Připravte se kvalitně na vedení pohovoru
V pracovní náplni člověka, který vybírá nové zaměstnance, bývá vedení přijímacího pohovoru až na jednom z posledních míst na žebříčku důležitosti. Přesto musí být schopen se i při minimu času na interview dobře připravit a rozpoznat pak vhodného kandidáta. V našem článku Vám dáme několik tipů pro rychlou a kvalitní přípravu na pohovor.
Podnik Vám nemusí poskytnout zaškolení![Předem si napište, o čem budete mluvit.](/poradna/img/2008/05/41.jpg "Předem si napište, o čem b
Podnik Vám nemusí poskytnout zaškolení
Málokterá firma poskytne vhodné školení pracovníkům, kteří mají vést přijímací řízení. Někdy si zaměstnavatel myslí, že se to odpovědný pracovník naučí praxí, u malých firem pak nebývají peníze nazbyt.
Odborné uvedení do problému v podobě odpovídajícího semináře je ale rozhodně prospěšné a pomůže Vám zvýšit si „dotazovací“ sebevědomí, obzvláště pak v oblasti, o které toho moc nevíte. Zkuste tedy svého nadřízeného upozornit na výhodnost podobných kurzů, třeba ho tato možnost jen nenapadla.
Naplánujte si vhodně časy pohovorů
Většinou musíte během jednoho dne pohovořit hned s několika uchazeči. Jak si nejlépe rozvrhnout takový denní program a vyhnout se tak časovému presu?
Vždy si nechte mezi jednotlivými interview (která trvají 30 - 60 min) alespoň půlhodinovou rezervu. Zbude Vám tak čas na odpočinek a naberete nové síly. Zároveň je to užitečné pro případ, že bude nutné pohovor z nějakého důvodu protáhnout.
Chcete například během jednoho dne hovořit se čtyřmi kandidáty? Pak bychom Vám doporučili stanovit si tyto časy: 9:30, 11:00, 13:00, 14:30. Začnete-li až v půl desáté, budete mít ještě ráno po příchodu do práce čas na přípravu. V poledne si pak zajděte na lehké jídlo, načerpáte tak novou energii. S posledním pohovorem je pak dobré začít nejpozději do třetí hodiny odpoledne.
Máte-li ale možnost rozvrhnout si pohovory do více dní, naplánujte si je spíše v dopoledních hodinách, kdy ze sebe ještě dokážete vydat maximum. Zároveň Vám to usnadní odpolední návrat k běžným pracovním povinnostem. Je přeci jen stresující, když musíte mezi jednotlivými pohovory řešit něco závažného.
Definujte si hledaného kandidáta
Náplň pracovní pozice, na kterou pracovníka při výběrovém řízení vybíráte, Vám nemusí být zrovna nejbližší. Může pak být nečekaně obtížné ujasnit si představu zaměstnance, kterého budete při pohovorech hledat.
Sepište si (klidně s pomocí někoho zasvěcenějšího) popis náplně nabízené práce. Pár minut se nad tím zamyslete a snažte se proniknout do podstaty dané pozice. Na základě toho pak vytvořte seznam vlastností, schopností a dovedností, které by měl vhodný kandidát splňovat.
Připravte si strukturu otázek
Je dobré mít připravenou jakousi baterii všeobecných otázek. Klidně si napište heslovitě stručnou strukturu pohovoru, kterou budete mít po celou dobu interview na očích. Pořadí otázek nemusí být samozřejmě zachováno, improvizujte a přizpůsobujte ho přirozenému postupu konverzace. Pokud Vás snad kandidát nějakou odpovědí „vykolejí“, budete mít vždy před sebou nějaké téma, jímž lehce navážete.
Promyslete si tak 10 – 15 klíčových otázek, kterými zjistíte vše důležité. Ty se pak snažte při interview všechny vyčerpat. Připravte si také nějaké specifické otázky pro jednotlivé obory, kterými zjistíte odpovídající kvalifikaci uchazeče. Budete mít například zvlášť otázky pro obchodní zástupce, jiné zase pro IT pracovníky. K vytvoření těchto otázek Vám pomůže výše zmíněný seznam vlastností vhodného kandidáta.
Stanovte si na uchazeče kritéria
Seznamte se důkladně s náplní pracovního místa, na které zaměstnance vybíráte. Jak už jsme uvedli, pomůže Vám to při definici hledaného kandidáta a při přípravě otázek. Snadněji si ale také stanovíte kritéria, podle nichž se budete na závěr rozhodovat, koho přijmete.
Máte vytvořený důkladný obrázek o dané pracovní pozici? Pak se pokuste srovnat si v hlavě odpovídající měřítka, která budou vyjadřovat nejdůležitější předpoklady pro úspěšné zvládnutí této práce (např. minimální vzdělání). Umožní Vám to co nejobjektivněji porovnat jednotlivé uchazeče na základě Vámi zvolených kritérií.
Vytvořte si tabulku. Jména uchazečů zapište svisle, nejpodstatnější vlastnosti pro danou pozici pak vodorovně. Zvolte si nějaký bodový systém, kterým schopnosti a dovednosti jednotlivých kandidátů během pohovoru nebo ihned po něm ohodnotíte. Taková tabulka za Vás sice celkově nerozhodne, jisté vodítko díky ní ale získáte.
Poskytli jsme Vám zde několik tipů, jak se vypořádat s přípravou na vedení přijímacího pohovoru. Nejpodstatnější tedy je rozumět alespoň základní náplni pozice, na kterou pracovníka přijímáte. Od toho se pak odvíjí obrázek ideálního kandidáta a s ním spojené otázky, jež Vám ho pomohou najít.