Z mateřské zpátky do práce: Opravdu se nic nezmění?
Rodičovskou dovolenou mnozí považují za nejkrásnější období života. O to náročnější však může být návrat do zaměstnání. Co můžete očekávat a jaké jistoty by vám měl zaměstnavatel zaručit? To se dočtete v následujícím článku.
Nejednomu rodiči nedá spát nejen dilema, jak zvládnout péči o dítě a nároky zaměstnání, ale také to, jaká práva může při návratu do pracovního procesu uplatnit. Může vám dát zaměstnavatel v době, kdy jste na rodičovské dovolené, výpověď? Budete se muset po návratu z práce spokojit s nižší pracovní pozicí? Na tyto a jiné otázky však pomýšlí zákon.
Návrat do pracovního procesu? Máte svá práva!**![Co všechno obnáší návrat do práce?](/poradna/img/2009/02/zpet-z-mat.jpg "Co všechno obnáší návrat
Návrat do pracovního procesu? Máte svá práva!
Rodičovská dovolená, která se váže na porod a péči o dítě, je státem garantovaná po dobu 28 týdnů. Pokud žena porodila zároveň dvě nebo více dětí, má nárok na mateřskou dovolenou v délce 37 týdnů. Žena na mateřskou dovolenou nastupuje zpravidla šest týdnů před očekávaným termínem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto datem. Muži je rodičovská dovolená poskytnuta zpravidla po narození dítěte.
Po návratu do pracovního procesu má zaměstnanec právo na zařazení na stejné pracoviště a do téže pozice, kterou měl před nástupem na rodičovskou dovolenou. V praxi se tedy nemůže stát, že byste byli po návratu do zaměstnání přeřazeni z funkce vedoucího pracovníka na místo asistenta.
V případě, že návrat není možný…
Existují však situace, kdy není návrat na původní pracovní místo možný. V případě, že bylo pracovní místo v době vaší nepřítomnosti zrušeno, má váš zaměstnavatel povinnost poskytnout vám pozici odpovídající pracovní smlouvě, kterou máte uzavřenou. Nabízené místo by mělo být totožné z hlediska druhu práce a místa jejího výkonu.
Kariéra nebo rodina? Zvládnout můžete obojí
Podle analýzy, kterou pod vedením Věry Kuchařové provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, se po mateřské dovolené vrací zpět do zaměstnání nejdříve vysokoškolačky. Délka, kterou ženy či muži tráví na rodičovské dovolené, však kromě dosaženého vzdělání závisí také na výši příjmů obou partnerů.
Návrat do zaměstnání po několika letech rodičovské dovolené vždy představuje stresové období v životě celé rodiny. Zvláště ženy se často musí vyrovnat s nepříjemnými pocity, že se svému dítěti nevěnují tak, jak by si přály.
Rodina je pro vás jistě tím nejdůležitějším, zároveň byste se však neměla vzdát seberealizace, kterou vám poskytuje vaše profese. Najít rovnováhu mezi péčí o rodinu a kariérou je tak nebytný předpoklad pro úspěšný návrat z rodičovské dovolené zpět do pracovního procesu.
Komplikacím se naučte předcházet
Na nástup do zaměstnání se můžete sami připravit a tak zároveň předcházet mnoha těžkostem, kterým byste museli čelit.
Jedním ze zaručených receptů, jak co nejvíce usnadnit přechod z rodičovské dovolené do pracovního procesu, je udržet kontakt se svou profesí a zaměstnavatelem i v době, kdy do práce denně nedocházíte. Mohou to být jak nejrůznější rekvalifikační kurzy, ale také posezení v kavárně s kolegyní. Vyhnete se tak situaci, kdy se po několika letech strávených mimo firmu vrátíte do prostředí, které se pro vás stalo jaksi cizím.
Pokud budete v kontaktu s kolegy i zaměstnavatelem, bude pro vás opětovné zařazení do pracovního kolektivu mnohem snazší. Obecně platí, že čím déle je rodič na rodičovské dovolené, tím více je pro něj adaptace na pracovní prostředí náročná.
Ještě před tím, než nastoupíte zpět do práce, byste s partnerem měli vyřešit některé organizační záležitosti. Nečekejte totiž, že budete vše zvládat tak, jako doposud. S partnerem se domluvte na tom, kdo bude dítě vyzvedávat ze školky, kdo jej bude opatrovat v případě nemoci a rozdělte si i další úkoly spojené s péčí o potomka.
V případě nutnosti se můžete obrátit na prarodiče, ale pamatujte, že z jejich strany jde vždy o dobrou vůli, nikoli povinnost.
Návrat do zaměstnání je velkou změnou ve fungování celé rodiny. Největší problém může nastat ve chvíli, kdy budete mít pocit, že musíte všechno zvládnout sami. Stanovujte si reálné cíle a nebojte se požádat své blízké o pomoc. Jen tak pro vás bude nástup do práce změnou, kterou oceníte.