JAK UŠETŘIT I Z MENŠÍ VÝPLATY - 8 TIPŮ
Už jsme rozebrali možnosti úspor na konsolidaci půjček, na bankovním účtu, za telefon a internet, energie a cestovné - najdete zde. Nyní se podíváme na další varianty, na co se soustředit.
JAK UŠETŘIT I Z MENŠÍ VÝPLATY - 5 ZÁKLADNÍCH TIPŮ
Nabízíme několik osvědčených tipů, jak získat měsíčně pár stovek či tisícikorun navíc. Vezměte to "z gruntu" - zrevidujte všechny náklady, konsolidujte půjčky, pište si výdaje, nechoďte nakupovat hladoví (tohle funguje opravdu báječně), odkládejte drobné atd.
MZDOVÉ BONUSY
Máte přehled o všem, co Vám Váš zaměstnavatel může nabídnout? Hlavně velké firmy mívají bohatý program pro své zaměstnance. Přinášíme Vám seznam nejčastějších bonusů - zkuste se poptat na personálním oddělení.
MÁ ZAMĚSTNAVATEL PRÁVO NA ZMĚNU SMĚN?
Podle § 81 Zákoníku práce rozvrhuje pracovní dobu zaměstnavatel - určuje začátek a konec směn. Jak je to v případě, že zaměstnavatel oznámí změnu v zavedených směnách? Musíte novou pracovní dobu akceptovat?
JAK SE ZDARMA ZDOKONALIT V CIZÍM JAZYCE
Čím dál větší procento pracovních inzerátů obsahuje požadavek na znalost cizího jazyka - především angličtiny. Ne vždy je tento cizí jazyk po nástupu skutečně potřeba, ale to už je jiná kapitola. Jak se co nejrychleji zlepšit, abyste měli větší šance na dobrou práci?
STÁTNÍ SVÁTKY aneb SVÁTEČNÍ PŘIPLÁCENÍ
Jak je to s prací ve svátek? Musím ve svátek do práce? Kdy je nárok na náhradní volno? Do kdy můžu vybrat náhradní volno?
VYPLÁCENÍ PODPORY PŘI DLOUHODOBÉM POBYTU V ZAHRANIČÍ
Ve většině případů je nutné žádat o podporu v zemi, kde jste naposledy pracovali - kde bylo odváděno pojistné na sociální zabezpečení. Registrace a případné přiznání dávek se řídí zákony dané země. Nelze žádat současně ve dvou zemích!
KDYŽ PROBLÉMY V ZAMĚSTNÁNÍ PŘESTANOU BÝT SNESITELNÉ
V práci bohužel dochází ke konfliktním situacím - často nám píšete o šikaně na pracovišti, nespravedlivém chování šéfa, o nezaplacených přesčasech, nezaslané výplatě atd. Co s tím?
RIZIKA PRÁCE NA ČERNO
Zejména u malých firem se můžete setkat s nabídkou práce bez pracovní smlouvy, zkrátka načerno. Nejde o práce nezákonné svým charakterem, naopak. Je to jen prostředek, jak nelegálně ušetřit. Výplata probíhá hotově (zpravidla denně nebo týdně), aby nebyl záznam o finančním transferu. Takto dojednaná práce má ovšem obrovská rizika pro obě strany.
JAK V KAŽDODENNÍM KOLOTOČI DOSÁHNOUT LEPŠÍHO POCITU Z PRÁCE
Ideální stav nastane, pokud je práce zároveň koníčkem. To se bohužel nepoštěstí všem, ale fajn je být alespoň co nejblíže oboru, který nás zajímá. Nebuďte těmi, pro které je práce jen nutné zlo a prostředek k obživě.
JE POMOC ZNÁMÝCH PŘI HLEDÁNÍ NOVÉ PRÁCE VÝHODOU NEBO PŘEKÁŽKOU?
Jednoznačně výhodou! Jednou z nejdůležitějších může být to, že se dozvíte o výběrovém řízení mezi prvními. Někdy dokonce ještě předtím, než je vypsané. A to spolu s osobním doporučením známého znamená obrovskou výhodu.
JAK JSOU NA TOM ČEŠI S DOJÍŽDĚNÍM ZA PRACÍ?
Do půl hodiny a 30 km na jednu cestu to jde a nemáme s tím problém. Podle ČSÚ u nás od roku 1991 stále přibývá lidí, kteří za prací dojíždějí větší vzdálenost. Nejvíce lidí (přes 170 tisíc) dojíždí celkem logicky do Prahy, která nabízí široké pracovní uplatnění.