Získejte v nováčkovi plnohodnotného člena týmu
Najímáte nového zaměstnance a chcete mít jistotu, že bude svou práci vykonávat dobře a dlouho? Usnadněte mu zapadnutí do kolektivu a firemní kultury. Podle různých průzkumů jsou pracovníci, kteří se cítí být součástí podniku, nenahraditelnými tahouny. Dáme Vám pár tipů, jak v novém zaměstnanci najít dobrého kolegu.
Hledejte vhodného týmového hráče[](/poradna/img/2008/05/ziskejte-novackovi-
Hledejte vhodného týmového hráče
Charakterové a osobnostní rysy by se měly stát důležitým měřítkem hodnocení kandidátů již při výběrovém řízení. Především pokud se má hledaný zaměstnanec stát členem již sehraného týmu, je důležité dopředu důkladně promyslet, jakého člověka hledáte. Ostatní členy týmu by měl vhodně doplňovat, případně i motivovat.
Rychlá adaptace pomůže k dobrým výsledkům
Čím dříve se nový zaměstnanec zapracuje, tím dříve začne jeho práce nést potřebné ovoce. Kromě pracovních výsledků je pro Vás však také důležité si zaměstnance dlouhodobě udržet. Klíčovou roli přitom hraje, aby se pracovník cítil na pracovišti dobře a bezproblémově vycházel s kolegy i nadřízeným.
Pracovník musí znát cíle vedení
Po nástupu na pozici seznamte zaměstnance s firemní filozofií. Musí být srozuměn s Vaší obchodní vizí. Postupně by se tak měl ztotožnit s imagí, jak společnost navenek působí. Pokud jste větší podnik, je vhodné zaměstnanci osvětlit celou jeho strukturu, pravomoci jednotlivých oddělení a jejich vzájemnou provázanost a podporu.
Projděte s novým kolegou pracoviště
S novým člověkem projděte jeho budoucí pracoviště a každému z kolegů ho představte. Proberte s ním, jestli mu vyhovují pomůcky, které jsou mu k dispozici, zda je mu pracovní prostředí celkově příjemné. Pobídněte ho, aby si donesl rádio, květiny, či cokoli, co mu práci zpříjemní.
Pomozte nováčkovi osvojit si pracovní náplň
Neopomeňte význam zaučení nových zaměstnanců. U větších podniků se vyplatí mít možnost uceleného proškolení více zaměstnanců stejných či obdobných pozic zároveň. Menší firmy pak často využívají „buddy systému“. To znamená přidělení nováčka k jednomu ze stávajících zaměstnanců na obdobné pozici. Na něj se pak může nový kolega v případě potřeby obrátit.
Může se stát, že přijímaný zaměstnanec nastupuje na uvolněné místo, které je jediné svého druhu ve firmě. V takovém případě je vhodné domluvit se s odcházejícím pracovníkem, zda my mohl věnovat poslední dny ve firmě jeho proškolení. Případně aby zpracoval nějaký stručný manuál s návodnými radami.
Pořádejte mýtinky zaměstnanců
Vyplatí se Vám také organizovat jednou za čas celofiremní setkání. A to jak na formální, tak na méně formální úrovni. Pracovní mýtink bývá spojený s bilancováním dosažených výsledků či oceněním nejúspěšnějších pracovníků. Možnost promluvit veřejně by zde měli mít samozřejmě i zaměstnanci.
Čím dál tím více podniků pak začíná přistupovat i k neformálním akcím doplněným například o outdoorové aktivity. Takové příležitosti jsou ideální k utužení kolektivu. Noví kolegové se rychleji seznámí, najdou si spřízněnou duši. Pomocí týmových her se navíc nenásilně trénuje vzájemná spolupráce.
Shrnutí v několika bodech
K úspěšné integraci nového zaměstnance pomohou všechny následující tipy:
-
Stávající zaměstnance s předstihem informujte o příchodu dalšího kolegy
-
Prodiskutujte s nimi Vaše očekávání, budoucí náplň práce nového člověka a jeho silné stránky
-
Požádejte stávající členy týmu o pomoc při jeho adaptaci a s některým z kolegů se dohodněte, že bude nováčkovým průvodcem
-
Dopředu připravte pracovní místo se všemi nezbytnými pomůckami
-
S novým zaměstnancem si při podpisu pracovní smlouvy vyjasněte jeho náplň práce a s tím související pravomoce a povinnosti
-
Ujistěte se, že je nováčkovi blízká firemní filozofie a že zapadne mezi své kolegy
-
Vytvořte společně plán jeho prvních dní či týdnů a dohodněte si bilancující setkání v předem určených intervalech
-
Pokud bude cokoli potřebovat, snažte se mu vyjít vstříc
Bude-li se novému zaměstnanci ve Vaší společnosti líbit, dosáhnete svého. Začne odvádět kvalitní výkony a neodejde Vám po několika týdnech. Vás tak nečekají žádné další náklady spojené s výběrovým řízením.