Finanční krize: Neplaťte tam, kde nemusíte

2009-03-30 10:06:58, Pavla Janečková, Pro zaměstnance, Pro firmy

Zasáhla vás finanční krize a přemýšlíte, co si budete muset na nějakou dobu odříct? Dříve, než se začnete zabývat katastrofickými vyhlídkami, přečtěte si následující článek. Ušetřit totiž můžete i tam, kde to téměř nepoznáte. Ekonomickou krizi již pocítil nejeden z nás na vlastní kůži. Finanční trhy se hroutí, firmy propouštějí a v ovzduší je cítit nejistota z budoucnosti. Jistě, řadíme se k části světa, která je zvyklá na blahobyt. O to víc na nás důsledky krize dopadají. Lidé musí mnohdy vystačit s mnohem nižší částkou peněz, než na kterou byli dříve zvyklí. Exi

Ušetřete, kde to jde![Krize nutí šetřit.](/poradna/img/2009/03/krize.jpg "Krize nu

Ušetřete, kde to jdeKrize nutí šetřit.

Téměř každá domácnost má výdaje, se kterými prostě musí počítat. Mezi ně patří splácení hypoték, úvěrů nebo spoření. Také výši nájmu nebo splátky auta nijak výrazně neovlivníte. Jsou ale položky, za které platíte zbytečně moc- a mnohdy si to možná ani neuvědomujete. Účty za elektřinu, vodu, topení, nebo náklady na dopravu jsou právě těmi oblastmi, kde můžete ušetřit. A nebude vás to stát téměř nic!

Protékají vám peníze vodovodním kohoutkem?

Mnohdy to ani nepostřehnete. Protékajícím záchodem nebo kapajícím kohoutkem můžete za rok společně s vodou přijít o několik tisíc korun. Vyplatí se proto investovat do úsporného děleného splachování, které zabrání nenápadné, ale přesto značné ztrátě vody. Při sprchování spotřebujete o dvě třetiny méně vody, než když se koupete. Použijte stop ventil a úsporné sprchové baterie- a ušetříte dalších 30% teplé vody. Pokud chcete opravdu šetřit, zapomeňte na mytí nádobí pod tekoucí vodou a raději si napusťte dřez. Pro mnohé je překvapením, že vůbec nejekonomičtější je mytí nádobí v myčce. Některé si vystačí jen s šestnácti litry vody. Nekupujte balenou stolní vodu. Většině domácností v České republice teče z kohoutku stejně kvalitní voda jako je ta v PET láhvích.

Plaťte míň za elektřinu!

Na elektrické energii můžete ročně ušetřit taktéž nemalou částku. Zkuste například investovat do úsporných žárovek. Jejich životnost je oproti těm klasickým až patnáctkrát vyšší, mají přitom až pětkrát menší spotřebu! Při nákupu nového elektrospotřebiče vždy vyberte ten s označením A nebo A+. Spotřebiče v této energetické třídě totiž mají nejnižší spotřebu energie. Máte neustále zapnutý počítač nebo televizi? Možná vás překvapí, že jen čtyři hodiny denně vás budou ročně na elektřině stát kolem 1200 korun. Pamatujte také na to, že i v režimu „stand by“ spotřebiče odebírají téměř tolik energie, jako by byly v provozu.

Netopte Pánu Bohu do oken!

Máte pocit, že ačkoli protopíte nemalou částku peněz, je vám doma stále zima? Přemýšlejte o kvalitní tepelné izolaci. Ačkoli je to nemalá investice, ušetří vám v důsledku až 50% nákladů na vytápění. Nepodceňujte také utěsnění oken a dveří. Ideálním řešením může být samolepící těsnění, které seženete už za 7 korun za metr. K tomu, aby vám teplo nepohlcovaly zdi, mohou sloužit reflexní fólie, které se dávají za radiátory. Ty odrazí teplo zpět do prostoru. Radiátory také nezakrývejte dlouhými závěsy a nastavějte před ně nábytek, který může pohltit až 30% tepla.

Ušetřete už cestou do práce!

Dojíždíte každý den za prací? Možná tuto položku ve svém měsíčním rozpočtu vnímáte jako pevně danou. I tady však můžete ušetřit. Pokud denně jezdíte sami autem, najděte si spolujezdce! Pomoci vám v tom může, pokud si podáte inzerát například na portálu autospolujizda.cz. V případě, že dojíždíte do práce dvacet kilometrů a budete jezdit alespoň ve dvou lidech, dostanete se ve výdajích na úroveň státních dopravců. Pokud se pohybujete ve městě, zvolte určitě hromadnou dopravu. Například v Praze ušetříte podle průzkumů minimálně 8 minut, pokud místo vlastního auta použijete tramvaj. Také rozdíl v ceně lístku a projetého benzínu bude jistě citelný.

Ušetřit na běžných věcech je snadné, ale musíte vědět, jak na to. Každý výdaj si proto pečlivě promyslete. Přemýšlíte o půjčce? Rozmyslete se, jestli ji opravdu potřebujete. Vyplatí se vám věc i po zaplacení úroků nebo bude lepší počkat a potřebnou částku našetřit? Opravdu nemusíme mít všechno a hned. Pokud si to uvědomíte, nemusí krize ve vašich financích zanechat nijak tragické stopy.