Ukončení pracovního poměru

2008-04-30 13:25:28, redakce, Pracovní právo

Máte v úmyslu odejít ze stávajícího zaměstnání nebo jako zaměstnavatel chcete dát výpověď svému podřízenému? Určitě ale chcete zjistit, která forma ukončení pracovního poměru je právě pro Vás tou nejvýhodnější.Ukončení pracovního poměru většinou probíhá klidně.

V tomto článku se věnujeme jednotlivým možnostem rozvázání pracovního vztahu a jejich vzájemným rozdílům. Najdete zde také, v jakých případech zaměstnanec výpověď dostat nemůže.

Typy ukončení pracovního poměru

Zaměstnancům i zaměstnavatelům se podle Zákoníku práce nabízejí následující čtyři možnosti rozvázání pracovního poměru:

Dohoda

Dohoda znamená rozvázání pracovního vztahu po vzájemné dohodě zaměstnavatele a zaměstnance. Dokument musí být písemný, přičemž důvod výpovědi na něm nemusí být uveden (jedině v případě, že to vyžaduje zaměstnanec). Pracovní poměr končí smluveným datem.

Výpověď

Výpověď musí být písemně doručena druhému účastníkovi. Na rozdíl od dohody končí v tomto případě pracovní poměr uplynutím výpovědní lhůty. Ta začíná první den následujícího kalendářního měsíce po doručení výpovědi.

Zaměstnanec může dát výpověď bez udání důvodu, naopak zaměstnavatel udat důvod musí vždy, a ty legální Zákoník práce striktně stanoví.

Důvodů je celkem šest, přičemž k prvním třem náleží výpovědní lhůta dlouhá 3 měsíce, k ostatním pouze měsíce dva:

Výpověď může být případně (se souhlasem obou stran) písemně odvolána.

Okamžité zrušení

Dalším možným způsobem rozvázání pracovního poměru je jeho okamžité zrušení. I v tomto případě ale musí být splněny zvláštní podmínky. Ty se navíc odlišují podle toho, která strana chce pracovní vztah ukončit:

Zaměstnavatel může dát okamžitou výpověď v těchto případech:

Pracovník může dát okamžitou výpověď v těchto případech:

Zrušení ve zkušební době

Ve zkušební době mají zaměstnavatel i zaměstnanec možnost ukončit pracovní poměr bez udání důvodu. Výpověď by měla být sepsána a oznámena alespoň tři dny předem (to ale není právně vymahatelné).

Automatické ukončení

Pracovní poměr automaticky zaniká uplynutím dohodnuté doby v případě smlouvy na dobu určitou (bez dalšího prodloužení), či smrtí zaměstnance.

Zákaz výpovědi

Výpověď nemohou dostat zaměstnanci v tzv. ochranné době. Zákoník práce tímto způsobem chrání pracovníky, na které se vztahuje některý z následujících případů:

Zde jsme se Vám pokusili přiblížit rozdíly mezi jednotlivými možnostmi ukončení pracovního poměru. Každý z nich je vhodný pro jiný důvod rozvázání pracovního vztahu a nese s sebou různé výhody či nevýhody. Například výpověď je díky své několikaměsíční výpovědní lhůtě výhodná především pro zaměstnance, kteří nemají zatím jistou žádnou novou práci.

Údaje jsou aktualizované k 19.8.2014.