Zaměstnanecké výhody jsou účinnou motivací
Potřebujete zefektivnit výkon Vašich pracovníků a rádi byste si ty nejlepší z nich ve firmě dlouhodobě udrželi? Pak uvažujte o zavedení individuálních zaměstnaneckých bonusů. V mnoha českých podnicích se různé systémy odměn staly běžnou součástí motivace. Většina z nich je pro Vaše podnikání výhodná i finančně, můžete si je totiž v podobě nákladů odečíst z daní. Přiblížíme Vám zde ty nejvyužívanější způsoby.
Stravenky pro všechny podřízené![Pošlete nejlepší zaměstnance na masáž.](/poradna/img/2008/05/zamestnanecke-vyhody-jsou-ucinnou-motivaci.jpg "Pošlete nejlepší zaměstnanc
Stravenky pro všechny podřízené
Nejrozšířenějším zaměstnaneckým bonusem u nás jsou příspěvky na stravování. Ty bývají dávány plošně všem firemním pracovníkům ve formě stravovacích poukazů.
Jako zaměstnavatel si můžete přičíst k daňově uznatelným nákladům 55 % z hodnoty každé stravenky. Tímto typem odměny zvýšíte reálnou mzdu zaměstnance a přitom (díky odpisům z daní) fakticky ušetříte.
Příklad pro ilustraci: Firma s deseti zaměstnanci, kteří berou 14 000 Kč hrubého, zavede stravenky v hodnotě 90 Kč. Každému z nich vzroste reálná mzda přibližně o 11 800 Kč za rok. Zaměstnavatel tak oproti odpovídajícímu peněžitému zvýšení jejich mzdy ušetří ročně cca 42 000 Kč.
Služební automobil i k soukromým účelům
Výše postavení zaměstnanci dostávají od vedení firmy často k dispozici služební auto, které mohou využívat i pro soukromé účely. Pořízení vozidla i jeho provoz lze opět zahrnout do „nákladů“, čímž ušetříte na daních. I v tomto případě Vás to vyjde levněji, než přímé zvyšování zaměstnancovy mzdy, z čehož odvádíte peníze na sociální a zdravotní pojištění.
Z pohledu zaměstnance je služební automobil ‚nepeněžním příjmem‘. Při měsíčním výpočtu mzdy se mu vždy k základu daně přičte 1 % z pořizovací ceny automobilu (minimálně však 1 000 Kč). Pokud je tedy pořizovací cena auta například 250 000 Kč, jeho uživateli se každý měsíc k daňovému základu mzdy přičte 2 500 Kč.
Poskytnete-li pracovníkovi služební vůz, doporučujeme zvlášť evidovat kilometry ujeté pro pracovní a pro soukromé účely. Výdaje na soukromé cesty pak můžete zaměstnanci strhávat přímo z čisté mzdy.
Životní pojištění a penzijní připojištění
Oboustranně výhodný je i příspěvek na životní pojištění či penzijní připojištění. Z pohledu zaměstnance především proto, že tento příjem nepodléhá ani dani z příjmu ani se nezahrnuje do základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.
Vás tato možnost vyjde opět levněji než zvýšení reálného příjmu podřízeného o odpovídající částku. Zároveň pak ušetříte na daních.
Ze strany zaměstnance pak musejí být splněny obě následující podmínky:
1. Výplata pojistného je ve smlouvě s pojišťovnou dohodnuta až po uplynutí 60 měsíců od jejího sjednání.
2. Pojistné může být vyplaceno až v roce, kdy pojištěnec dosáhne věku 60 let.
Omezena je i výše příspěvku, který můžete zahrnout do daňově uznatelných nákladů:
1. V případě životního pojištění je to maximálně 8 000 Kč na zaměstnance na rok (můžete vyplatit i jednorázově). Přispějete-li pracovníkovi v ročním součtu celou touto částkou, ušetříte oproti srovnatelnému zvýšení jeho mzdy 2 800 Kč za rok.
2. U penzijního připojištění pak může být tato částka až do výše tří procent měsíční hrubé mzdy. Pobírá-li například zaměstnanec 15 000 Kč hrubého, pak to v případě 3 % příspěvku pro Vás znamená roční úsporu přibližně 1 900 Kč oproti stejnému zvýšení jeho čisté mzdy.
Akcie podniku pro nejužší vedení
Některé velké akciové společnosti také umožňují svým vysoce postaveným zaměstnancům koupi akcií. Pro samotný podnik to příliš výhodné není, protože při všech variantách prodeje jsou akcie zaměstnancům prodávány se slevou. Na rozdíl od mnoha jiných států pak naši zaměstnavatelé ani nemají možnost odepsat si z daní ztrátu vzniklou takovouto transakcí.
Tato metoda má však jednu nespornou sílu. Ze zaměstnanců, kteří vlastní akcie podniku, se v podstatě stávají jeho spoluvlastníci. Jsou tedy o to více motivováni a jejich skutečným zájmem se stane úspěch společnosti, od jejíchž výsledků se pak odvíjí i růst jejich příjmu.
Co znamená systém benefit bodů?
Na základě pravidelného hodnocení pracovního výkonu dostávají v některých podnicích jednotliví zaměstnanci benefit body, které se sčítají. Vybrat si je pak mohou v podobě různých odměn, které jsou založeny na individuálním přístupu k potřebám každého zaměstnance. Bývají totiž velmi různorodé.
Kromě výše vyjmenovaných bonusů se tak můžete setkat například s poukazy na dovolenou, dárkovými šeky, permanentkami do sportovních zařízení, různými formami rehabilitace a mnohými dalšími odměnami.
Zaměstnavatelům se rozhodně vrátí i investice do dalšího vzdělávání svých podřízených, kteří tak zároveň zvyšují vlastní hodnotu na trhu práce. Rozmanité kurzy jsou proto velmi oblíbenými a využívanými benefity.
Vedení mnoha společností si uvědomuje, že musí své zaměstnance pozitivně motivovat k podávání co nejkvalitnějších výkonů. Čím více pak konkrétní bonusy korespondují s individuálními potřebami či zájmy jednotlivých zaměstnanců, tím větší slaví úspěch.