Přesčasy a noční práce
Zvláštní podmínky se vztahují na práce konané v nestandardní pracovní době. Zákoník práce tedy blíže upravuje možnosti přesčasů a nočních prací. Následující článek Vás s těmi základními pravidly seznámí.
Přesčasy![Sedíte v práci až do noci? Nechte si za to zaplatit.](/poradna/img/2008/04/19.jpg "Sedíte v práci až do noci? Nechte si za
Přesčasy
Standardní pracovní doba je 40 hodin týdně. Přesčasy by měly být (v zájmu zachování výkonnosti pracovníka) spíše výjimečné.
Zákon vymezuje, kdy a v jakém rozsahu je možno se zaměstnancem domluvit či mu přímo nařídit práci přesčas:
[]
- Přesčasy může šéf nařídit pouze z vážných provozních důvodů a to v délce maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin ročně.
- Zaměstnanec může (ale nemusí) přijmout práci přesčas, která přesáhne počet hodin uvedený v předchozím bodě. V ročním součtu ale nesmí přesčasy přesáhnout průměrně 8 hodin za týden.
- Nezapočítávají se do toho ale hodiny, za které je pracovníkovi poskytnuto náhradní volno.
- Zaměstnanec musí dostat za práci přesčas odpovídající kompenzaci – finanční prémii nebo náhradní volno.
- Práci přesčas nemůže zaměstnavatel nařídit lidem, kteří pracují na zkrácený úvazek ze zdravotních důvodů.
Noční práce
Noční práce je práce vykonávaná v nočních hodinách, což znamená mezi 22–6 hod. Zaměstnanci přísluší za hodinu noční práce příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku. Jaké další náležitosti pro noční práci zákon ukládá?
- Zaměstnavatel je povinen zajistit lékařské vyšetření pracovníkům při vstupu do nočního procesu. Dále podle potřeby, nejméně však jednou ročně.
- Noční směna pracovníka nesmí překročit 8 hodin v rámci po sobě jdoucích 24 hodin. V případě, kdy to nemůže zaměstnavatel z provozních důvodů zaručit, jsou jeho další možnosti blíže upraveny Zákoníkem práce.
- Pokud zaměstnanec trpí zdravotními problémy způsobenými prací v noci, má právo na bezplatné lékařské vyšetření.
- Zaměstnavatel je povinen zabezpečit pracovníkům možnost občerstvení.
- Pracoviště musí mít vybavení pro poskytnutí první pomoci. Musí zde být také možnost zavolat rychlou záchrannou službu.
Každý zaměstnanec i zaměstnavatel by měl znát základní podmínky týkající se práce přesčas a v noci. V tomto článku jsme se Vám je pokusili přiblížit.
Aktualizováno 30.9.2014