Koučink: heslo moderní doby
Se slovem kouč jsme se mohli dříve setkat na televizních obrazovkách při přenosech různých sportovních zápasů, ale v současnosti tento výraz proniká i do oblasti personalistiky. Co přesně koučování znamená, co obnáší? Kdo může být koučem a kdo může být koučovaný? V čem to celé spočívá? Čtěte náš článek a dozvíte se víc. **
**Termín koučink patří do oblasti vzdělávání v organizacích a je to jedna z metod používaná pro vedení lidí k určitému cíli. Na rozdíl od odborných přednášek či kurzů soft-skills se nezaměřuje na znalosti a dovednosti, ale především na změnu postojů. Postoje jsou jednoduše řečeno názory a hodnoty lidí. Jsou to právě postoje, které nám často brání aplikovat nové poznatky v praxi (například se naučíme, jak efektivně telefonicky komunikovat za účelem prodeje určitého produktu, ale použití daných strategií brá
Koučink
Koučování je vedení jednotlivce především pomocí rozhovorů. Metaforou kouče je sportovní trenér. Vysvětlí nám, jak máme něčeho dosáhnout, podněcuje nás k lepším a lepším výkonům, dává nám zpětnou vazbu, v případě potřeby nám podá pomocnou ruku, ale nikdy neodehraje turnaj za nás. Koučink funguje stejným způsobem.
Techniky koučinku
- Základním nástrojem je dialog. Správně zvolenými otázkami vede kouč svého svěřence k zamyšlení nad tématem a vede ho k tomu, aby sám přijal k dané věci stanovisko, zaujal postoj.
- Osobní příklad je také velmi důležitý a podnětný.
- Kouč svému svěřenci podává zpětnou vazbu.
- Kouč svého svěřence inspiruje a motivuje.
- V neposlední řadě by koučink měl být doplněn o nejrůznější poznávací, sebepoznávací a vzdělávací techniky.
- Koučink je hlavně o spolupráci, obě strany jsou rovnocenné.
Pro koho je koučování určeno
Jak jsme již řekli, koučink vede ke změně názorů. Člověk si může stanovit cíl, kterého chce dosáhnout, a pro jeho naplnění zvolit formu koučinku. Často se ale stává, že koučink zvolí za člověka jeho nadřízený. V tomto případě nastávají dva problémy – člověk je málo motivovaný ke spolupráci a kouč má velmi těžkou pozici. Hrozí, že koučování nebude mýt kýžený efekt. V takovém případě předem svoje zaměstnance namotivujte ke spolupráci. Již během několika setkání by si měli uvědomit, že koučink je především jejich osobním přínosem. Pokud nenaváží úzký otevřený vztah se svým koučem, výsledky procesu nebudou tak významné.
Koučink je jedním z moderních způsobů vzdělávání a rozvíjení zaměstnanců. Je to efektivní způsob změny chování, nicméně je časově a motivačně náročný. Rozhodnete-li se jej ve své společnosti využít, dbejte na zajištění příznivých podmínek pro účastníky koučinku i pro kouče.