriminace žen na pracovním trhu minulostí. Pro jiné je stále palčivým problémem české společnosti a překážkou na cestě k opravdové demokracii. Jaké je současné postavení žen na pracovišti? Opravdu diskriminaci odzvonilo?
Správná pracovní doba
V tomto článku se dočtete, na co si dát pozor u stanovování pracovní doby. Jaké principy musí být ze zákona dodržovány? Jaká je maximální pracovní doba? Jak dlouhý je zkrácený úvazek? Kdy je ten správný čas na přestávku? Jak by měli plánovat svůj čas živnostníci?
Mzdy a platy aneb Práce v soukromém a veřejném sektoru
Nejste si jistí, jaký je rozdíl mezi mzdou a platem, jak se určuje výše odměny u soukromých a státních zaměstnanců, co říkají zákony a jak vysoká je minimální mzda? Co jsou to platové třídy, stupně a tarify? Co obnáší pracovat pro stát? Tento článek je určen přímo vám.
Důchod: Vše, co o něm potřebujete vědět
Člověk musí pracovat a platit pojištění, aby dostal důchod. To je téměř lidová moudrost. Ale jak to skutečně s důchody a nárokem na ně je? Jaká jsou fakta? Kdy člověk může jít do důchodu? Kolik let musí odvádět pojistné dávky? Co když nesplňujeme požadavky? Odpovědi naleznete v tomto článku.
Jsem autor. Mám mít smlouvu, nebo živnosťák?
Každý z nás chtěl být v dětství hercem či spisovatelem. Jaké je to ale ve skutečnosti? Lze se autorstvím živit? Je to práce na smlouvu nebo na živnostenský list? A jak je to s platem? A platí autoři ze svých děl daně? Čtěte náš článek a dozvíte se víc.
Od 1. ledna 2008 přichází změny ve vyplácení nemocenské
Dnes již minulou vládou byl přijat nový zákon upravující systém nemocenského pojištění. Jedná se o reformu vyplácení nemocenských, která má státu ušetřit miliardy korun.