VYPLÁCENÍ PODPORY PŘI DLOUHODOBÉM POBYTU V ZAHRANIČÍ

2017-11-21 15:15:57, redakce, Pro zaměstnance

Ve většině případů je nutné žádat o podporu v zemi, kde jste naposledy pracovali - kde bylo odváděno pojistné na sociální zabezpečení. Registrace a případné přiznání dávek se řídí zákony dané země. Nelze žádat současně ve dvou zemích!

DOKUMENTY

Ujistěte se, že máte všechny dokumenty potřebné pro posouzení nároku na podporu - pracovní smlouvu, doklad o ukončení zaměstnání, výplatní pásky, doklad o vyplacení odstupného, hodí se i potvrzení o zdanitelných příjmech.

TRANSFER DÁVEK DO ČR

Po přiznání podpory se můžete po 4 týdnech registrace v zemích EU, EHP* a Švýcarska obrátit na český úřad práce se žádostí o transfer dávek. Převod dávek v nezaměstnanosti je možný na tři měsíce a další prodloužení zase o maximálně tři měsíce. Formuláře pro převedení podpory naleznete zde.

VÝJIMKOU JSOU PŘESHRANIČNÍ PRACOVNÍCI A TZV. PENDLEŘI

Přeshraniční pracovníci jsou ti, kdo pracují v jiné zemi, než bydlí. V původním státě jim zůstává tzv. centrum zájmu** - do ciziny odjeli jen na časově omezenou dobu. Přeshraniční pracovníci si mohou zvolit, ve kterém státě o dávku požádají.**Příhraniční pracovníci – tzv. PENDLEŘI mohou žádat pouze ve státě, kde mají bydliště.** Jsou to zaměstnanci, kteří se minimálně jednou týdně vracejí zpět do domovského státu - často obyvatelé příhraničí, pro které je přesun do sousední země otázkou několika kilometrů.


*Evropský hospodářský prostor (EHP, v angličině European Economic Area - EEA) je prostor, ve kterém je zaručena svoboda pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu uvnitř Evropského jednotného trhu.
**Centrum zájmu se nemusí vždy shodovat s trvalým či přechodným pobytem. Rozhodnutí o zachování centra zájmu v ČR je v kompetenci konkrétní pobočky ÚP ČR, kde je žadatel registrován.
Více o registraci na ÚP.