Maturita při zaměstnání. Jde to!
Bez ohledu na to, kolik je Vám let, maturita se při zaměstnání zvládnout dá. Pomůže Vám dosáhnout na lepší i lépe placenou práci. Pokud pročítáte inzeráty a propadáte panice, že snad na každou zajímavou pozici je potřeba středoškolské vzdělání, odhodlejte se a maturitu si dodělejte. Jaké jsou možnosti a jak dlouho to bude trvat?
Nástavba nebo celé studium
Pokud jste vyučeni, bude Vám stačit nástavba, která trvá obvykle dva až tři roky. Pro uchazeče se základním vzdělání bude studium až o dva roky delší - tedy celkem čtyři až pět let. Středních škol je opravdu hodně a mnoho z nich je dálkovému studiu nakloněno. Počítejte se školným, pohybuje se řádově okolo tisícovky až dvou měsíčně na soukromých školách, na státních se můžete setkat i se symbolickou částkou 2000 Kč za rok či zcela zdarma. Tato investice se Vám zaručeně vrátí, nehledě na to, jak blahodárně zapůsobí na Vaše sebevědomí. A jak budete na sebe pyšní.
Pokud spěcháte - maturita za pár měsíců
Existují i zrychlené formy studia. Některé školy nabízejí maturitní přípravu formou e-learningu z domova, konzultací s pedagogy a prověřovacích zkoušek. Když obsah učiva ovládáte, můžete přistoupit k samotné maturitní zkoušce. Maturita se touto formou dá zvládnout za pár měsíců, ale počítejte i tak se školným v desítkách tisíc korun.
Kvalifikační dohoda
Zkuste se poptat na možnosti zvýšení kvalifikace i u svého zaměstnavatele - je docela možné, že by školné hradil za Vás. Obvykle se v tomto případě uzavírá tzv. kvalifikační dohoda, kterou upravuje Zákoník práce v § 234. Musí být uzavřena písemně, obsahuje závazek zaměstnavatele umožnit zaměstnanci zvýšení kvalifikace a závazek zaměstnance setrvat u zaměstnavatele v zaměstnání po sjednanou dobu, nejdéle však po dobu 5 let (případně uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvalifikace, pokud nesplní svůj závazek setrvat v zaměstnání).
Přijímací řízení
Nejhorší je udělat první krok. A ten sám o sobě není těžký - podejte přihlášku na vybraný obor. Spolu s přihláškou budete potřebovat doklady o dosaženém vzdělání - výuční list, vysvědčení z posledního ročníku. Přijímací řízení probíhají ve více etapách, takže není vyloučeno přijetí na školu ještě během letních prázdnin. Na některých školách stačí pro přijetí podání přihlášky, přijímací zkoušky nejsou nutné.
Polovina uchazečů studium nedokončí
Toto číslo uvádí Národní ústav odborného vzdělávání. Důvody, proč tolik studentů nedokončí, jsou nasnadě. Není to proto, že by ten, kdo studium dotáhne až k maturitě, pak ve finále zkoušku nezvládl. Ovyklými důvody jsou dlouhodobé časové vypětí, nedostatek vůle k učení, špatný odhad svých předpokladů ke studiu, absence studijních návyků - a to se projeví záhy, určitě ne až těsně před maturitou. Polovina studentů dokončí a to je skvělé :)