Které osobní údaje může zaměstnavatel požadovat
Co všechno musíte svému zaměstnavateli (resp.budoucímu) o sobě říct? Věděli jste, že rodné číslo ano, ale vytvořit kopii občanského průkazu už ne? Pokusíme se zmapovat nejčastější požadavky zaměstnavatelů.
Zkrácený úvazek a práce přesčas
Kdy je nárok na příplatek za práci přesčas? A může zaměstnavatel u kratších úvazků přesčasy vyžadovat? U zkrácených úvazků je situace jiná než u plných úvazků. Přesčasy nařídit nelze a příplatky nejsou automatické. Více se dočtete v našem článku.
Co dělat, když zaměstnavatel nechce vydat zápočtový list
Má zaměstnavatel právo oddalovat či nějak podmiňovat vydání zápočtového listu? Nemá! Zákon hovoří jasně. Podívejme se na § 313, který tuto problematiku upravuje.
Nejčastější prohřešky zaměstnavatelů proti zákoníku práce
Už se Vám někdy stalo, že ve firmě není práce a šéf Vám nařídí čerpat dovolenou? Máte pravidelně přesčasy? Šéf Vám nezaplatil slíbené peníze? Přinášíme přehled nejčastějších případů porušování zákoníku práce.
Nemocenské a náhrada mzdy
Jak se říká "Nemoci nechodí po horách, ale po lidech". Většinu nemocí je lepší vyležet a být v klidu, proto se podívejme, na jaké dávky zaměstnancům vzniká nárok.
Odcházím do důchodu - mám nárok na odstupné?
Odchod do důchodu bohužel není důvodem pro zaměstnavatele, aby vyplácel odstupné. Může se to zdát nefér, vždyť řada zaměstnanců pracuje pro jednu firmu i desítky let. Bohužel však podle zákoníku práce není dosažení důchodového věku výpovědním důvodem a nevzniká tak nárok na výplatu odstupného.
GDPR - pozor na fotky na Facebooku a ostatních sociálních sítích
GDPR neboli General Data Protection Regulation se v těchto dnech "skloňuje" ve všech pádech. Od 25.5.2018 je to všechno tady :). Není to tak, že by dříve nebyla povinnost chránit osobní údaje, ale nově jsou nyní definovány ještě přísnější podmínky pro zpracování a uchovávání těchto dat. V této souvislosti je dobré si uvědomit, že nové nařízení se dotýká i všech uživatelů sociálních sítí.
SRÁŽKY ZE MZDY
Do dluhové pasti se dostává čím dál více Čechů. Půjčky jsou dostupné, často stačí předložit jen občanský průkaz. Do kolotoče půjček se bohužel dá spadnout poměrně snadno. Dalším krokem jsou exekuce a srážky ze mzdy. Víte, kolik může zaměstnavatel strhávat ze mzdy?
PROČ NEPŘESTAT CHODIT DO PRÁCE VE VÝPOVĚDNÍ DOBĚ
Dostali jste dobrou pracovní nabídku a nový zaměstnavatel požaduje okamžitý nástup do práce. Vy jste ale vázaní u současného zaměstnavatele a ten Vás nechce pustit. Typická situace.
PRÁCE V DŮCHODU
V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří i po přiznání starobního (škaredé slovo) důchodu zůstávají ekonomicky aktivní. Pokud se Vás tato situace také týká, nabízíme přehled, jaké jsou podmínky a jak platit sociální a zdravotní pojištění.
JAK PŘESVĚDČIT ŠÉFA O PROPUŠTĚNÍ NA DOHODU?
Dostali jste lepší nabídku nebo se náhle změnila rodinná situace, budete se stěhovat, prostě potřebujete co nejdřív odejít ze současného zaměstnání. Není vždy možné Vás hned uvolnit, zaměstnanců je nyní opravdu málo a firmy jsou často v zoufalé situace. Přesto to alespoň zkuste.
MÁ ZAMĚSTNAVATEL PRÁVO NA ZMĚNU SMĚN?
Podle § 81 Zákoníku práce rozvrhuje pracovní dobu zaměstnavatel - určuje začátek a konec směn. Jak je to v případě, že zaměstnavatel oznámí změnu v zavedených směnách? Musíte novou pracovní dobu akceptovat?