Pravda o milostných vztazích na pracovišti
Trávíte v kanceláři více času než doma či ve společnosti? Značně tím vzrůstá pravděpodobnost, že se sblížíte například s někým z kolegů. Že jste disciplinovaní a nikdy se Vám to nemůže stát? Nebo naopak podobnou situaci znáte či právě zažíváte? Podíváme se na tento fenomén očima vedení firem, psychologů i Vás – zaměstnanců samotných.
Vztah na pracovišti potká každého druhého![Stává se, že mezi kolegy to zajiskří.](/poradna/img/2008/05/pravda-milostnych-vztazich-pracovisti.jpg "Stává se, že mezi kolegy t
Vztah na pracovišti potká každého druhého
Podle souvisejících průzkumů celá polovina Čechů a Češek zažila milostné vzplanutí k někomu ze spolupracovníků či svému nadřízenému. I praktické zkušenosti personalistů hovoří o vzrůstajícím počtu lidí, kteří si partnerku či partnera našli právě skrze svou profesi.
Co vzniku pracovních románků nahrává?
-
V práci trávíte hodně času, s kolegy se vídáte pravidelně a máte šanci je poměrně dobře poznat.
-
Spolupracovníci z jednoho týmu bývají přibližně stejně staří a mají většinou podobné zájmy.
-
S přibývajícím věkem ubývá příležitostí na seznámení mimo pracoviště
Názory zaměstnavatelů
K intimním vztahům na pracovišti se zaměstnavatelé z různých zemí staví odlišně - jedni je striktně odmítají kvůli negativním následkům možného rozchodu zamilovaného páru, jiní se tuto skutečnost snaží přehlížet.
V Japonsku většina firem takové vztahy striktně zakazuje přímo v pracovní smlouvě. I ve Spojených státech mnohé podniky přijímají různá opatření k eliminaci milostných románků mezi zaměstnanci. Poměrně vstřícný postoj naopak zastává většina firem v Německu, Holandsku a severských zemích.
V České republice se setkáme s oběma přístupy – někteří zaměstnavatelé se snaží stanovit alespoň určitá pravidla dodatkem ke smlouvě (např. partneři či milenci nesmí patřit do stejného týmu či oddělení ani být ve vztahu podřízený – nadřízený). Jiné firmy před poměrem mezi svými pracovníky raději zavírají oči. Většina zaměstnavatelů se ale shoduje, že dokud jsou oba z páru schopni profesionality a maximálního nasazení, jejich intimní vztah je nutné tolerovat.
Pohled psychologů
Psychologové upozorňují, že počet vztahů mezi spolupracovníky bude i nadále stoupat. Firmy mají tendenci zaměstnávat lidi s podobnými hodnotami a osobnostními charakteristikami, kteří přirozeně vytvoří fungující tým. Mezi takovými lidmi pak snadno vznikají blízká přátelství a přidají-li se k tomu vzájemné sympatie, je „ruka v rukávu“.
Rozvine-li mezi spolupracovníky soukromý vztah, na jejich profesní život to má zpočátku spíše pozitivní vliv. Zefektivní se jejich práce, podávají kvalitnější výkony. Může to připomenout známou scénu ze Starců na chmelu, kde zamilované páry plní košíky jako o život.
Komplikace však přicházejí, začnou-li se objevovat problémy, vztah zaskřípe, či se zcela rozpadne. V takových situacích bývá pro oba velmi obtížné se na práci plně soustředit. Pokud se navíc takový pár denně setkává v kanceláři, může vyostřit atmosféru i všem kolem sebe. Podobné dopady už jsou pro nadřízené samozřejmě nežádoucí a často končí odchodem jednoho ze zapojených milenců.
Přitahuje Vás kolega, nebo kolegyně?
Cítíte-li vzájemné rostoucí sympatie s někým na pracovišti, následující tipy vám pomohou minimalizovat případné negativní důsledky na Vaši kariéru:
-
Je dobré vědět, jaká psaná a nepsaná pravidla týkající se milostných vztahů mezi zaměstnanci ve Vaší firmě platí.
-
Udržte svůj poměr v tajnosti až do chvíle, kdy si jste opravdu jistí, že nejde jen o chvilkovou aférku a že chcete jít oba s pravdou ven.
-
V práci se chovejte vždy maximálně diskrétně, své soukromé záležitosti zanechte za dveřmi kanceláře.
-
Diskutujte spolu o možných dopadech Vašeho vztahu. Objeví-li se nějaký problém, musíte být připraveni ho řešit.
-
Chcete spolu opravdu zůstat, ale filozofie Vašeho podniku, nadřízení, či kolegové jsou proti? Pak by jeden z Vás měl začít uvažovat o změně zaměstnání.
Vzhledem k tomu, že v práci lidé tráví čím dál tím více času, bude milostných vztahů mezi kolegy stále přibývat. V případě, že se do podobné situace dostanete, důkladně zvažte všechna související rizika. Bude-li Vašemu vztahu filozofie firmy nakloněna, zbývá ještě promyslet možné dopady pro Vás samotné (samozřejmě i pro případ rozchodu).