Jak zvládnout unavený pracovní den
Jistě to také znáte. Ráno se vzbudíte celí rozlámaní a postesknete si, kde že jsou ta studentská léta. Do práce ale musíte. Jak se pak s ospalým dnem co nejlépe vypořádat?
Starý dobrý kofein?![Když na vás přijde spaní, rozhýbejte se.](/poradna/img/2008/05/jak-zvladnout-unaveny-pracovni-den.jpg "Když na vás přijde spaní, ro
Starý dobrý kofein?
Jedním z nepostradatelných rituálů většiny z nás je ranní šálek kávy. Na mnoho lidí kofein zabírá, proto na jeho pomoc spoléhají i v případě velké únavy. Často tak snadno vypijí i šest sedm hrnků za den.
Lékařské výzkumy však ukazují, že odpovědí těla na takový přebytek kofeinu může být naopak značné utlumení smyslů. Během odpoledne pak člověk ztrácí pohotovost a kromě celkově nižšího výkonu hrozí i nežádoucí chyby v zadaném úkolu.
S kávou tedy opatrně, optimální jsou maximálně tři hrnky za den. Podpořit je můžete občas nějakým energetickým nápojem, který obsahuje i další účinné látky (např. guaranu). Především ale nezapomínejte na význam vody - člověk si má dopřát 2-3 litry tekutin denně.
Pomoci může výběr správného světla
Daniel Kripke z kalifornské univerzity shrnuje názor odborníků: „Jasné světlo Vás udrží vzhůru. Těm z Vás, kteří mívají problém s překonáváním únavy na pracovišti doporučuji jasně bílý či modravý odstín, fluorescenční žárovku bez ultrafialového světla.“
Při vědeckých výzkumech totiž právě takové světlo prokázalo nejlepší výsledky v boji proti ospalosti a to zejména v dopoledních hodinách. Žárovku na sebe tedy nasměrujte ihned po příchodu do práce. Nový prvek v kanceláři Vám alespoň částečně pomůže.
Máte sedavé zaměstnání? Hýbejte se!
Místo posílání emailů a telefonování mezi kancelářemi raději vyřizujte záležitosti osobně (jde-li to). Pořiďte si na pracoviště nějaké zpestření - například gymnastický míč na sezení, či chytrou plastelínu. Mlsání není sice příliš dobré na linii, ale nakrájenou mrkví nic nezkazíte.
Polovina světa si dopřává spánek v pracovní době
V posledních letech se prosazují nové trendy - japonské firmy například začaly na pracovištích vytvářet „spací místnosti“. Odpočinek po obědě se nosí například i v Itálii, Španělsku nebo Číně. Je vědecky dokázáno, že i na dostatečně odpočatého člověka přijde v odpoledních hodinách útlum. Právě snížení produktivity práce se ale snaží předcházet podniky, kde je umožněno si po obědě schrupnout.
Podle Sary Mednick ze Salk Institute „si zaměstnanci, kteří si v krizové chvíli zdřímnou, udrží efektivní výkony i v pozdním odpoledni. U některých pak produktivita dokonce roste.“ Říkáte si právě, že byste stejně neusnuli? I to se prý dá natrénovat: „Během několika týdnů se z Vás může stát člověk, který zavře oči na patnáct minut a probudí se poté bez problémů a zcela osvěžen.“
V našich zeměpisných šířkách zatím poslední metoda vyznívá spíše jako sci-fi. Můžeme jen doufat, že dříve či později tu podobná móda také najde své místo. Ostatní zmíněné tipy Vám ale již nyní pomohou k udržení pozornosti během pracovního dne.