Tajit plat. Je to nejlepší řešení?
Existují společnosti, které se řídí politikou „řekni o tom svému kolegovi a my tě propustíme“, stejně jako existují společnosti, které vyvěšují seznam platů všech zaměstnanců na firemní nástěnku. Kde je ta hranice? Jaká cesta je nejlepší pro příjemnou atmosféru na pracovišti a motivované zaměstnance?
Proč veřejná mzda?
Máte co skrývat?
Selský rozum nám napovídá, že pakliže se o něčem nemluví, pravděpodobně se někdo snaží něco ututlat. Lidé chodí do práce vydělat peníze. Zajímá je, kolik vydělají ostatní. Chtějí se s nimi porovnat. Z toho vyplývá, že pokud mzda není veřejná, neznamená to, že se o ní nemluví.
Lidé budou mluvit a také se budou domnívat. Budou tušit a podezírat. Budou nejistí a nemohou si své předpoklady ověřit. Má kolega z vedlejší kanceláře víc? Pořád si kupuje drahé oblečení, kde na to bere? Ale vždyť děláme stejnou práci…
Férovost
Jakmile se rozhodnete zveřejnit všechny mzdy, musíte být připraveni na palbu otázek. Proč mám jiný plat než kolegyně, proč má můj šéf třikrát tolik apod. Pokud to chcete ustát, musíte mít připravený systém hodnocení. Co je pro vás nejdůležitější? Vzdělání, Výkonnost? Zkušenosti? Spokojený zákazník? Oceňte to.
Motivace
Pokud stanovíte jasná kritéria, lidé budou vědět, za co své peníze dostanou. Budou také vědět, za co dostanou přidáno. Věřte tomu, že vyhlídka na postup je skutečně účinnou motivací k práci.
Kontrola
Pokud nastavíte systém otevřených mezd, odpadne u vašich zaměstnanců frustrace z nejistoty ohledně platů kolegů… Každý si dobře ohlídá, aby všichni dostávali spravedlivé peníze. Odměny tak skutečně začnou přesně odpovídat odvedenému výkonu. Už nejste sami na posouzení hodnoty práce zaměstnanců. Oni vám s tím pomohou.
V jedné Sao-Paolské společnosti zašli dokonce tak daleko, že si výši mezd si stanovují pracovníci sami. A skutečně to funguje. Lidé si nedovolí říct neúměrně více, jelikož jejich platy jsou veřejné. Na druhou stranu mají srovnání a tím pádem se ani nepodhodnocují.
Proč neveřejná mzda?
Mzda je velmi soukromý údaj a ne každý se s ní rád chlubí. Pokud se rozhodnete zveřejnit mzdy (pouze v rámci firmy), můžete se setkat s nesouhlasnými názory. V takovém případě si osobně promluvte s daným člověkem. Zjistěte, z jakého důvodu nechce uveřejnit výši své mzdy. Bojí se, aby mu ostatní nezáviděli? Pokud má víc peněz, nějak si je přece zasloužil.
Veřejné mzdy jsou cestou k větší spravedlnosti a ke snížení nejistoty. Pokud chcete mít spokojené zaměstnance, nebojte se jim dát trochu více informací a věřte jim, že se s nimi dokážou vypořádat. Pokud nechcete, aby se o platech mluvilo, nedocílíte toho jejich utajením. Spíš naopak.