Teambuilding
Neboli budování kolektivu, je úkolem manažera. To ale neznamená, že všechnu práci musí odvést on. Stačí vědět, na koho se obrátit a co po něm chtít. Tento článek pojednává o tom, k čemu je teambuilding dobrý, co vám přinese a jaké jsou jeho druhy.
Nemyslete si, že se teambuilding vás a vaší práce netýká. Týká. I v případě, že váš kolektiv pracuje dobře a sehraně, neškodí jednou za čas společně vyrazit na nějakou akci mimo firmu nebo mimo vaše město. Změna prostředí dělá s lidmi divy, uvidíte se navzájem v nových situacích a objevíte informace, které jste o druhých lidech ani netušili. Při podobných akcích získají účastníci společné zážitky, na které pak mohou dlouho vzpomínat. Vzpomínání na zábavné historky je vždy okamžikem, který lidi sbližuje.
Pokud mají vaši pracovníci problémy, je teambuilding ideální možností, jak s tím něco dělat. Jedná se především o vztahové problémy v rámci kolektivu. Někteří lidé spolu nevychází, hádají se kvůli zbytečnostem, cíleně druhému zhoršují podmínky pro práci atd. Ale i lidé, kteří spolu běžně potyčky nemají, se do takové situace mohou dostat. Pokud jsou lidé spolu moc často a to ještě navíc stále ve stejném prostředí a v malém prostoru, brzy mohou dostat „ponorkovou nemoc“.
Teambuilding lze tedy použít pro oživení či zlepšení vztahů. Další chvíle, kdy se hodí využít takovou nabídku, je, když zakládáte nový tým. Lidé se mezi sebou neznají a to je dobré co nejrychleji změnit. Prolomit bariéry. Nebo situace, kdy jste do stálého týmu přibrali nové členy. Dotyční jsou v těžké pozici, ostatní už se znají, rozumí si. Pro nováčky je těžké proniknout do semknutého kolektivu.
Co konkrétního může tedy teambuilding přinést vašemu týmu:
- Buduje, oživuje či upevňuje vztahy v kolektivu.
- Rozvíjí týmovou komunikaci a spolupráci.
- Jedinci se identifikují se skupinou.
- Odhaluje přirozené vůdčí osobnosti a další týmové role.
- Prohlubuje vzájemnou důvěru a toleranci.
- Zvyšuje motivaci, pracovní produktivitu, morálku a loajalitu vůči firmě.
- Pracuje na silných a slabých stránkách skupiny.
A co může přinést jednotlivcům:
- Podporuje sebedůvěru.
- Prohlubuje sebepoznání.
- Rozvíjí sebevědomí a osobní schopnosti.
- Zdokonaluje sociální dovednosti.
Druhy teambuildingu
Jednotlivé programy se liší svojí délkou, počtem účastníků, prostředím a zaměřením.
Většinou tyto akce trvají cca tři dny, ale dají se domluvit i nárazové programy na několik hodin. Některé teambuildingy jsou určeny třeba jen pro deset lidí, u jiných je účastníku třicet, čtyřicet. Každopádně efekt se zvyšuje se snižujícím se počtem účastníků. Konat se mohou venku či vevnitř a to v prostorách firmy (což nepatří mezi nejlepší varianty), na horách, u vody i v cizině.
Mezi aktivity, které se konají venku, tedy outdoor aktivity, patří:
- hry s legendou (zábavné soutěžní akce s určitou tematikou, jako: historie, western, apod.)
- rytířské turnaje
- vysoká lana
- sportovní programy (např. jízda na koni, házení s létajícím talířem, golf, pouštění draků)
- hlavolamy, rébusy či bludiště
- horská kola, rafty
- lezení na skalách, slaňování
- jeskyňářské výpravy
- zimní sporty jako např. sněžné skútry, jízda se psím spřežením
- off road auta, čtyřkolky
- psychologické interaktivní hry, icebreak aktivity („prolomení ledů“ – odstranění počátečních obav z neznámého prostředí)
- lukostřelba, paintball nebo jiné kreativní a adrenalinové programy
Mezi indoorové aktivity se řadí například:
- míčové hry (volejbal, fotbal, házená, nohejbal…)
- bowling, kuželky, šipky, kulečníky
- počítačové (3D) hry či stolní naučné hry
- keramická dílna, sochařství nebo třeba rodeo na elektrickém býku
Po skončení programu probíhá zpětná vazba, při které se proberou nedostatky a rezervy, a vytvoří se plán pro vyšší efektivitu skupiny při další aktivitě.
Podle statistik strávíte v práci 20 let svého života. Proto by vám mělo záležet na tom, jaké vztahy mezi vámi a vašimi kolegy panují. Teambuilding je jednou z možností, jak řešit problémy. Nemusí pomoci vždy, ale jedná se o mírumilovnější metodu než rovnou někoho vyhodit.