Jakou židli si u pohovoru vybrat?
Vyzval Vás při osobním setkání personalista, abyste si zvolili místo, kam se posadíte? Často se za jeho pobídnutím skrývá i trocha psychologie. Pozicí, kterou si dobrovolně vyberete, o sobě totiž zároveň něco prozrazujete. Minimálně to, zda jste introvertní a trémista, či naopak člověk sebevědomý a průbojný.
U dveří, v koutě, nebo uprostřed místnosti?
![Volba židle může mít vliv na samotný pohovor.](/poradna/img/2008/04/jakou-zidli-pohovoru.jpg "Volba židle může mít vliv na samo
Vždy se snažte vyvarovat pozici nejblíž u vchodu do kanceláře, takovým výběrem byste totiž ukázali svůj strach (evokuje to připravenost kdykoli prchnout). Uzavřenost, trému či nedostatečné sebevědomí na Vás také prozradí, sednete-li si sami od sebe na místo „v koutě“.
Podle konkrétních možností tedy přijměte židli, která je od dveří dostatečně vzdálená. Je to výhodné i pro případ, že místností bude potřebovat někdo projít – alespoň Vás při rozhovoru nevyruší.
Tvar stolu
Všeobecně platí, že nejlepším místem pro jednání je stůl čtvercový (případně kulatý). Máte-li si však vybrat místo u stolu obdélného, nesedejte si do jeho čela. To je určené lidem privilegovaným, zdůrazňuje důležitost zde sedící osoby. To samé pravidlo pak lze vztáhnout na stůl oválný, u kterého také nejsou všechny pozice rovnocenné.
Modelové situace
Podívejme se zde na tři základní možnosti rozmístění osob u čtvercového stolu. S ním se totiž u pohovorů setkáte pravděpodobně nejčastěji.
Proti sobě
Velmi často personalista své „posaďte se“ doplní o pokynutí směrem k židli přímo naproti němu. Toto schéma stolu ukazuje na opozici, skrývá v sobě nádech konkurence. Jste-li člověk soutěživý, jistě se budete cítit ve své kůži. Přesto si však dejte pozor, abyste uzdu své bojovnosti nepopustili příliš. Nebo jste spíše introvertní typ? Pak je doporučováno si židličku jemně natočit, abyste tuto pomyslnou útočnou linii ze stany personalisty nenásilně nabourali. I v takovém případě ale udržujte oční kontakt.
Přes roh
Toto rozmístění patří k nejotevřenějším a nejpřátelštějším, jež mohou u společného stolu dva lidé zaujmout. Staví Vás do rovnocenné pozice, která umožní uvolněnější jednání. Přitom spolu můžete bez problémů hovořit tváří v tvář. Výhodou zde také je, že v případě nutnosti (např. potřebujete se zamyslet) se můžete podívat rovně před sebe a na okamžik se tak očnímu kontaktu s personalistou vyvarujete.
Napříč přes stůl
Pozice, kdy sedíte proti sobě, avšak ob jednu židli – nehledíte si tedy přímo do očí. Toto rozmístění je pro jakýkoli pohovor či jednání velmi nevhodné. Ukazuje totiž na neupřímnost či nezájem. Člověk, který si podle tohoto schématu ke stolu přisedne, prozrazuje své nízké sebevědomí, případně nedostatečné zkušenosti. Stalo se Vám, že si takto sedl sám personalista? Pak si alespoň mírně pootočte židli směrem k němu - zmírníte tím možné oboustranné negativní pocity.
V místnosti, kde interview probíhá, strávíte většinou půlhodinu až hodinu plnou perných otázek. Sednete-li si na místo, jež Vám bude vyhovovat, snáze se uvolníte a odbouráte tak případný stres.