KDYŽ PROBLÉMY V ZAMĚSTNÁNÍ PŘESTANOU BÝT SNESITELNÉ

2017-11-07 12:09:13, redakce, Pracovní právo, Pro zaměstnance

V práci bohužel dochází ke konfliktním situacím - často nám píšete o šikaně na pracovišti, nespravedlivém chování šéfa, o nezaplacených přesčasech, nezaslané výplatě atd. Co s tím?

ŠIKANA NA PRACOVIŠTI

Šikanování se může projevovat různými způsoby - zejména dlouhodobým pomlouváním, zesměšňováním, ponižováním, znevýhodňováním při plnění pracovních povinností, nepřiznáním prémií či dokonce snižováním platu. Častými oběťmi jsou zaměstnanci samostatní, kteří nějakým způsobem vyčnívají - např. všichni se účastní nějakého jednání, jeden ne - ten může být pak skupinou vyčleněn a postupně se stát terčem útoků kolegů či nadřízených. Pořád jsme víceméně těmi malými dětmi, akorát místo hádek o kyblík s lopatkou jsou na pořadu dne peníze, postavení, ventilování frustrace z vlastního nespokojeného života atd. Obrana proti šikaně je bohužel velmi složitá (zvláště pokud vychází od nadřízených). Je často složité šikanu dokázat a pro okolí i rozpoznat! Hlavní rada zní: nechovejte se jako oběť.Doporučujeme asertivně promluvit s nadřízeným o problémech na pracovišti. V krajním případě je možné obrátit se na inspektorát práce, v případě neoprávněného ukončení pracovního poměru na právní zástupce a soud. Uvědomujeme si, že čelit šikaně je často nemožné a neúnosné. Proto pokud máte možnost, radíme ukončit pracovní poměr a odejít jinam. Nyní je neskutečná poptávka po zaměstnancích a šance, že najdete lepší práci je veliká. Protože je to jen práce a ta by neměla být tím nejdůležitejším článkem v životě člověka. Zdraví a rodina jsou prioritní, proto neváhejte, mějte se rádi a raději si najděte novou práci. Málokdy je jiné řešení dlouhodobě účinné a navíc ten boj je neskutečně vyčerpávající a často i beznadějný. To je bohužel realita... Více o šikaně najdete zde.

NEZASLANÁ VÝPLATA

Pokud Vám opakovaně firma posílá peníze pozdě a vy už nevěříte, že to bude někdy lepší, můžete využít paragrafu 56, který se nazývá "Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem" Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti

Systém počítání: mzdu za březen vám zaměstnavatel musí odeslat nejpozději do konce dubna. Nesplní-li zaměstnavatel tuto povinnost ani v dodatečné patnáctidenní lhůtě - v našem příkladu tedy do 16. května, můžete přistoupit k okamžitému zrušení pracovního poměru (pouze písemně!).

NEÚNOSNÉ PŘESČASY

Řada firem bohužel institut přesčasů zneužívá. V první řadě doporučujeme nepodepisovat pracovní smlouvu, ve které je sjednáno, že přesčasové hodiny jsou už zahrnuty ve mzdě. Přesčasy řeší zákoník práce v paragrafu 93 takto:

V § 114 je stanoveno, že za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Pokud zaměstnavatel požaduje neférové přesčasy, je možnost obrátit se na inspektorát práce. V praxi je ale po takovémto kroku obtížné zachovat dobré vztahy s vedením, proto doporučujeme nejdříve vše konzultovat s nadřízeným a teprve v případě neúspěchu vyhledat pomoc inspekce práce.