Zkrácený úvazek a práce přesčas

2019-03-13 12:40:58, redakce, Pracovní právo, Pro zaměstnance

Kdy je nárok na příplatek za práci přesčas? A může zaměstnavatel u kratších úvazků přesčasy vyžadovat? U zkrácených úvazků je situace jiná než u plných úvazků. Přesčasy nařídit nelze a příplatky nejsou automatické. Více se dočtete v našem článku.

**

Zaměstnavatel u zkrácených úvazků nemůže práci přesčas nařídit**

Práci nad rámec sjednaného (zkráceného) úvazku ani práci přesčas nemůže zaměstnavatel jednostranně nařídit. Hodiny nad rámec úvazku může zaměstnanec odpracovat pouze na základě dohody se zaměstnavatelem. Takže pokud zaměstnanec s prací navíc nesouhlasí, zaměstnavatel jej nutit nesmí.

Pokud k práci navíc dojde, kdy je nárok na příplatek

Za vykonanou práci náleží zaměstnanci mzda. Přesčasem s nárokem na příplatek jsou však až 41. a další odpracované hodiny za týden. Práce vykonaná nad sjednaný úvazek až do limitu 40 hodin týdně je bez příplatku (v případě dvousměnných a třísměnných režimů do 39 resp. 38 hodiny týdně). Pokud vznikne nárok na příplatek, pak se jeho výše vypočítá jako 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas.

Co dělat, když zaměstnavatel neplatí přesčasy

Prvním krokem by měla být písemná výzva zaměstnavateli k úhradě dlužné mzdy. Ve výzvě je dobré stanovit lhůtu, dokdy má dojít k nápravě. Dalším krokem může být kontaktování inspektorátu práce, případně se obrátit na advokátní kancelář nebo přímo se domáhat nároku soudní cestou.