Typy pracovního úvazku

2008-04-30 13:03:19, redakce, Pracovní právo

Nevíte jistě, zda se dobře vyznáte v několika typech pracovního úvazku? Potřebujete zjistit, který z nich se Vám nejvíce vyplatí? Pomůžeme Vám se v jednotlivých možnostech zorientovat. Zjistíte, jaké výhody a nevýhody Vám přinese zaměstnání na pracovní poměr či na dohodu. V druhé části článku se pak dozvíte, jaké náležitosti nesmí chybět v pracovní smlouvě a na co si dát při jejím podepisování pozor.

Pracovní poměr![Zkontrolujte si, zda má smlouva všechny náležitosti.](/poradna/img/2008/05/20.jpg "Zkontrolujte si, zda má smlouva všechny n

Pracovní poměrZkontrolujte si, zda má smlouva všechny náležitosti.

Pracovní poměr vznikne podepsáním smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Ve specifických případech (například výkon veřejné funkce) se pracovní poměr zakládá jmenováním či volbou, to pak upravují zvláštní předpisy.

Před uzavřením smlouvy Vás musí zaměstnavatel seznámit s právy a povinnostmi, které Vám tímto vzniknou, především pak s pracovními a platovými podmínkami. Pracovní poměr je sjednán na dobu neurčitou, není-li ve smlouvě uveden přesný termín jeho ukončení. Je-li termín uveden, jde pak o smlouvu na dobu určitou. Ta nesmí přesáhnout tři roky a může být opakována nejvýše dvakrát (tzn. maximální doba činí 9 let).

Chce-li s Vámi zaměstnavatel domluvit zkušební dobu (obvykle trvá tři měsíce), musí být vždy písemně uvedena ve smlouvě. V opačném případě zkušební doba právně neplatí.

Dohody

Ve zvláštních případech s Vámi může zaměstnavatel uzavřít dohodu. Především pokud by byl výkon konkrétní práce v rámci pracovního poměru pro firmu neúčelný nebo nehospodárný.

Existují dva typy dohod:

Dohoda o provedení práce (DPP)

Dohoda o provedení práce se sjednává ústně či písemně, většinou jde o vypracování nějakého konkrétního úkolu (např. vytvoření webových stránek). Pro jednoho zaměstnavatele můžete na DPP odpracovat maximálně 300 hodin za rok. Oproti pracovnímu poměru také neodvádíte sociální a zdravotní pojištění, tím pádem pak nemáte nárok na nemocenské dávky.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně. Pracujete-li na DPČ, platíte zdravotní a sociální pojištění a máte tedy nárok na výplatu dávek v nemoci. Pojištění neodvádíte jen v případě, máte-li měsíční mzdu pod 2500 Kč. Odpracovat na DPČ pak můžete (v týdenním průměru) maximálně polovinu standardní pracovní doby (nesmí to tedy být více než 20 hodin). Po dobu 3 měsíců v roce je pak možné pracovat v rámci DPČ na plný úvazek.

Oba typy dohod pro Vás mají společné nevýhody:

Náležitosti pracovní smlouvy

Co musí být ve smlouvě, aby byla platná?

Jaké další údaje by se také měly ve smlouvě objevit? Nejsou-li její součástí, musí Vám následující údaje zaměstnavatel písemně oznámit do jednoho měsíce od začátku pracovního poměru:

Délka výpovědní lhůty

Na co si dát pozor u pracovní smlouvy?

Zaměstnavatel má právo po Vás požadovat sepsání písemné dohody, ve které se zavážete, že po určitou dobu (maximálně ale 1 rok) od skončení pracovního poměru nebudete vykonávat náplní shodnou práci pro konkurenčního zaměstnavatele. V takovém případě ale:

Uvedli jsme zde zásadní informace týkající se práce v pracovním poměru a na dohody. Každá z těchto možností má samozřejmě své pro a proti. Je tedy na Vás zvážit, který pracovní úvazek bude ideální právě pro Vás.

Aktualizováno 30.9.2014