Kam po škole? Do práce či do světa?

2009-10-29 19:42:54, Pavla Janečková, Pro studenty a absolventy

Studentská léta jsou snad pro každého příjemnou životní etapou. Všechno ale jednou skončí, a tak teď možná i vy stojíte před otázkou „kam po škole“? Je lepší začít hned pracovat nebo vyjet za praxí do světa?

Možná jste právě čerství absolventi s titulem v ruce, možná jen přemýšlíte, jaký směr zvolit na cestě za vysněnou kariérou. Šancí, jak se uplatnit na trhu práce, je hned několik. Můžete si začít hledat zaměstnání v oboru nebo se vydat za prací do zahraničí. Chtěli byste dál studovat? Žádný problém! Stačí se jen chytit příležitosti.

![Na budoucnost byste měli mislet již při studiu.](/poradna/img/2008/11/po-skole.jpg "Na budoucnost byste měli mislet již při stu

V Česku se uplatní hlavně informatici

Po několikaletém studiu se můžete konečně vrhnout do praxe. Je ale pro čerstvé absolventy snadné najít práci v Česku? Zkušenost posledních let říká, že největší šanci získat zaměstnání mají absolventi IT oborů, kterým nedělá problémy programování. Uplatnění také najdou absolventi technických oborů a ekonomové. Výhodou je však praxe a znalost cizích jazyků. Zvláště ekonomů totiž v poslední době výrazně přibývá, takže se prosadí jen ti nejaktivnější.

Do světa za zkušenostmi

Nedocenitelnou zkušenost získáte, pokud využijete možnosti studia, stáže či zaměstnání v cizině. Nejen, že zlepšíte své jazykové dovednosti, ale jistě svým zahraničním pobytem zaujmete svého budoucího zaměstnavatele. Využijte proto příležitosti už při studiu na vysoké škole nebo později prostřednictvím některé z pracovních agentur. Variantou jsou také pracovní stáže v zahraničí. Ty jsou nabízeny především studentům a čerstvým absolventům vysokých škol. Pracovní místa nabízí jak nadnárodní společnosti, tak také neziskové organizace a instituce Evropské unie. Kromě prohloubení jazykových znalostí tak získáte praxi ve svém oboru.

Chcete dál studovat?

Pokud chcete dál pracovat na svém vzdělání a jste vysokoškolským absolventem, máte možnost pokračovat v doktorandském studiu. Studium, které jednotlivé fakulty nabízejí, je zpravidla tříleté se zaměřením na prohloubení dosavadních znalostí z oboru. Po obhajobě rigorózní práce získáte titul Phd. nebo Dr. Po dobu doktorandského studia jste de facto zaměstnancem univerzity, takže studium máte zdarma.

Další možností je studovat vysokou školu při práci. Vaší výhodou oproti klasickým vysokoškolákům bude praxe, kterou mnozí zaměstnavatelé požadují. Než ale se studiem začnete, informujte o svých plánech zaměstnavatele. Můžete s ním uzavřít tzv. dohodu o zvýšení kvalifikace, v rámci které vám zaměstnavatel poskytne studijní volno před zkouškami a jiné výhody.

Naučte se cizí řeč

Pokud si nejste jisti svými jazykovými dovednostmi, přihlaste se do některého z jazykových kurzů. Schopnost dorozumět se cizí řečí je dnes téměř nutností a faktem zůstává, že nejlepší investice jsou ty, které vložíte do vlastního vzdělání. Jazykových škol funguje nepřeberné množství, takže si můžete vybrat jak náročnost, tak také délku kurzu nebo počet studentů ve skupině. Ceny přípravných kurzů jsou přitom různé a za Státní jazykovou zkoušku zaplatíte od tří do pěti tisíc korun.

Ať už si práci hledáte v tuzemsku, nebo pokukujete po možnostech v zahraničí, jedno je jisté: odvážnému štěstí přeje. Proto nečekejte, až si vás příležitost najde sama, ale vyjděte jí vstříc. Až se jednou budete ucházet o vytoužené místo, jistě se všechny vaše zkušenosti zúročí.

Projděte si brigády pro studenty nebo rovnou pracovní nabídky.