Vyplatí se Vám pracovat už během studia?
Práce při řádném studiu je už v dnešní době obvyklým jevem. Naše zákony s ní dokonce počítají jako se samozřejmostí. Že se Vám vůbec nechce kazit si vcelku bezstarostná školní léta pracovními povinnostmi? Na druhou stranu Vás ale láká možnost si přivydělat? V tomto článku se Vám pokusíme dokázat, že se práce při škole v budoucnu rozhodně vyplatí.
![Dobrá brigáda lze najít například na internetu.](/poradna/img/2008/05/2.jpg "Dobrá brigáda lze najít například
Každá zkušenost v oboru zvýší Vaši hodnotu
Mnohem snáze najdou vyhovující uplatnění absolventi, kteří se mohou prokázat odpovídající praxí v oboru.
Potenciálnímu zaměstnavateli tím totiž ukážou, že mají opravdový zájem v dané oblasti něčeho dosáhnout. Upozorní ale například i na svou schopnost zorganizovat si čas a zvládat tak více věcí najednou.
Každá zkušenost v oboru je proto významným bodem Vašeho životopisu. Zvýší také Vaši hodnotu na trhu práce. Budete-li při studiu alespoň příležitostně pracovat, rychleji se otrkáte a budete pak mít větší šanci čelit svým konkurentům, například při výběrovém řízení na pozici Vašich snů.
Školy neposkytují odpovídající praxi
Mnoho škol nemůže poskytnout svým studentům odpovídající praxi, kterou potřebují pro své budoucí uplatnění. Mají značně omezené finanční prostředky a často také málo kontaktů na potenciální zaměstnavatele.
Je tedy zcela na iniciativě každého studujícího, chopit svou šanci do vlastních rukou a snažit se už během studia sbírat důležité zkušenosti.
Zdokonalujte se, máte-li možnost
„Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“, říká známé přísloví. Velkou výhodou mladých lidí je schopnost se rychle učit novým věcem, proto své mladé mozkové buňky nenechte zahálet. Zdokonalujte znalosti cizích jazyků, různých počítačových programů, či jakkoli jinak zvyšujte svou kvalifikaci.
Chodíte-li navíc už do svého prvního zaměstnání, kde máte možnost proškolení a případně i různých doplňujících kurzů, rozhodně toho využívejte. Dříve nebo později se Vám to určitě bude hodit.
Nárok na podporu mají jen někteří absolventi
Od října 2004 u nás platí nový zákon o zaměstnanosti, který mimo jiné upravuje podporu v nezaměstnanosti pro absolventy. Tu mladí lidé s čerstvě ukončeným vzděláním dostanou jen v případě, že už někdy dříve pracovali.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti získá absolvent, který splní tyto podmínky:
- Během posledních tří let odpracoval celkově alespoň 12 měsíců.
- Ze svého platu přitom odváděl sociální pojištění. To v praxi znamená, že šlo o práci v pracovním poměru, případně na dohodu o pracovní činnosti. Neuznává se tedy práce na dohodu o provedení práce, ze které se sociální zabezpečení nestrhává.
Co nový zákon přináší?
Naši zákonodárci vycházeli ze zkušeností některých západoevropských států. Novým zákonem o zaměstnanosti se snaží mladé lidi motivovat, aby se na pracovním trhu zorientovali co nejdříve a byli tak zodpovědnější a soběstačnější. V neposlední řadě si pak poslanci a senátoři slibují, že se z velké části zabrání práci „načerno“.
Schválení nového zákona ale předcházela značná kritika, především proto, že staví čerstvé absolventy v podstatě do stejné pozice jako ostatní uchazeče o zaměstnání. V praxi to pak může studentům přinášet značné komplikace. Například středoškoláci mohou pracovat téměř jedině o letních prázdninách či víkendech, mají to tedy velmi složité. Nové nařízení naopak jako problém nevnímá většina vysokoškoláků. Mnoho fakult totiž nabízí flexibilní přednáškový rozvrh, který jim umožňuje při škole bez větších problémů pracovat.
Placení zdravotního a sociální pojištění u studentů
Jste-li student zaměstnaný v pracovním poměru, nebo na dohodu o pracovní činnosti, odvádíte jako všichni ostatní zaměstnanci sociální zabezpečení v plné výši. To znamená, že je Vám ve prospěch okresní správy sociálního zabezpečení strháváno 8 % z hrubé mzdy a dalších 26 % za Vás zaplatí zaměstnavatel.
Na placení zdravotního pojištění máte jako pracující student jisté úlevy. Snižuje se Vám totiž vyměřovací základ, ze kterého se pojištění vypočítává, a to o celých 3458 Kč měsíčně. Z této částky za Vás totiž platí zdravotní pojištění stát. Z hrubé mzdy (po odečtení 3458 Kč) se Vám pak ve prospěch zdravotní pojišťovny strhává 4,5 %, zaměstnavatel za Vás zaplatí 9 %.
Jak odvádí zákonná pojištění absolventi?
Pokud nenajdete ihned po skončení školy práci a zaregistrujete se na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, zdravotní a sociální pojištění za Vás platí stát. Musíte pro to ale splnit výše zmíněné podmínky pro nárok na podporu.
Jste-li absolvent bez předchozích pracovních zkušeností, musíte zdravotní pojištění ze zákona platit Vy. Minimální (základní) částka pak je 905 Kč za měsíc. Pokud ji platit opomenete, zdravotní pojišťovna má právo na Vás zpětně vymáhat nejen dlužnou částku, ale i značné penále.
Sociální pojištění jako absolvent evidovaný na ÚP platit nemusíte. Doba, kdy jste evidován, se Vám započítává do náhradní doby pojištění. Sníží se Vám tak sice důchodové dávky, na druhou stranu být v evidenci ÚP se Vám vyplatí pro výpočet důchodu více než pracovat načerno, nebo vůbec.
Nenajdete-li ihned po ukončení školy zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti získáte jedině, pokud prokážete v posledních třech letech 12 odpracovaných měsíců. Pro budoucí uplatnění na pracovním trhu se Vám přitom budou získané zkušenosti (především ty z Vašeho oboru) značně hodit.
Brigády pro studenty najdete zde.