REGISTRACE NA ÚŘADU PRÁCE
Přišli jste o zaměstnání. Jak to nyní udělat, abyste měli všechno v pořádku, nemuseli platit zdravotní pojištění a měli nárok na podporu?
Na úřad práce je potřeba se vypravit nejpozději do 3 dnů od ukončení posledního zaměstnání. Tip: Možná jste ale nevěděli, že zařadit se do evidence zájemců o zaměstnání na ÚP můžete kdykoliv před uplynutím výpovědní doby; můžete tak dostávat pracovní nabídky od úřadu hned, jak jste se dozvěděli o ukončení pracovního poměru nebo rozhodli pro výpověď. Můžete se registrovat u kteréhokoliv úřadu práce.V momentě, kdy jste již bez práce, tedy po skončení výpovědní doby, registrujte se u úřadu práce v místě svého trvalého pobytu a to do 3 dnů. Pokud pracovní poměr skončil ke dni 31.3., evidovat se musíte mezi 1.4.-3.4. Kdyby to vyšlo na víkend nebo státní svátek, lhůta se o to prodlouží. O zprostředkování zaměstnání můžete zažádat vyplněním žádosti o zprostředkování zaměstnání. Dále pokud budete žádat o podporu, vyplňte i tuto žádost. Obě najdete zde. Na první schůzku na ÚP si sebou vezměte občanský průkaz, dokument o ukončení pracovního poměru (dohodu nebo výpověď), ideálně zápočtový list a doklad o vyplacení odstupného, potvrzení o výši průměrného výdelku, příp. evidenční list důchodového pojištění. Dále pokud se Vás týká - i potvrzení o výkonu jiné výdělečné činnosti, u OSVČ potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu, potvrzení o ukončené náhradní době (např. návrat z mateřské dovolené, péče o osobu blízkou, pobírání plného invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně). Když budete mít všechny potřebné doklady, můžete být hned zaevidováni jako uchazeči o zaměstnání.
Můžete dokonce zmocnit úřad práce k tomu, aby si všechny doklady, které máte povinnost doložit od státních orgánů, sám obstaral.
PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI
Výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku ve vašem posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období - tj. v posledních dvou letech. Pokud jste OSVČ, výše podpory v nezaměstnanosti se vám stanoví procentní sazbou z posledního vyměřovacího základu v rozhodném období. Výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Délka pobírání podpory je stanovena takto:
- do 50 let na 5 měsíců,
- od 50 do 55 let na 8 měsíců
- nad 55 let 11 měsíců.
V případě, že jste poslední zaměstnání ukončili bez vážného důvodu sami nebo dohodou se zaměstnavatelem, budete dostávat 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu po celou podpůrčí dobu. Pokud vám uplyne podpůrčí doba a budete bez práce, můžete zažádat o životní nebo existenční minimum.