Barvy ovlivňují pracovní výkon
Většina lidí v produktivním věku tráví na pracovišti převážnou část dne. Pracovní prostředí, podmínky a vybavení pracoviště se odlišuje dle typu práce. Vždy by mělo splňovat nejen podmínky technické, provozní či estetické, ale také psychologické. Podle zahraničních výzkumů má volba barev na pracovišti významný vliv na produktivitu práce. Jak tedy můžeme podpořit pracovní výkon lidí vhodnou volbou barev?
Optimální naladění, duševní svěžest a aktivita zaměstnanců patří mezi základní podmínky pro odvedení potřebného množství práce v požadované kvalitě. Vlivy materiálního vybavení pracoviště, jako jsou prostory a zařízení pracoviště, dále hluk, osvětlení a větrání patří mezi důležité faktory buď posilující nebo eliminující pracovní stres. Mezi další zmiňované faktory ovlivňující spokojenost, zdraví a výkon zaměstnanců patří i barvy na pracovišti.
Barevná orientace na pracovišti
Volba barev závisí na charakteru práce a typu pracoviště. Některé barvy jsou vhodné pro výrobní haly, sklady a prodejny a jiné pro kanceláře, kde převažuje duševní práce. Také je třeba odlišit provozy, které jsou chladné a ty, kde jsou vyšší teploty. V horkých provozech je vhodné využívat více „studené“ barvy, jako je zelená a modrá, které uklidňují a ochlazují. Naopak k navození pocitu tepla v chladných provozech je žádoucí uplatnit barvy „teplé“, jako je oranžová, žlutá a červená.
Jasně červená barva však může působit i výstražně. Na pracovišti mají barvy i funkci bezpečnostní a orientační. Kombinace černé a žluté působí varovně a užívá se například pro značení sníženého průchodu či terénních nerovností. Překvapivě neharmonicky působí například kombinace zelené a červené barvy. Podobný, nechtěně odrazující efekt mohou mít nepřiléhavě zvolené barvy k typu podnikání. Krvavě červená se třeba nehodí pro ordinaci dětského lékaře, naopak sytě žlutá barva bude působit kreativně v reklamní agentuře.
Tip: Pokud pracujeme z domova, pomůže nám oddělit pracovní a soukromý život barevné ladění a styl interiéru. Pracovnu či pracovní kout je možné odlišit a využít pro pracovní sféru barvy povzbuzující a pro obytnou zónu spíše uklidňující.
Barevné spektrum
Abychom v práci nabrali ten správný vítr do plachet, je dobré se obklopit barvami, které lahodí našim očím a vysílají ty správné impulzy našemu mozku. Pojďme se podívat, jaké účinky na psychiku mají jednotlivé tóny barev:
Pastelové neboli světlé, tlumené odstíny barev obecně dobíjejí energii a aktivizují. Málokdy nějak ruší nebo popuzují.
Zelená barva posiluje zrak. Na nervovou soustavu má uklidňující účinky. Zahání únavu a doplňuje životní energii a sebevědomí. Podporuje chuť k jídlu.
Modrá uklidňuje nervy a uvolňuje, ale současně podporuje soustředění, inspiraci a komunikaci. Vyvolává pocit klidu a důvěryhodnosti.
Žlutá barva podporuje kreativitu, vynalézavost a celkově zvyšuje úroveň mozkové činnosti. Působí optimisticky, protidepresivně a posiluje paměť. Zvětšuje prostor.
Červená barva dodává nejvíce energie a vitality, je výrazná, zvyšuje teplotu a tep. Může podněcovat impulzivitu až agresivitu.
Růžová barva uklidňuje emoce, uvolňuje svalstvo, probouzí citlivost, přátelství a láskyplnost.
Oranžová je energizující barva, podporuje zdravé sebeprosazení, kreativitu a pocity štěstí. Povzbuzuje trávení a tělesné procesy, působí protidepresivně.
Fialová barva ztišuje mysl, zvyšuje koncentraci a napomáhá relaxaci. Příznivě ovlivňuje trávení.
Béžová či krémová patří mezi neutrální barvy, které se vhodně doplňují se sytějšími odstíny jiných barev a tlumí jejich účinek.
Šedá barva se příliš nehodí do pracovního prostředí, snad jen jako doplněk výraznějších barev. Je neutrální, nebudí silné emoce, uspává až nudí. Snižuje výkon. Umocňuje depresivní ladění.
Hnědá barva a její odstíny evokují přírodu, sílu, jistotu, jednoduchost, bezpečí a houževnatost.
Bílá barva rozjasní a zvětší prostory, odhaluje čistotu a pořádek, působí spolehlivě, někdy až chladně.
Černá barva může působit důstojně, smutně, temně až riskantně. Působí uzavřeně, zmenšuje prostory.
Metalické odstíny barev lze vhodně kombinovat s přírodními materiály. Zlatá a stříbrná barva v lesklém provedení a ve větším množství však mohou působit až příliš pompézně nebo neupřímně.
Tip: V současnosti oblíbeným způsobem vytvoření příjemného pracoviště je inspirace čínskou naukou feng-shuei. Pracuje s energií, barvami a zařízením místnosti na principu harmonizace člověka a prostoru.
Barvy i pro relaxaci
Bylo zjištěno, že barvy jsou vnímány nejen zrakem, ale i povrchem kůže. Ženy bývají na barevné působení citlivější než muži. Obě pohlaví shodně oceňují možnost relaxačních zón na pracovišti, kde si mohou na chvíli odpočinout a vypít si s kolegy čaj nebo kávu. Posilují tak spolupráci a sociální vztahy na pracovišti. Nemusí se vždy jednat o celé místnosti, dostačují i malé, barevně laděné sedací koutky v méně užívaných koutech kanceláře, zákoutí v kuchyňkách nebo útulné výklenky umístěné po stranách chodeb. Z výpovědí zaměstnanců vyplývá, že kromě relaxačních zón oceňují celkově zajímavě členěný a originálně vybavený pracovní prostor, barevné zdi a dostatečné osvětlení a odvětrání pracoviště.
Tip: Terapie barvami neboli color terapie je používanou metodou pro léčbu organismu. Vědecké studie prokázaly, že určité barvy mají specifický účinek na organismus člověka. Doporučuje se kromě výmalby stěn interiéru* nosit i určitou barvu oblečení pro* *lepší náladu a vyšší energii*.
Kouzlo světla a barevných doplňků
Vybavení pracoviště výrazně dokresluje atmosféru. Barvy můžeme do kanceláře vnést i pomocí barevných pořadačů, svítidel, plakátů či obrazů, žaluzií, květináčů či kancelářských potřeb, jako jsou sešívačky či kalíšky na tužky. Měli bychom se vyhnout fádnosti a šedivým barvám a pokusit se rozzářit pracovní stůl barevnými doplňky. Do módy se opět vracejí nástěnky, kam je možné lepit aktuality, fotky a vtipné či optimistické vzkazy kolegům. Náladu a pracovní výkon můžeme ovlivňovat i barvou světla, nejlépe z více zdrojů a ve spektru co nejvíce se podobajícímu dennímu světlu, které aktivizuje a dodává pocit svěžesti.
Tip: Pro podporu déletrvající práce jsou vhodnější tóny studených barev. Na druhou stranu pro krátkodobou intenzivní stimulaci k výkonu se osvědčují odstíny teplých barev.
Sečteno podtrženo...
Cílem barevného řešení pracovního prostředí je prostor, který bude vyhovovat jak esteticky, tak účelově a organizačně. Použití vhodného barevného spektra na pracovišti a v relaxačních koutcích příznivě ovlivňuje pracovní pohodu. S duševní svěžestí stoupá pracovní výkon zaměstnanců a s ním prosperita zaměstnavatele. Investice do barev se vyplatí!
Ing. Sabina Morawitzová