Práce přesčas a její výhody
**
Práce přesčas podle zákona![Přesčas berte z té pozitivní stránky.](/poradna/img/2009/03/prace-prescas.jpg "Přesčas berte z té pozitiv
Práce přesčas podle zákona
Ze zákona jste povinni pracovat maximálně 40 hodin týdně. Práce přesčas je práce konaná zaměstnancem na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad tuto stanovenou pracovní dobu a konaná mimo rámec rozvrhu pracovní doby. Práce přesčas nesmí být delší než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích, a ne více než 150 hodin v kalendářním roce. Tento rámec lze překročit pouze se souhlasem zaměstnance. Do maximálně povoleného limitu práce přesčas se nezapočítává ta práce, ze které bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno. Práci přesčas je možné konat jen výjimečně a může být nařízena zaměstnanci jen z vážných provozních důvodů. Lze ji nařídit i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami nebo i na dny pracovního klidu, avšak práce v tento čas musí splňovat podmínky zadané zákoníkem práce. Za práci přesčas vám náleží pracovní smlouvou stanovená mzda a příplatek v minimální výši 25 % průměrného výdělku. Tato odměna neplatí, pokud prací přesčas chcete získat jiný den volno.
Práce přesčas není pro každého
Nesmí být nařízena těhotným ženám, lidem se sníženou pracovní dobou ze zdravotních důvodů, zaměstnancům, kteří pečují o díle mladší ne
Výhody práce přesčas
Práce přesčas většinou nikoho nenadchne. Také jste určitě četli mnoho článků o neblahých vlivech práce přesčas na zdraví a podobně. Sami si možná uvědomujete, že kvůli práci přesčas méně spíte nebo se cítíte více v depresi. Proto je potřeba práci přesčas korigovat. Ale na takové práci lze najít i výhody. Zkuste se nad nimi zamyslet. Práci přesčas totiž párkrát absolvuje každý a je zbytečné trápit se tím, co vám to vzalo. Spíš popřemýšlejte, co vám taková práce přinese. Pak se vám bude pracovat mnohem lépe a s větším nadšením.
1. Peníze navíc.
Díky práci přesčas vyděláte víc. Výhoda je, že za stejný čas jako v normální pracovní době dostanete více peněz. 25% přece jen není maličkost. Toho můžete využít, pokud potřebujete koupit dárek dětem, vydělat na dovolenou nebo zaplatit splátku na hypotéku.
2. Šplhnete si u šéfa.
Často může danou práci přesčas vykonávat více lidí se stejnou kvalifikací. Otázkou je, na koho to padne. Pokud se dobrovolně nabídnete, určitě stoupnete v očích zaměstnavatele. Ale dávejte pozor, ať se z vás nestane mazánek šéfa, to by vás zase neměli rádi kolegové. Pokud se však nabídnete nevtíravě, nejenže váš nadřízený může pustit danou práci z hlavy, ale hlavně se mu uleví, že nemusel konkrétně ukázat, kdo práci vykoná. Vybírání na podobné činnosti oblíbenosti šéfovi totiž moc nepřidá.
3. Získáte další zkušenosti.
Nejedná se jen o odborné zkušenosti, ale objevíte i své hranice fungování ve stresu či dlouho do noci. Pokud se ukáže, že je to na vás moc, aspoň budete vědět, kde zabrat, zapracovat sám na sobě. Pokud to zvládnete bez problémů, budete silnou posilou týmu i do budoucna. A s největší pravděpodobností si to díky loajalitě k firmě namíříte na vyšší post, kde vás budou čekat opravdu nové zkušenosti.
4. Náhradní volno.
Pokud některý den nutně potřebujete volno, ale dovolenou už máte vybranou nebo ji nechcete plýtvat, práce přesčas je ideálním řešením. V takovém případě vás samozřejmě nečekají peníze navíc, ale čeká vás volný, pohodový den v době, kdy to potřebujete. Ať už si chcete jen odpočinout nebo jet na zápas svého potomka, je skvělé, že si to sami můžete zařídit bez následujících problémů v práci.
5. Odpočinek od rodiny.
I když to lidé neradi přiznávají, někdy jsou unaveni z množství příbuzných, kteří zaplňují všechen jejich volný čas. Proto není někdy na škodu utéct do práce a v klidu si dělat něco svého. Zapomenete na pětku syna nebo rozvod sestry. Zkrátka stejně jako může být náhradní volno odpočinkem od práce, může i práce fungovat jako relaxace. Využijte této flexibility a buďte vždy na místě, kde právě chcete být. S rodinou či ve firmě.
Nezapomeňte na svá práva ohledně práce přesčas a hlídejte si, aby se k vám nadřízení chovali, jak mají. Nepřistupujte k občasné práci přesčas jako k trestu, udělejte z ní přednost. Využijte všechny její výhody naplno. Pak bude mít onen čas smysl a vy budete spokojenější.