Řízení ochrany zdraví a bezpečnosti při práci
Zaměstnanci jsou nejdůležitější složkou podniku a je velice důležité se o ně náležitě postarat. Ochrana zdraví a bezpečnosti je jedním z oborů, které bychom nejen že neměli podceňovat, ale naopak bychom je měli aktivně rozvíjet a podporovat. V tomto článku si představíme základní strategie v rámci této problematiky. Pod pojmem řízení ochrany zdraví nalezneme především preventivní opatření směřující k minimalizaci rizika poškození zdraví pracovníka v souvislosti s vykonáváním pracovního úkolu. Nejdůležitějšími kapitolami tohoto tématu jsou zdravotní rizika a hygienická rizika. Bezpečností při práci rozumíme snahu eliminovat mo
Audit ochrany zdraví a bezpečnosti
Základním krokem pro snížení pracovních rizik je zmapování aktuální situace. Kvalifikovaný odborník posoudí míru rizika u jednotlivých činností. Na základě výsledků můžeme naše opatření zpřísnit, či zlepšit. Během auditu se zaměřte především na tyto oblasti (viz kniha A handbook of human resource management practice od Michaela Armstronga):
- Politika (splnění kritérií stanovených zákonem, angažovanost vedoucích pracovníků, vedoucích a manažerů, existence výboru pro ochranu zdraví a bezpečnosti, apod.)
- Administrace, postupy, normy (možnost realizace pravidel, vedení statistiky nehod, prošetřování nehod, zabezpečování školení apod.)
- Praktické provádění předpisů (objektivní posouzení míry provádění, skutečná podoba ochrany zdraví a bezpečnosti apod.)
Ochrana zdraví
Do této kapitoly patří veškerá opatření proti onemocnění zaměstnanců. Zaměstnavatel je povinen vytvořit takové podmínky, aby pracovní úkol zaměstnance nebyl jakkoliv zdravotně rizikový. V rámci prevence je nutné stanovit a dodržovat přesné návody práce s potenciálně nebezpečným materiálem v potenciálně nebezpečných situacích. U rizikových skupin lze zavést pravidelné preventivní lékařské prohlídky. Ochranou zdraví chápeme také ošetření hluku na pracovišti, únavy pracovníku a stresu. O stresu na pracovišti se dočtete více například v [tomto článku](/po
Ochrana bezpečnosti
Nejrůznější příčiny mohou vést k úrazu. Lze jim předcházet například takto:
- Kvalitní diagnostika rizik
- Bezpečnost je nutné brát v úvahu již během tvoření pracovních postupů
- Bezpečnostní opatření a ochranné pomůcky
- Pravidelné kontroly
- Školení zaměstnanců
- Důležitá je také práce se zaměstnanci (například neklást přehnané požadavky apod.)
Pravidelné kontroly
Zjistili jsme, kde máme nedostatky, upravili jsme systém. Posledním krokem v úplné politice ochrany zdraví a bezpečnosti při práci by měly být pravidelné kontroly a inspekce. Tímto úkolem pověřte zodpovědnou osobu. Klidně to může být i někdo mimo vaši firmu, o to budou výsledky objektivnější. Nastínili jsme vám, jak postupovat a na co se v programu ochrany pracovníků zaměřit. Bližší informace můžete nalézt například ve výše zmiňované knize A handbook of human resource management practice (Michael Armstrong).