PROČ NEPŘESTAT CHODIT DO PRÁCE VE VÝPOVĚDNÍ DOBĚ
Dostali jste dobrou pracovní nabídku a nový zaměstnavatel požaduje okamžitý nástup do práce. Vy jste ale vázaní u současného zaměstnavatele a ten Vás nechce pustit. Typická situace. Pokud jste svému šéfovi vše vysvětlili a on trvá na tom, že si musíte výpovědní dobu odchodit a na dohodu Vás nepustí, bohužel nezbývá než na to přistoupit. Žádný návod jak toto obejít není. Za nedodržení výpovědní doby totiž hrozí postihy, které se rozhodně nevyplatí!
HROZBA VYMÁHÁNÍ ŠKODY
Pokud byste do práce nepřišli, může zaměstnavateli vzniknout škoda, kterou by na Vás mohl vymáhat soudní cestou. Například máte rozdělaný projekt, který je potřeba dokončit v určitém termínu a hrozí smluvní pokuta při jeho nedodržení apod.
ZAMĚSTNAVATEL MŮŽE OKAMŽITĚ ZRUŠIT PRACOVNÍ POMĚR
- pokud přestanete chodit do práce. To není dobré kvůli případné registraci na úřadu práce, pro přiznání podpory, bude to uvedeno v zápočtovém listu, takže se další zaměstnavatel o tomto dozví. Když si uvědomíte, že v novém zaměstnání budete mít zkušební dobu nebo tam nakonec vůbec nenastoupíte, je na problém zaděláno. Mohli byste přijít i o peníze za nevyčerpanou dovolenou (ale to už je to nejmenší).
O VÝPOVĚDI
Výpověď je jednostranný právní akt (nepotřebujete narozdíl od dohody souhlas druhé strany), musí být vyhotovena písemně a doručena druhé straně - dobré je mít potvrzení přijetí výpovědi. V pracovní smlouvě může být uvedena délka výpovědní doby - ze zákona nejméně dva měsíce. Délka výpovědní doby je shodná pro zaměstnance i zaměstnavatele. Začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce po podání výpovědi.
Pokud byste si odchod z práce během výpovědní doby rozmysleli a chtěli zůstat, je to možné pouze na základě písemné dohody se zaměstnavatelem.