JAK JSOU NA TOM ČEŠI S DOJÍŽDĚNÍM ZA PRACÍ?

2017-09-06 10:12:35, redakce, Hledání práce, Pro studenty a absolventy, Pro zaměstnance

Do půl hodiny a 30 km na jednu cestu to jde a nemáme s tím problém. Podle ČSÚ u nás od roku 1991 stále přibývá lidí, kteří za prací dojíždějí větší vzdálenost. Nejvíce lidí (přes 170 tisíc) dojíždí celkem logicky do Prahy, která nabízí široké pracovní uplatnění.

Za prací nejvíce dojíždějí mladí a vzdělaní lidé

V dnešní době jsou mladí lidé mnohem více zvyklí cestovat, takže patrně nebude pro nikoho překvapující, že se to týká i dojíždění do práce. Často ani nevlastní automobil, takže se cesta veřejnou dopravou může i dost protáhnout. Češi hodně cestují z příhraničních regionů do Rakouska a Německa a to zejména z důvodu vyššího finančního ohodnocení práce.

Kdo může získat příspěvek na dojíždění

Od listopadu 2016 mohou občané žádat o příspěvek na úřadu práce ve všech krajích. Žádost je ale nutné podat v momentě, kdy je žadatel ještě v evidenci úřadu práce a navíc déle než šest měsíců. O příspěvek mohou žádat uchazeči, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec, musí mít uzavřen pracovní poměr na alespoň 6 měsíců. Aby úřad práce podpořil zaměstnanost, nabízí nově i jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 000 Kč. Žádat o něj může uchazeč, který nastoupil do práce mimo místo své bydliště nebo se případně už přestěhoval. Opět je nutné, aby byl uchazeč v evidenci ÚP ČR déle než 5 měsíců, a to půl roku před podáním žádosti. Vzdálenost přestěhování musí být vzdušnou čarou delší než 50 km. Příspěvek se neposkytuje při přestěhování do zahraničí.

Cizinci pracující v ČR

V Česku vzrůstá počet pracujících cizinců. Koncem roku 2017 jich u nás pracovalo 527 tisíc - přicházejí zejména z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu a Ruska. Cizinci tímto u nás představují zhruba 9% zaměstnaných v národním hospodářství.