Práce z domova- ano nebo ne?
Rozhodnutí, zda pracovat doma nebo v kanceláři, vypadá jednoduše. Obě tyto varianty však mají jak výhody, tak také stinné stránky. Co je tedy lepší?
Nemuset den co den dojíždět do kanceláře, v klidu si dát voňavou ranní kávu a při čtení novin plánovat svůj pracovní program. Tato zidealizovaná představa ale není reálná, pokud si prací z domova musíte vydělat na živobytí.
Na lepení obálek zapomeňte
Co přesně si pod pojmem homeworking nebo, chcete-li, práce z domova představit? V žádném případě nejde o méně placenou manuální práci, jakou je třeba výroba různých předmětů. Lidé pracující doma jsou často vysoce kvalifikovaní experti, jejichž zaměstnání však nevyžaduje denní dojíždění do kanceláře. Mohou to být překladatelé, spisovatelé, účetní, programátoři, grafici, výzkumní pracovníci, architekti, ale v poslední době často také novináři.
Práce z domova je také příležitostí pro ženy a muže na rodičovské dovolené.
Práce doma? Není pro každého
V kanceláři se musíte podřídit určitým pravidlům, doma jste svým pánem. Otázka ale zní: Bude vám to tak vyhovovat?
Úskalí i výhody, které s sebou práce z domova nese, totiž nevycházejí z práce samotné, ale z osobnosti člověka, který ji vykonává. Na co byste se tedy měli připravit, pokud uvažujete o práci z domova?
Sociální kontakt
Pokud pracujete s dalšími lidmi, denně s nimi přicházíte do styku. Při komunikaci s kolegy tak získáváte jak zpětnou vazbu na výsledky vaší práce, ale také můžete sdílet vaše všední starosti.
Pokud se rozhodnete pro práci doma, odpadá většina z forem verbální a neverbální komunikace. Ta většinou probíhá prostřednictvím e-mailu nebo telefonu, ale pokud člověk zůstane na tuto formu komunikace odkázán, velmi rychle pochopí, jak slabá je to náhražka. Vaši práci sice nikdo nekritizuje, nedočkáte se však ani pochvaly a povzbuzení.
Pokud se tedy rozhodnete pracovat doma, stejně svědomitě, jako si plánujete svou práci, si naplánujte trávení volného času mezi lidmi. Podle psychologů totiž sociální izolovanost způsobená prací doma může vést k psychickým obtížím, stresu, ale i depresi.
Myslete proto na to, že ne každému může omezený kontakt s lidmi vyhovovat. Extroverti raději pracují v týmu, kde mohou pracovní úkoly projednávat s kolegy. Naopak individuálně založení jedinci ocení volnost, kterou práce z domova nabízí.
Pracovní volnost má svá ale
V běžném pracovním procesu je pracovní disciplína nastolena jaksi sama od sebe. Jakmile ale začnete pracovat doma, získáte určitou svobodu. Budete muset dělat jen to, co si sami nařídíte. A pokud sami sobě přikázat neumíte, neuděláte opravdu nic.
Můžete si sice sami rozhodnout, kolik času budete práci věnovat, ale právě organizace pracovního programu je velmi důležitá. Neméně podstatné je pak také to, abyste svůj plán dodrželi. V takovém případě jsou lidé pracující doma spokojenější a až o třicet procent výkonnější než jejich kolegové, kteří za prací dojíždějí.
Pevná pracovní doba- klíč k úspěchu
Pokud si sami stanovíte pracovní dobu a donutíte se ji sami dodržovat, vyhnete se mnohým nepříjemnostem. Lidé pracující doma totiž mají tendenci věnovat se práci jakoby mimochodem mezi desítkami dalších činností, ale kupodivu také svou pracovní dobu přetahovat.
Za účelem oddělení práce od ostatních činností si v bytě vytvořte prostor, ve kterém budete pracovat. Pokud si doma zařídíte pracovnu, měli by ostatní členové rodiny respektovat, že jde o místo, kde skutečně potřebujete klid.
Stanovte si také termíny dokončení jednotlivých úkolů. Přispěje to k vaší celkové pohodě.
Práce doma s sebou přináší jistě mnoho výhod. Nezávislost, klidné prostředí, svobodu. Pokud se ale chcete vyhnout zbytečným nedorozuměním, pečlivě si jednotlivé úkoly plánujte. Pro samostatnou práci z domova je totiž zapotřebí velká dávka sebemotivace a orientace na výkon.
Výhody, které s sebou přináší, pak ale jistě stojí za vynaložené úsilí.