Co obnáší ukončení pracovního poměru se zaměstnancem?
Propouštíte zaměstnance, nebo Vám dal výpověď sám? Pracovní poměr může být kromě výpovědi rozvázán také dohodou, okamžitým zrušením nebo zrušením ve zkušební době. O těchto způsobech ukončení najdete více v našem tematickém článku v sekci Pracovní právo. Následující řádky Vám pak poradí, co všechno musíte před i po ukončení pracovního poměru ještě zařídit a na co si dát pozor.
Co předáte odcházejícímu pracovníkovi?![Při výpovědi musíte splnit jisté náležitosti.](/poradna/img/2008/05/34.jpg "Při výpovědi musíte splnit jisté n
Co předáte odcházejícímu pracovníkovi?
Chystáte se dát zaměstnanci výpověď, či uzavřít s ním dohodu o ukončení pracovního poměru? Oba tyto způsoby musí být písemně zdokumentovány a je vhodné si je tedy připravit s dostatečným předstihem. Také si dejte pozor, zda-li Váš pracovník není právě v ochranné době, v takovém případě by bylo ukončení neplatné.
V den odchodu pracovníka mu musíte vystavit Zápočtový list.
Po vyúčtování posledního měsíce, kdy u Vás zaměstnanec ještě pracoval, mu předáte Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a sražených zálohách na daň.
Zaměstnanec má při odchodu také své povinnosti
Nejpozději v den odchodu svého podřízeného dohlédněte na to, aby Vám předal v pořádku všechny poskytnuté pracovní pomůcky.
Proveďte inventuru všech svěřených hodnot. V případě, že měl pracovník odpovědnost za něco, kde vznikl finanční schodek, či došlo k hmotné škodě, dohodněte se na vhodném způsobu vyrovnání.
Jak se vypořádat s úřady?
Nejpozději 8 dní od odchodu zaměstnance musíte na jeho zdravotní pojišťovně nahlásit skončení pracovního poměru. Odpovídající formuláře jsou k dispozici na každé pobočce, často je najdete také na příslušných webových stránkách.
Registraci zaměstnance musíte zrušit i na Okresní správě sociálního zabezpečení, a to také nejpozději do 8 dnů od skončení pracovního poměru.
Do 8 dní po vyúčtování posledního odpracovaného měsíce pak odevzdejte na příslušnou pobočku OSSZ zaměstnancův Evidenční list důchodového pojištění.
Dejte si pozor na neplatné ukončení poměru
Může se stát, že zaměstnavatel se zaměstnancem chce rozvázat pracovní poměr, ale nesplní všechny patřičné náležitosti. V takovém případě je pak ukončení neplatné.
Pracovník má právo zaměstnavateli oznámit, že s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí a trvá na jeho pokračování. Takový pracovní poměr pak skutečně pokračuje, dokud není oprávněně zrušen. Zaměstnavatel je navíc povinen poskytnout pracovníkovi zpětně náhradu ušlé mzdy.
Má-li ale pracovník dostat náhradu mzdy za dobu delší než 6 měsíců, lze to soudní cestou řešit jinak. Zaměstnavatel může soud požádat o snížení měsíční částky či úplné zrušení této povinnosti. Soud pak přihlédne k tomu, jestli zaměstnanec během této doby někde pracoval, kolik vydělal, případně z jakého důvodu nepracoval.
Pokusili jsme se zde nastínit, co Vás čeká při odchodu zaměstnance. Přejeme Vám, aby tyto naše rady nebyly příliš často potřeba.